Старовић: Београд ће у понедељак и уторак бити жаришна тачка светске дипломатије
Старовић је на Радио-телевизији Србије рекао да ће више од 100 државних делегација доћи на свечану конференцију, а да већ данас у Београд стижу прве делегације земаља које учествују на самиту.
Нагласио је да ће београдска конференција у понедељак и уторак бити један од највећих мултилатералних политичких скупова на планети у 2021. години, уз заседање Генералне скупштине УН крајем септембра у Њујорку.
"Имаћемо прилику и да угостимо председника Гане и председника владе Алжира, специјалног изасланика председника владе Индије, министре спољних послова Индонезије и Либана који су уједно у статусу специјалних председничких изасланика и поврх свега тога, више 40 министара спољних послова", рекао је Старовић.
Он је говорио о важној улози коју је Југославија имала у оснивању Покрета несврстаних и навео да је предстојећа конференција у Београду потврда пораста ауторитета и угледа Србије на међународном плану.
“Наша данашња политика, магистрални курс наше спољне политике који се базира на војној неутралности и политичкој независности, јесте нешто што је препознато у међународним оквирима и што се високо цени, јер показује да темељне принципе Покрета несврстаних на један делатни начин манифестујемо у својој спољнополитичкој пракси", рекао је Старовић.
Kаже да је организација самита захтевна, поготово у доба пандемије коронавируса и да је у њу укључено неколико хиљада људи, да постоји читав низ јавно-здравствених процедура које ће морати да се поштују како би се заштитили и делегати на конференцији, али и домаћа популација.
Навео је да су у организацију, осим Министарства спољних послова, укључени и остали државни органи, Извршни комитет који је спровео све радње, а којим је председавао председник Александар Вучић заједно са премијерком Аном Брнабић, као и МУП, Министарство одбране, Град Београд и друге институције.
На питање о упозорењима из Анкаре због споразума Париза и Атине о стратешком војном партнерству, као и да продаја француског оружја Грчкој прети да поремети односе унутар НАТО, Старовић је рекао да је то нешто што са пажњом пратимо, јер се дешава у нашем ширем региона.
“То се нас и те како дотиче, срећом нисмо део тог конфликта и не желимо да будемо, али нас брине убрзана милитаризација коју пратимо у Егејском регион”, навео је Старовић.
Сматра да све то указује на битно другачије односе и промене које се дешавају међу западним савезницима и наводи да је не тако давно председник Француске Емануел Макрон говорио о потреби да се редефинишу те безбедносне релације и да се НАТО налази у стању мождане смрти.
Нагласио је да све то води ка томе да свет постаје мање безбедно место него што је био раније и да присуствујемо надметању великих сила, па чак и регионалних сила.
“Свако је забринут, пре свега, за сопствену безбедност и у свему томе на нама је да гледамо своје интересе, да љубоморно чувамо нашу независност”, поручио је Старовић.