Званичан назив
НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА
Државно уређење
Република
Главни град
Пекинг
Датум успостављања билатералних односа
2. јануар 1955. године

Политички односи

Током 2025. године се обележава 70. годишњица пријатељских односа између народа Србије и Кине.

Стратешко партнерство је успостављено августа 2009. године, продубљено је у септембру 2013. године, а јуна 2016. године, током прве посете кинеског председника Београду, потписана је Заједничка изјава о успостављању свеобухватног стратешког партнерства. Током друге посете кинеског председника Си Ћинпинга Београду, маја 2024. године, потписана је Заједничка изјава о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери.

Р. Србија придаје велики значај сарадњи са НР Кином у оквиру механизма сарадње између Кине и земаља Централне и Источне Европе, као и кроз иницијативу „Појас и пут“.
Билатерални односи и сарадња две земље су у сталном успону и свеобухватно стратешко партнерство се континуирано потврђује веома развијеним и квалитетним политичким дијалогом и разменом посета на највишем и високом политичком нивоу.
Председник Р. Србије Александар Вучић боравио је у више посета НР Кини, од којих је последња реализована од 16. до 18. октобра 2023. године, ради учешћа на Трећем форуму за међународну сарадње иницијативе „Појас и пут“ у Пекингу, када се састао са председником НР Кине Си Ђинпингом.

Од посебног значаја за унапређење односа две земље била је друга посета председника НР Кине Си Ђинпинга Р. Србији за осам година, када је потписано 29 билатералних споразума, међу којима и Заједничка изјава два председника о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи Заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери. Посета председника НР Кине Си Ђинпинга Р. Србији од 17. до 19. јуна 2016. године, била је прва посета кинеског председника Србији након 30 година, када је потписана Заједничка изјава Р. Србије и НР Кине о успостављању свеобухватног стратешког партнерства.
Две земље остварују и интензивну парламентарну сарадњу. Тадашњи председник Свекинеског народног конгреса Џанг Деђианг посетио је Р. Србију од 16. до 18. јула 2017. године, а тадашњи председник Народне скупштине Р. Србије Маја Гојковић боравила је у узвратној посети НР Кини од 24. новембра до 1. децембра 2017. године.
Председник Владе Р. Србије Милош Вучевић боравио је у посети НР Кини од 2. до 6. новембра 2024. године, када је предводио делегацију Р. Србије на Седмом кинеском међународном увозном сајму у Шангају (CIIE). Током посете председник Владе М. Вучевић је имао билатерални састанак са премијером Државног савета НР Кине Ли Ћиангом у Шангају. Тадашњи Ппредседник Владе Р. Србије Ана Брнабић боравила је у посети НР Кини од 3. до 7. новембра 2023. године, ради учешћа на Шестом међународном увозном сајму у Шангају. Током посете председник Владе А. Брнабић је имала билатерални састанак са кинеским председником Си Ђинпингом у Пекингу и премијером Ли Ћиангом у Шангају.

Тадашњи премијер Државног савета НР Кине Ли Кећианг боравио је у званичној посети Р. Србији децембра 2014. године, када је учествовао и на Трећем састанку шефова влада Кине и земаља Централне и Источне Европе у Београду.

Државни саветник Државног Савета НР Кине Шен Јићин посетила је Р. Србију од 12. до 14. августа 2024. године. Том приликом одвојено су је примили председник Р. Србије Александар Вучић и председник Владе Р. Србије Милош Вучевић.

Министар спољних послова Р. Србије Марко Ђурић посетио је НР Кину од 19. до 21. децембра 2024. године.

Тадашњи први потпредседник Владе и министар спољних послова Р. Србије Ивица Дачић боравио је у званичној посети НР Кини од 25. до 28. фебруара 2020. године.

Тадашњи министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић боравио је у посети НР Кини (град Гуијанг) крајем маја 2021. године.

Министар иностраних послова НР Кине Ванг Ји боравио је у званичној посети Р. Србији од 27. до 28. октобра 2021. године.

Економски односи

НР Кина је најважнији трговински партнер Р. Србије у Азији. У 2022. обим робне размене износио је 6,15 милијарди долара, од чега је извоз из Р. Србије износио 1,17 милијарди долара, а увоз из НР Кине 4,98 милијарди долара. У 2022. НР Кина је била други најзначајнији спољнотрговински партнер Р. Србије, а у овој години је остварен и историјски максимум нашег извоза у НР Кину.

Две земље остварују веома добру пројектну сарадњу у области инфраструктуре и енергетике. Међу најзначајнијим пројектима издвајамо ,,Пупинов мост“(Земун-Борча), изградњу деоница ауто-пута ,,Милош Велики“, реконструкцију ТЕ ,,Костолац“ и др.
Највећи кинески инвеститори у Р. Србији су компанија ,,Зиђин“, која је 2018. године инвестирала у РТБ Бор, као и компанија ,,Хестил“ која је извршила аквизацију Железаре Смедерево 2016. године.

Поред тога, значајна је и инвестиција компаније Shandong „Linglong“ у изградњу фабрике гума у Зрењанину 2019. године.
У Крагујевцу је новембра 2019. отворена и кинеска фабрика „Yanfeng Automotive Interiors“, за производњу компоненти за унутрашњост аутомобила.
У оквиру механизма сарадње између Кине и земаља Централне и Источне Европе у току је реализација трилатералног пројекта модернизације железничке пруге на релацији Београд- Будимпешта (између Р. Србије, НР Кине и Мађарске).

Током посете председника Р. Србије Александра Вучића Пекингу средином октобра 2023. године, између осталих, потписан је и Споразум о слободној трговини између Р. Србије и НР Кине.

Уговорно стање

  • Оквирни споразум о привредно-техничкој сарадњи између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине, потписан 20. 8. 2009. године;
  • Заједничка изјава Републике Србије и Народне Републике Кине о продубљивању стратешког партнерства, потписана 26. 8. 2013. године;
  • Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о обостраном оснивању културних центара, потписан 17. 12. 2014. године (Службени гласник МУ 14/15 од 8.7. 2015. године);
  • Заједничка изјава Републике Србије и Народне Републике Кине о успостављању свеобухватног стратешког партнерства, потписана 18. 6. 2016. године;
  • Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о укидању виза за носиоце обичних пасоша, потписан 5.11.2016. године (Службени гласник МУ 11/16 од 28.12.2016. године);
  • Заједничка изјава Народне Републике Кине и Републике Србије о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Кине и Србије са заједничком будућношћу у новој ери, потписана 8. маја 2024. године.  

Контакти

Амбасада Републике Србије у Пекингу: http://www.beijing.mfa.gov.rs

Амбасада Народне Републике Кине у Београду: http://rs.chineseembassy.org/srp/

Контакт у МСП – Одељење за Азију, Аустралију и Пацифик (ОДАЗАП); Тел. 011/306 8345; Е-пошта: odazap@mfa.rs