Ђурић: Пуноправно чланство у ЕУ крајњи циљ Србије и ништа мање од тога
Говорећи о процесу приступања Западног Балкана Европској унији, Ђурић је рекао да, како бисмо решили све изазове са којима је суочен не само наш регион, већ и Европа у целини, морамо да објединимо све наше ресурсе.
„Ако желимо да регион буде потпуно интегрисан, морамо да удружимо снаге у заговарању за улазак региона у Европску унију, без обзира што међу нама постоје разлике“, истакао је министар Ђурић.
Навео је да су многи на Западном Балкану под утиском да у одређеним политичким круговима постоји принцип „један унутра, један ван", када је реч о проширењу ЕУ, што утиче на перцепцију јавности о процесу проширења.
„Србија до 2027. године планира да заврши све главне законодавне, економске и политичке реформе потребне за придруживање наше земље Европској унији. Наши приоритети су врло јасно постављени. Поред тога, Србија жели да настави да буде фактор стабилности и помогне у очувању мира у региону“, нагласио је шеф српске дипломатије, подвукавши да се то може постићи једино у сарадњи са Бриселом и другим странама у региону.
Такође, Ђурић је рекао да Београд самостално доноси одлуке и тежи да се што више усклади са заједничком спољном и безбедносном политиком Европске уније на путу до остварења пуноправног чланства.
„Желимо пуноправно чланство, као крајњи циљ и ништа мање од тога. Неће бити компромиса по том питању“, истакао је шеф српске дипломатије.
Када је реч о политичким односима у региону, Ђурић је указао да и даље постоје нерешена питања из деведесетих, те да ће бити потребни озбиљни напори да се та питања реше на праведан начин, као и пуна посвећеност и подршка највиших европских представника.