Атина: Отворена изложба „Симболи страдања: Срби у Другом светском рату“

13. мај 2025.
У Атини је, у организацији Музеја жртава геноцида у Београду и грчке Фондације „Не заборављам“ и уз подршку Амбасаде Републике Србије, свечано отворена изложба „Симболи страдања: Срби у Другом светском рату“.

Представници грчких власти, дипломатског кора, угледне званице из културне и научне заједнице, као и чланови српске дијаспоре у Атини имали су прилике да виде фотографије из српских и грчких архива, које сведоче о огромним страдањима и жртвама српског и грчког народа током Другог светског рата.

У свом обраћању, амбасадор Никола Недељковић је истакао да је повод изложбе историјски документ – Директива број 25 из марта 1941. године, којом је Адолф Хитлер наредио здружен напад на Краљевину Југославију и Краљевину Грчку.

Истовремено, нагласио је да ова изложба потврђује дубоке историјске везе између српског и грчког народа, које осим вековног пријатељства, спајају слободарски дух, храброст, отпор фашизму и хуманост.

Говорећи о размерама страдања, амбасадор је подсетио да је Југославија по броју жртава у односу на број становника била на трећем месту у свету, а да су највећу жртву поднели управо Срби. Посебно је истакао злочине почињене над Србима у Јасеновцу, који је остао запамћен као један од најбруталнијих логора за истребљење.

Истакао је да је српски народ, због своје православне вере, био приморан да носи плаве траке око руке, док су логори у Независној Држави Хрватској били једини логори на свету намењени деци.

Амбасадор Недељковић закључио је своје обраћање поруком да су нас славни преци и њихова јуначка борба задужили да негујемо сећање на велика страдања, али и на велику победу.