Ђурић са Саром о даљем развоју српско-израелских односа
Преневши поздраве народа, владе и председника Србије, министар Ђурић је на конференцији за новинаре изјавио да је данашњи сусрет са шефом израелске дипломатије био прилика да се разговара о даљем унапређењу односа Србије и Израела.
Констатујући да је наша држава значајно економски напредовала у протеклом периоду, као и да смо на челу економског раста у југоисточној Европи, са стопом раста изнад четири одсто, Ђурић је рекао да је тема била и јачање сарадње две земље у технолошкој сфери и иновацијама.
„Са растућом ИТ и софтверском индустријом, Београд је постао центар за многе високотехнолошке компаније, како из САД, тако и из Европе. Зато желимо да са Израелом партнерски градимо нашу будућност у овој области“, истакао је министар Ђурић, и додао да две земље у области економије могу много тога заједно да постигну.
Према речима шефа српске дипломатије, Србија жели да види раст и просперитет Израела, као и даљи прилив израелских инвестиција у нашу државу.
„Желим да вам захвалим што сте пристали да будете присутни на Експо изложби где ће ваша земља моћи да прикаже сва достигнућа Европи и свету. И Београд ће бити место сусрета за земље из различитих региона, различитих континената“, истакао је Ђурић, указавши да ће Србија уложити више од 17 милијарди америчких долара у пројекат Експо 2027.
Како је додао, данас је разговарано и о сарадњи у области туризма, те истакао да ћемо подстицати долазак израелских туриста у Србију, као и посете српских туриста Израелу.
Указао је и да председник Србије Александар Вучић има визију стварања екосистема у којем ће се економије двеју земаља снажно повезати у области иновација, као и у другим индустријама у којима Србија и Израел могу заједно да наступају, како овде, тако и на трећим тржиштима.
Шеф српске дипломатије нагласио је да је данас са израелским колегом разговарао и о могућности организовања посете привредне делегације из Србије Држави Израел.
Ђурић је изразио уверење да ће велики потенцијал за развој економске сарадње, који је подржан јасном одлучношћу обе владе, бити ускоро искоришћен.
Министар Ђурић је навео да јеврејска заједница у Србији представља изузетно значајан део нашег друштва, нагласивши да је, на иницијативу председника Александра Вучића, Србија постала прва земља у Европи, која је усвојила Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника.
„Наставићемо да чинимо све да у овој веома важној години, заједно обележимо осамдесету годишњицу победе над нацизмом и фашизмом, да се сећамо Холокауста и жртава тоталитарне идеологије, али и да осигурамо да се поставе темељи за нове генерације, да буду свесне последица, како се грешке из прошлости не би поновиле“, рекао је Ђурић.
Када је реч о Косову и Метохији, Ђурић је рекао да је информисао израелске колеге о патњи и тешком положају српског народа у нашој јужној покрајини, који се свакодневно суочава са тешкоћама и прогоном.
„Информисао сам министра о нашој амбицији да на конструктиван начин одржавамо стабилност у нашем региону, што је неопходно за безбедност Европе“, нагласио је Ђурић.
Осврнувши се и на ситуацију на Блиском истоку, шеф српске дипломатије је указао да Србија подржава народ Израела, који је преживео вишеструке нападе.
„Желим да искористим ову прилику да кажем да смо посебно осетљиви на ситуацију са таоцима, јер још увек има много људи који су заточени од стране Хамаса. Један од њих, Алон Охел је израелско-српски држављанин који је киднапован када је имао само 22 године. Није био војно лице. Није био наоружан. Он је пијаниста“, навео је Ђурић, апелујући на целу међународну заједницу да се укључи и помогне хитно ослобађање свих таоца.
Шеф израелске дипломатије, обраћајући се медијима након састанка, истакао је одлучност за јачање билатералних односа са Србијом и у том контексту указао на значај посета на високом нивоу.
Министар Сар је рекао и да са министром Ђурићем има блиску комуникацију, и да је увек осећао његову посвећеност и бригу за Израел и ситуацију у региону.
Говорећи о судбини отетих у нападу Хамаса, Сар је поновио чврсту посвећеност Израела ослобађању свих талаца и изразио наду да ће Алон Охел, израелско-српски држављанин, ускоро бити поново са својом породицом, те захвалио Србији на исказаној солидарност са породицама отетих.
Данашњи разговори, према његовом речима, односили су се и на ситуацију у Либану и Појасу Газе.
Израел ће, како је истакао Сар, учествовати и на Специјализованој изложби Експо 2027 у Београду, што је још један корак даље у продубљивању односа две земаља.
Министар Сар је, одговарајући на питања новинара о томе колико смо далеко од потписивања споразума о слободној трговини, о коме су разговарали председници две земље, истакао да је данас и та тема разматрана у контексту унапређења свих аспеката билатералних односа Србије и Израела.
Уз захвалност Србији на одлуци да укине упозорење за путовања у Израел, Сар је изразио уверење да ће се, уз обнову директних летова, оснажити и туризам, и позвао грађане Израела да посете Србију.