Селаковић: Сарадња са Унеском важан део борбе за заштиту наших интереса
Селаковић је рекао да ће Министарство спољних послова наставити да пружа пуну подршку раду Комисије, и нагласио важност координисаног и синхронизованог деловања државних институција и органа према Унеску.
Шеф српске дипломатије је чланове Комисије упознао са изазовима са којима ће се наша држава у предстојећем периоду можда суочити, посебно када је реч о амбицијама привремених институција самоуправе у Приштини у погледу Унеска.
Министар је нагласио да Унеско има и све озбиљнију улогу области заштите животне средине, чему и Србија придаје све више пажње, и да је кроз рад Комисије потребно на најбољи начин афирмисати тај аспект сарадње.
Селаковић је констатовао да је Србија у протеклом периоду интензивирала сарадњу са Унеском, а посебно задовољство је изразио због избора наше амбасадорке Тамаре Растовац Сиамашвили за председавајућег Извршног савета Унеска.
Селаковић је члановима Комисије, у коју су делегирани представници великог броја државних органа и институција, пожелео да у свакој прилици у иностраним контактима буду амбасадори наших државних и националних интереса.
Комисија Републике Србије за сарадњу са Унеском је основана одлуком Владе 2007. као саветодавно тело, у складу са чланом VII Устава Унеска, којим се предвиђа да државе чланице у оснују националне комисије за потребе развијања и координације сарадње.
Министарство спољних послова Републике Србије пружа стручну и административно-техничку подршку Комисији.
За председника Комисије је, одлуком Владе од 23. априла 2015. године, именован проф. др Горан Милашиновић, редовни професор Медицинског факултета у Београду, директор референтног Песмејкер центра Универзитетског клиничког центра Србије и књижевник.
Када је реч о конкретним задацима и њеној улози, Комисија повезује различите актере на националном, регионалном и међународном нивоу заинтересоване за спровођење мандата Унеска, сарађује са Секретаријатом Унеска, Регионалном канцеларијом у Венецији и Антена канцеларијом у Сарајеву, координира рад више мрежа у Републици Србији, циркулише релевантне информације и стара се о спровођењу обавеза Републике Србије према Унеску.
Поред тога, њена саветодавна улога се, између осталог, огледа у учешћу у националним номинацијама, кандидатурама за различите конкурсе и стипендије, изради националних извештаја, обележавању релевантних светских и међународних дана и година, формулисању предлога за Програм партиципације и годишњице са којима би Унеско био повезан. Комисија је, поред тога, овлашћена да даје покровитељства за различите активности и пројекте у Србији, и да присуствује статутарним и другим састанцима и заседањима у Унеску.