Ђурић: Политички изоловати и маргинализовати Куртијев режим

30. окт 2024.
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић данас је, након седнице Савета безбедности УН, на којој је размотрен шестомесечни извештај о раду УНМИК-а, изјавио да режим Аљбина Куртија разара све што је међународна заједница у претходне две деценије постигла на Косову и Метохији на плану изградње суживота, демократије и људских права.

„Све то Куртијев режим је за две и по године потпуно бацио под ноге, кршећи сопствени устав и законе, а Срби на Косову и Метохији постали су, не само грађани другог реда, већ и директне жртве прогона, који је вишеслојан, добро документован, а пред највише тело светске организације изнели смо конкретне случајеве и доказе о прогону и дискриминацији Срба на више нивоа“, рекао је Ђурић. 

Осврћући се на увреде које је на рачун Србије и њеног председника изнела представница привремених институција самоуправе у Приштини Доника Гервала Шварц, Ђурић је објаснио да је покушала да изазове реакцију, вероватно инциденте и тензије, али да је уместо тога, као одговор добила лекцију да као грађанка Србије не би требало да говори на увредљив начин о председнику Александру Вучићу, који је по међународном јавном праву, и њен председник. 

„Таквим понашањем они шаљу јасну поруку да нису за нормализацију односа, да су спремни да вређају и грађане Србије, означавајући Србију као фашистичку државу. На то сам им одговорио указујући да је управо Куртијева влада Џафера Деву, нацистичког колаборационисту и једног од оснивача СС Скендербег дивизије, произвела у националног хероја, обнављајући његову кућу у јужној Митровици и именујући улице по њему, рехабилитујући идеологију која никада не би смела бити рехабилитована“, казао је Ђурић. 

Шеф српске дипломатије истакао је да је јавно раскринкао Куртијева настојања да никада не буде формирана Заједница српских општина, и да не буду спроведени ни други елементи Бриселског споразума. 

„Све то је позив за акцију према међународној заједници, и наш захтев је да се санкционише Куртијев режим, да се промени парадигма у односима Срба и Албанаца, али за то је неопходан предуслов да се они који те односе стално ремете санкционишу, да се политички изолују и маргинализују“, објаснио је Ђурић.

Важна порука пред Саветом безбедности, како је истакао, била је та да Србија није у сукобу са албанским народом, и да би Албанци требало да одбаце Куртијеву етнонационалистичку политику која цео регион гура у прошлост.

„Дакле, то је била једна испружена рука на коју је, наравно, Гервала одговорила новим увредама, покушавајући поново да понизи Србију, али сам уверен да међу Албанцима има много оних који овакву политику не подржавају. Још важније је било да пред међународном заједницом покажемо да смо ми држава која једнако третира све своје грађане, без обзира на националност“, рекао је Ђурић.

Министар Ђурић је захвалио овом приликом представницима чланица Савета безбедности које су говориле о тешком положају српског народа на Косову и Метохији и осудили Куртијеве једностране потезе. 

„Мислим да то говори о томе да наша дипломатска акција има резултате и да морамо још више да наставимо у наредном периоду, како бисмо придобили оне који не подржавају нашу позицију по питању статуса, али би могли подржати људска права Срба на Косову и Метохији. Уз то, морамо сачувати пријатељство и поштовање оних који нас традиционално снажно подржавају, и још једном сам захвалан свима њима“, закључио је Ђурић.