Козарев са мађарским државним секретаром задуженим за помоћ прогоњеним хришћанима и програм „Mађарска помаже“

29. окт 2024.
Генерални секретар Министарства спољних послова Душан Козарев разговарао је данас са државним секретаром Министарства спољних послова и спољне трговине Мађарске задуженим за помоћ прогоњеним хришћанима и програм „Мађарска помаже" Тристаном Азбејом, који борави у Београду у оквиру посете председника Мађарске Тамаша Шујока Србији.

Пожелевши саговорнику добродошлицу у министарство, Козарев је истакао да су односи две земље на историјском врхунцу, чему сведоче не само редовни сусрети највиших политичких представника две државе, већ и континуирано унапређење стратешког партнерства у свим областима.

Козарев је захвалио на великој подршци коју Мађарска пружа Србији на њеном путу ка пуноправном чланству у Европској унији, залажући се истовремено за политику њеног проширења на регион Западног Балкана.

Саговорници су се сагласили да је досадашња сарадња два министарства спољних послова била на задовољавајућем нивоу, али да увек постоје нове прилике за њено јачање, посебно кроз размену знања и добрих пракси.

Према њиховим речима, једна од области, која је препозната као тачка заједничке сарадње и потребе размена искустава, јесте област развојне и хуманитарне помоћи, у чему Мађарска остварује значајне резултате.

У циљу даљег интензивирања сарадње у сфери међународних односа, саговорници су оценили да би у наредном периоду било значајно да буде потписан и Меморандум о разумевању између надлежних министарстава, указавши да би предстојећи састанак Стратешког савета две Владе био добра прилика за то.

Када је реч о ситуацији на Косову и Метохији, Козарев је указао да већ дуже време нема помака у дијалогу Београда и Приштине, те да иако наша страна покушава да одржи мир и стабилност, приштински органи континуирано предузимају једностране потезе, који воде ка нарушавању права Срба и ескалацији ситуације.

Србија и Мађарска имају заједничке циљеве и посвећеност истим вредностима, што се огледа не само у историјском помирењу две државе и два народа, већ и кроз заједнички наступ у оквиру међународне заједнице, закључили су саговорници.