Ђурић: Српска делегација на ГСУН јача међународну позицију Србије
Говорећи о начину иступања српске делегације, Ђурић је навео да је планирано да се председник Александар Вучић сусретне са више од 40 светских лидера, а да ће он, паралелно и синхронизовано са тим, разговарати са бројним министрима спољних послова земаља из целог света, те да већ сад може да представи и конкретне резултате.
„Србија је на овом заседању ГСУН исписала наизглед мали, али значајан део своје дипломатске историје кроз успостављање дипломатских односа са неколико земаља са којима нисмо имали никакву комуникацију и интеракцију. Реч је о, по броју становника и територији, мањим државама, али које имају чланство и у УН и Унеску и у другим међународним организацијама, где је нама сваки глас важан, јер у тим организацијама бранимо и наше манастире на Косову и Метохији, и наш територијални интегритет и суверенитет, али и не само то. Заједно са многим државама стојимо на заштити принципа Повеље УН, међународног права и залагања за мир", истакао је Ђурић.
С тим у вези, Ђурић је указао да Србија на овој ГСУН успоставља дипломатске односе са Кирибатијем, а да је већ у недељу успоставила дипломатске односе са Гвајаном, значајном земљом Карипског и Централноамеричког појаса, са којом није имала никакву комуникацију, као и са Маршалским острвима, чланицом УН и Унеска, где се, претходних година одлучивало о српској културној баштини, али и Интерпола и других међународних организација.
Ђурић је додао и да је либерализован визни режим са неколико мањих држава.
„Представљаћу Србију на састанку Покрета несврстаних земаља. Србија наставља своју мултивекторску спољну политику која подразумева да желимо да чувамо и унапређујемо пријатељства са земљама широм света", рекао је шеф српске дипломатије.
Такође, навео је да је фокус Србије и на регионалној сарадњи, те да ће представљати Србију на Самиту Пријатеља Балкана, као и на састанку А5 формата, односно састанку земаља из јадранског басена.
„Важно је што ћемо се на маргинама, а заправо у центру збивања, састати са многима од наших комшија из региона, али и са многим земљама, чије представнике немамо прилику да редовно или често сретнемо. Није претеривање ако кажем да смо већ сада учешћем делегације Србије, која делује сложно и синхронизовано у два колосека, успели да оснажимо позицију Србије на глобалној сцени, да додатно покажемо да држимо једнако до свих држава без обзира на њихову снагу и величину, али и да се придржавамо принципа међународног права", подвукао је министар Ђурић.
Указао је и на то да су део делегације Србије и представници Привредне коморе Србије, те да су договорени бројни бизнис форуми и пословне интеракције, што је добро и за привреду у Србији.
„С обзиром на број састанака, оваквих седам дана некада значи више него шест месеци или више редовног посла", нагласио је министар.
Ђурић је рекао да интеракције на највишем нивоу, које има председник Вучић, али и број састанака, споразума, нових иницијатива у којима је Србија узела учешће, за резултат имају прављење искорака у односу на нашу укупну позицију, што се свакако односи и на заштиту националних интереса када је реч о Косову и Метохији.
„Земља попут Србије је јака и снажна онолико колико има пријатеља на које може да се ослони. Градимо екстензивну, врло широку мрежу пријатеља на међународној сцени, далеко ван нашег региона, свесни да је то компаративна предност Србије, али кроз то не само да градимо нове авеније сарадње у економији, већ стварамо и боље претпоставке за заштиту територијалног интегритета и суверенитета, наше културне баштине. Све има везе са укупним положајем Србије. Земља попут Србије може да цвета и развија се, ако има, а има, добру, ефикасну и ка резултатима оријентисану управу. Али, може да развија капацитете и ширењем мреже добрих односа", констатовао је Ђурић.
Према речима шефа српске дипломатије, циљ је да се за Србију створи безбедан, миран и пријатељски амбијент, не само у непосредном окружењу, већ да наша земља и шире буде препозната као земља која на тим линијама гради своју позицију.
Говорећи о спољној политици Србије, Ђурић је навео да наша држава води национално одговорну спољну политику пружања руке.
„Поносни смо на то што Србија води независну и самосталну политику, и на свим састанцима сам могао да се уверим у то да су интереси грађана и државе, а не притисци и глобални интереси и струје, оно што карактерише нашу политику", рекао је шеф српске дипломатије.
Указао је и да су се током Самита за будућност могли видети опречни ставови неких од водећих светских сила, али и да је гласање о Гутерешовом предлогу за будућност УН и међународне сарадње било такво да класичне линије блоковских подела више нису тако јасне, већ да неке државе које би се раније стриктно држале уз неке велике силе, како са источне тако и са западне стране, сада све више заузимају другачији курс.
„У таквом амбијенту, важно је што Србију води човек и политика која пре свега има у виду интерес грађана Србије, а не усмерења која би долазила од негде другде, али водећи рачуна да се не антагонизира било ко, већ да ово за Србију буде прави празник пријатељстава за народима и земљама света", закључио је министар Ђурић.