Ђурић: Србија активно сарађује са међународним партнерима у борби против тероризма

30. сеп 2024.
Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић учествовао је данас у Вашингтону на министарском састанку Глобалне коалиције за борбу против ИСИЛ-а.

Ђурић је након састанка новинарима изјавио да је Србија учешћем на овом скупу још једном нагласила значај борбе против глобалног тероризма, као и своју потпуну посвећеност искорењивању тероризма, који представља озбиљну претњу у данашњем времену.

„Посебно је значајно што Србија активно сарађује са међународним партнерима и кроз обавештајне, безбедносне, војне, полицијске канале, на сузбијању глобалног тероризма као претње”, указао је Ђурић.

Шеф српске дипломатије истакао je да за Србију тероризам није апстрактна и удаљена претња, већ нешто што је, нажалост, деценијама присутно у нашем региону.

„Као што знамо, и са територије наше земље, дакле из наше јужне покрајине, велики број терориста је отишао у ИСИЛ и све ово заједно представља разлог више да сарађујемо са међународним партнерима на борби против овог глобалног проблема”, рекао је шеф српске дипломатије, додавши да данашњи састанак представља још један корак напред у заједничком међународном деловању на суочавању са тероризмом.

Ђурић се, на маргинама скупа у Вашингтону, састао са министром иностраних послова Краљевине Холандије Каспаром Велдкампом, и тим поводом изразио уверење да у наредном периоду Србија може значајно да унапреди односе са Холандијом.

У нашој земљи ради велики број холандских компанија, које запошљавају око 15.000 радника, и које значајно доприносе нашој економији, подсетио је Ђурић.

„Презентовао сам оно што су економске и развојне шансе и потенцијали Србије. Разговарали смо и о политичкој и безбедносној ситуацији у нашем региону. Мислим да сарадња са Холандијом може да нам донесе много и у новим технологијама и уопште у квалитету компанија које из Холандије долазе у нашу земљу”, навео је министар.

Ђурић је додао да је за Србију изузетно значајна холандска подршка нашем европском путу, и да је Србија земља која веома озбиљно схвата реформе које спроводи, али да првенствено то чини због себе саме.

„Ми за европски сто долазимо, не са испруженом руком, већ као земља која се солидно, снажно и брзо развија и која може да игра веома значајну улогу у ширем региону, са једном здравом економијом, са људима који су оријентисани ка знању у науци, са вредноћом и посвећеношћу будућности”, закључио је шеф српске дипломатије.