Селаковић: Снажна подршка В4 европској перспективи западног Балкана
Селаковић је поручио да је данашњи сусрет био је прилика да се још једном потврди снажна подршка В4 европској перспективи западног Балкана, укаже на потребе наставка реформи наших друштава уз сво разумевање оних препрека које се пред нама налазе, а нису биле пред државама чланицама В4 када су оне приступале ЕУ.
Шеф српске дипломатије истакао је да су Мађарска, Словачка, Чешка и Пољска, када су преговарале о чланству у ЕУ, тачно знале да, када спроведу одређене реформе и обавезе, у том моменту имају и датум свог уласка у ЕУ, а да је то оно што западни Балкан данас нема.
„Ово је била још једна прилика да се апелује на колеге да њихова подршка нама буде још чвршћа, да се заобиђе оно што нам се учинило да постоји на западном Балкану, а то је да се подизање билатералних питања користи и служи као једна врста препреке наставку европског пута, и да покажемо у неким стварима јединство“, објаснио је министар.
Министар је нагласио да је на данашњем састанку разговарано и о значају регионалног повезивања, пре свега економског, и посебно подвукао да Србија, кроз политику председника Вучића и иницијативу "мини шенген", показује на сваком кораку колико је судбина читавог региона важна као што је важна и судбина саме Србије.
„За нас је важно да европске интеграције нуде очување мира и стабилности у региону. Мир и стабилност у региону западног Балкана за нас су од суштинске важности. Србија допринос очувању мира и стабилности даје на сваком кораку и наставиће то да ради“, поручио је Селаковић, изражавајући уверење и да ће Брисел на одговарајући начин вредновати све оно што смо урадили на европском путу.
Евроинтеграције на западном Балкану предуго трају
Вишеградска група дели фрустрације земаља западног Балкана због евроинтеграција које трају предуго, изјавио је данас специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине и друга отворена питања на Балкану, Мирослав Лајчак и додао да ЕУ види заједничку будућност региона у унији.
"Још нисмо тамо где бисмо волели да будемо када је реч о прогресу региона на путу ка ЕУ, али је важно да наставимо разговоре и то питање држимо високо на европској агенди", рекао је Лајчак у паузи састанка шефова дипломатије Вишеградске групе и земаља западног Балкана, у Познању.
Видимо заједничку будућности целог региона у ЕУ и зато је важно да се регион укључи у нашу дискусију о одлучивање о будућности Европе, рекао је Лајчак и додао да не говори само о региону у будућности јер је ЕУ веома активан партнер и највећи инвеститор.
Вишеградска група доследан је и гласан заговорник политике проширења и евроинтеграеција Западног Балкана, нагласио је Лајчак и додао да та четворка, коју чине Мађарска, Словачка, Пољска и Чешка, земљама Западног Балкана пружа и подршку из сопственог искуства.
Министар спољних послова Пољске Збигњев Рау изјавио је да је састанак шефова дипломатија Вишеградске групе и земаља Западног Балкана још једна потврда посвећености проширењу Европске уније и да ту одлучност дели са осталим чланицама Вишеградске четворке.
"Наш састанак, који је у фокусу имао европску перспективу ЗБ, био је пун и фрустрација које су изнеле делегације балканских земља, а које и ми делимо, јер процес придруживања траје предуго", рекао је Рау.
Он је подсетио да Пољска подржава и идеју В4 о учешћу земаља Западног Балкана на конференцији о будућности ЕУ, која би им била врста подршке на путу ка унији.
Искуства В4 на путу ка ЕУ могу бити од користи Западном Балкану, додао је Рау, који је захвалио Северној Македонији као преседавајућој западнобалканској земљи и њеном министру Бујару Османију као и Лајчаку на доприносу у организацији овог састанка, који је пружио могућност констурктнивног дијалога и размене идеја.
Османи је подсетио да Северна Македонија и Албанија још нису добиле зелено светло за преговоре и нагласио да је активна улога ЕУ веома важна за квалитет реформи и за позитивну трансформацију региона.
У супротном, ако ЕУ неће, неко други ће хтети, рекао је Османи и нагласио да не сме постојати "план Б" за евроинтеграције региона, нити алтернатива пуноправном чланству наших земаља.