Старовић: Посета ал Сисија оживљава старо пријатељство
Старовић за Таjнуг каже да сама чињеница да председник Египта борави готово четири дана у нашој престоници јесте израз великог поштовања и пријатељског односа египатске државе, али и египатског народа према Србији.
Наводи и да се старо пријатељство огледа и у чињеници да је између 1955. и 1987. године, односно за 32 године размењена чак 31 председничка посета, било Јосипа Броза Тита Каиру, било председника Насера, Садата или Мубарака нашој престоници.
Старовић истиче да је Египат тренутно у фокусу светске пажње и истиче да се светске силе отимају о наклоност Египта, а о томе сведочи и сусрет ал Сисија са председником САД Џозефом Бајденом пре мање од недељу дана, састанак у Берлину са немачким канцеларом Олафом Шолцом, али и то што директно из Београда продужава турнеју у Париз, где ће разговарати са председником Емануелом Макроном.
Истиче да о значају који данас Египат има у међународним односима, говори и то да креће изградња прве нуклеарне електране у Египту у сарадњи са Руском Федерацијом.
"Све то говори о значају који Египат данас има, говори о једном снажном привредном замаху кроз који египатска држава пролази. Споменимо само 5.000 километара аутопутева, брзу железницу, изградњу потпуно новог града као административне престонице, 40 километара источно од Каира, у којој се планира живот за више од четири милиона људи. То све говори о томе колико је Египат значајан као историјски гледано централна држава арапског света, као држава са 105 милиона становника, која добија два милиона становника сваке године и за нас је од стратешког значаја да ми наше историјске пријатељске везе обновимо и искористимо као темељ за нашу, пре свега, економску, али и политичку сарадњу", указује Старовић.
Како каже, у том контексту Декларација о стратешком партнерству, коју су јуче потписала два председника - председник ал Сиси и председник Србије Александар Вучић, представља кровни документ из којег даље произилазе сви споразуми и меморандуми који нам омогућавају сарадњу на бројним пољима.
Од области за сарадњу, Старовић истиче пољопривреду, одбрамбену индустрију, заједничке инвестиције, екологију, високе технологије.
Сматра да је списак области у којима је могућа сарадња бесконачан и да осликава огромне потенцијале који постоје у нашој сарадњи.
Подсећајући да је јуче одржан и важан египатско-српски бизнис форум, Старовић каже да поред трговинских аранжмана који су већ од почетка ове године интензивирани, постигнути фактички споразуми који подразумевају заједничке инвестиције наших и египатских компанија.
"Мислим да је то прави начин како се ствара заједно једна додатна вредност и како можемо заједно да наступамо на трећим тржиштима", казао је Старовић.
Извор: Танјуг