Atina: Otvorena izložba „Simboli stradanja: Srbi u Drugom svetskom ratu“
Predstavnici grčkih vlasti, diplomatskog kora, ugledne zvanice iz kulturne i naučne zajednice, kao i članovi srpske dijaspore u Atini imali su prilike da vide fotografije iz srpskih i grčkih arhiva, koje svedoče o ogromnim stradanjima i žrtvama srpskog i grčkog naroda tokom Drugog svetskog rata.
U svom obraćanju, ambasador Nikola Nedeljković je istakao da je povod izložbe istorijski dokument – Direktiva broj 25 iz marta 1941. godine, kojom je Adolf Hitler naredio združen napad na Kraljevinu Jugoslaviju i Kraljevinu Grčku.
Istovremeno, naglasio je da ova izložba potvrđuje duboke istorijske veze između srpskog i grčkog naroda, koje osim vekovnog prijateljstva, spajaju slobodarski duh, hrabrost, otpor fašizmu i humanost.
Govoreći o razmerama stradanja, ambasador je podsetio da je Jugoslavija po broju žrtava u odnosu na broj stanovnika bila na trećem mestu u svetu, a da su najveću žrtvu podneli upravo Srbi. Posebno je istakao zločine počinjene nad Srbima u Jasenovcu, koji je ostao zapamćen kao jedan od najbrutalnijih logora za istrebljenje.
Istakao je da je srpski narod, zbog svoje pravoslavne vere, bio primoran da nosi plave trake oko ruke, dok su logori u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj bili jedini logori na svetu namenjeni deci.
Ambasador Nedeljković zaključio je svoje obraćanje porukom da su nas slavni preci i njihova junačka borba zadužili da negujemo sećanje na velika stradanja, ali i na veliku pobedu.
