Свака жртва која је пала као жртва злочина нарочито на расном и националном плану заслужује осуду, дубоко поштовање и сећање

22. окт 2018.
Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић примио је проф. др Гидеона Грајфа, експерта за Аушвиц, аутора књиге „Јасеновац Аушвиц Балкана. Усташка империја окрутности". Састанку су присуствовали председник Удружења преживелих из Аушвица Моше Ха Елион, председник Удружења преживелих из Јасеновца Милинко Чекић и преживели из Аушвица и Јасеновца.

Министар Дачић захвалио је професору Грајфу и преживелима из Аушвица и Јасеновца на борби против покушаја ревизије и оправдања злочина. Свака жртва која је пала као жртва злочина нарочито на расном и националном плану заслужује осуду, дубоко поштовање и сећање.

Професор Грајф данас је премијерно представио своју мултидисциплинарну студију од 700 страница на 63. међународном београдском сајму књига у присуству преживелих из Аушвица који су први пут, након Другог светског рата, допутовали овим поводом у Београд да пруже подршку преживелима Јасеновца, а који су иначе и почасни чланови Уређивачког одбора.

Презентацији је присуствовала и амбасадор Израела у Београду др Алона Фишер Кам, затим почасни члан Уређивачког одбора Моше Ха-Елион, председник Удружења преживелих Аушвица у 96 години живота, специјални гост Беатрис Грајф, бивши директор израелске полиције у време Голде Меир, сарадник Симона Визенатала у 92. години живота, затим израелски професори и експерти за област холокауста, антрополошко-форензичких и јудаистичких студија.

Проф. др Гидеон Грајф бави се фабрикама смрти 41 годину, светски је признат експерт за Аушвиц и по први пут је у овој књизи објавио компаративну анализу Јасеновца и Аушвица, као два еклатантна примера фабрика смрти у Другом светском рату. У књизи су представљени резултати његовог истраживања на бази сведочења преживелих. Професор Грајф је документовао 57 метода мучења и убијања заточеника у Јасеновцу, и сачинио анализу контроверзи о боју жртава и феномену порицања злочина у Другом светском рату, као и о проблему нарастајућег тренда неонацизма у Европи и шире, са фокусом на неоусташтво, посебно указујући и на истраживања аналитичара Светског јеврејског конгреса о рехабилитацији усташтва.

И овога пута, проф. Грајф изразио је забринутост због објављивања књига о озлоглашеним управницима логора смрти Јасеновац и изразио наду да ће прогресивне снаге у Хрватској преовладати уз подршку јеврејских и антифашистичких организација.

Специјално, за ову прилику, издавачи су допутовали из Фондације за Холокауст из САД, као и из Института за Холокауст Шем Олам из Израела и Националног института за форензику и Академског колеџа за јудаистичке студије.