Đurić: Politički izolovati i marginalizovati Kurtijev režim
„Sve to Kurtijev režim je za dve i po godine potpuno bacio pod noge, kršeći sopstveni ustav i zakone, a Srbi na Kosovu i Metohiji postali su, ne samo građani drugog reda, već i direktne žrtve progona, koji je višeslojan, dobro dokumentovan, a pred najviše telo svetske organizacije izneli smo konkretne slučajeve i dokaze o progonu i diskriminaciji Srba na više nivoa“, rekao je Đurić.
Osvrćući se na uvrede koje je na račun Srbije i njenog predsednika iznela predstavnica privremenih institucija samouprave u Prištini Donika Gervala Švarc, Đurić je objasnio da je pokušala da izazove reakciju, verovatno incidente i tenzije, ali da je umesto toga, kao odgovor dobila lekciju da kao građanka Srbije ne bi trebalo da govori na uvredljiv način o predsedniku Aleksandru Vučiću, koji je po međunarodnom javnom pravu, i njen predsednik.
„Takvim ponašanjem oni šalju jasnu poruku da nisu za normalizaciju odnosa, da su spremni da vređaju i građane Srbije, označavajući Srbiju kao fašističku državu. Na to sam im odgovorio ukazujući da je upravo Kurtijeva vlada Džafera Devu, nacističkog kolaboracionistu i jednog od osnivača SS Skenderbeg divizije, proizvela u nacionalnog heroja, obnavljajući njegovu kuću u južnoj Mitrovici i imenujući ulice po njemu, rehabilitujući ideologiju koja nikada ne bi smela biti rehabilitovana“, kazao je Đurić.
Šef srpske diplomatije istakao je da je javno raskrinkao Kurtijeva nastojanja da nikada ne bude formirana Zajednica srpskih opština, i da ne budu sprovedeni ni drugi elementi Briselskog sporazuma.
„Sve to je poziv za akciju prema međunarodnoj zajednici, i naš zahtev je da se sankcioniše Kurtijev režim, da se promeni paradigma u odnosima Srba i Albanaca, ali za to je neophodan preduslov da se oni koji te odnose stalno remete sankcionišu, da se politički izoluju i marginalizuju“, objasnio je Đurić.
Važna poruka pred Savetom bezbednosti, kako je istakao, bila je ta da Srbija nije u sukobu sa albanskim narodom, i da bi Albanci trebalo da odbace Kurtijevu etnonacionalističku politiku koja ceo region gura u prošlost.
„Dakle, to je bila jedna ispružena ruka na koju je, naravno, Gervala odgovorila novim uvredama, pokušavajući ponovo da ponizi Srbiju, ali sam uveren da među Albancima ima mnogo onih koji ovakvu politiku ne podržavaju. Još važnije je bilo da pred međunarodnom zajednicom pokažemo da smo mi država koja jednako tretira sve svoje građane, bez obzira na nacionalnost“, rekao je Đurić.
Ministar Đurić je zahvalio ovom prilikom predstavnicima članica Saveta bezbednosti koje su govorile o teškom položaju srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i osudili Kurtijeve jednostrane poteze.
„Mislim da to govori o tome da naša diplomatska akcija ima rezultate i da moramo još više da nastavimo u narednom periodu, kako bismo pridobili one koji ne podržavaju našu poziciju po pitanju statusa, ali bi mogli podržati ljudska prava Srba na Kosovu i Metohiji. Uz to, moramo sačuvati prijateljstvo i poštovanje onih koji nas tradicionalno snažno podržavaju, i još jednom sam zahvalan svima njima“, zaključio je Đurić.