Министар Ђурић са помоћником генералног секретара УН Јенчом
Позитивно оценивши досадашњу сарадњу са тимом Уједињених нација у нашој земљи, министар Ђурић подвукао је да је улога Уједињених нација по питању очувања територијалног интегритета и суверенитета Републике Србије за нас од виталног значаја.
У том смислу, изразио је озбиљну забринутост поводом појаве тенденција да се укину рестриктивне мере уведене Привременим институцијама самоуправе у Приштини.
„Потенцијално укидање ионако веома ограничених и недовољних мера режиму Аљбина Куртија значило би имплицитно мирење са последицама његове етнонационалистичке агенде која је, већ скоро три године, погубна по живот и опстанак српског народа на Косову и Метохији“, истакао је Ђурић.
„Куртијев режим требало би санкционисати, а не награђивати и толерисати неодговорно понашање“ додао је он.
Региону би тиме, како је подвукао министар, био послат веома лош сигнал да једнострани, провокативни и штетни акти Приштине – укључујући најгрубље кршење основних људских права, притиске, злостављања, брутално физичко и институционално насиље над Србима и свеукупан систематичан прогон нашег живља – уживају подршку међународне заједнице.
Шеф српске дипломатије још једном је подсетио на важност доследног поштовања Резолуције 1244 Савета безбедности УН и указао на неопходност наставка деловања Мисије УН на Косову и Метохији (УНМИК) у несмањеном обиму и неизмењеном мандату.
Састанку је присуствовала и специјална представница генералног секретара УН и шефица УНМИК Каролин Зијаде, као и нова резидентна координаторка УН у Републици Србији Матилда Морт, која је, уочи састанка, имала одвојени сусрет са министром Ђурићем, током којег је министру предала уводно писмо и на тај начин и званично ступила на дужност.