Starović: Beograd će u ponedeljak i utorak biti žarišna tačka svetske diplomatije
Starović je na Radio-televiziji Srbije rekao da će više od 100 državnih delegacija doći na svečanu konferenciju, a da već danas u Beograd stižu prve delegacije zemalja koje učestvuju na samitu.
Naglasio je da će beogradska konferencija u ponedeljak i utorak biti jedan od najvećih multilateralnih političkih skupova na planeti u 2021. godini, uz zasedanje Generalne skupštine UN krajem septembra u Njujorku.
"Imaćemo priliku i da ugostimo predsednika Gane i predsednika vlade Alžira, specijalnog izaslanika predsednika vlade Indije, ministre spoljnih poslova Indonezije i Libana koji su ujedno u statusu specijalnih predsedničkih izaslanika i povrh svega toga, više 40 ministara spoljnih poslova", rekao je Starović.
On je govorio o važnoj ulozi koju je Jugoslavija imala u osnivanju Pokreta nesvrstanih i naveo da je predstojeća konferencija u Beogradu potvrda porasta autoriteta i ugleda Srbije na međunarodnom planu.
“Naša današnja politika, magistralni kurs naše spoljne politike koji se bazira na vojnoj neutralnosti i političkoj nezavisnosti, jeste nešto što je prepoznato u međunarodnim okvirima i što se visoko ceni, jer pokazuje da temeljne principe Pokreta nesvrstanih na jedan delatni način manifestujemo u svojoj spoljnopolitičkoj praksi", rekao je Starović.
Kaže da je organizacija samita zahtevna, pogotovo u doba pandemije koronavirusa i da je u nju uključeno nekoliko hiljada ljudi, da postoji čitav niz javno-zdravstvenih procedura koje će morati da se poštuju kako bi se zaštitili i delegati na konferenciji, ali i domaća populacija.
Naveo je da su u organizaciju, osim Ministarstva spoljnih poslova, uključeni i ostali državni organi, Izvršni komitet koji je sproveo sve radnje, a kojim je predsedavao predsednik Aleksandar Vučić zajedno sa premijerkom Anom Brnabić, kao i MUP, Ministarstvo odbrane, Grad Beograd i druge institucije.
Na pitanje o upozorenjima iz Ankare zbog sporazuma Pariza i Atine o strateškom vojnom partnerstvu, kao i da prodaja francuskog oružja Grčkoj preti da poremeti odnose unutar NATO, Starović je rekao da je to nešto što sa pažnjom pratimo, jer se dešava u našem širem regiona.
“To se nas i te kako dotiče, srećom nismo deo tog konflikta i ne želimo da budemo, ali nas brine ubrzana militarizacija koju pratimo u Egejskom region”, naveo je Starović.
Smatra da sve to ukazuje na bitno drugačije odnose i promene koje se dešavaju među zapadnim saveznicima i navodi da je ne tako davno predsednik Francuske Emanuel Makron govorio o potrebi da se redefinišu te bezbednosne relacije i da se NATO nalazi u stanju moždane smrti.
Naglasio je da sve to vodi ka tome da svet postaje manje bezbedno mesto nego što je bio ranije i da prisustvujemo nadmetanju velikih sila, pa čak i regionalnih sila.
“Svako je zabrinut, pre svega, za sopstvenu bezbednost i u svemu tome na nama je da gledamo svoje interese, da ljubomorno čuvamo našu nezavisnost”, poručio je Starović.