Ђурић: Политика Србије заснива се на визији о заједничкој европској будућности

04. јун 2024.
Министар спољних послова Марко Ђурић отворио је данас међународну конференцију „Квадратура круга: Управљање променама у савременим међународним односима“, коју организују Институт за међународну политику и привреду, и Факултет безбедности Универзитета у Београду, уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација.

Отварајући скуп, министар је указао да се свет већ дуже време суочава са изузетно тешким, непредвидивим и нестабилним околностима, као и озбиљним изазовима и кризама, који постају све бројнији и сложенији.

„Рат у Украјини, ескалација сукоба и хуманитарна катастрофа у Гази, као и знатно повећани ризици од терористичких претњи сведоче о озбиљној угрожености глобалног мира и безбедности“, оценио је Ђурић.

Паралелно са тим, како је додао министар, све земље суочавају се са озбиљним последицама економске, енергетске и климатске кризе, те да је извесно да ће решавање ових проблема, као и изазова миграција, економске и социјалне неједнакости, остати у фокусу читаве међународне заједнице.

 Ђурић је подсетио да је још 2019. године председник Александар Вучић дефинисао пет националних приоритета државне политике, а то су очување унутрашњеполитичке и регионалне стабилности, очување независности и самосталности у одлучивању политичких институција, очување наше војне неутралности, као и економски развој и рад на демографском јачању и опоравку Србије.

Када је реч о путу Србије ка Европској унији, министар је рекао да је стратешко опредељење наше државе пуноправно чланство, али да процес приступања представља изазован пут који захтева дубоке реформе и прилагођавање.

„Уверени смо да је то најбољи пут за будућност наше земље. Европске вредности, принципи демократије, владавине права и људских права су темељ на којем желимо да градимо наше друштво и институције“, навео је Ђурић уз наду да ће напори и остварени резултати Србије на овом путу бити препознати и на адекватан начин вредновани.

 Истакао је да наша земља води спољну политику засновану на очувању националних и државних интереса, уз поштовање принципа међународног права. Шеф српске дипломатије подсетио је да је Србији 2008. године нанета историјска неправда управо грубим кршењем међународног права - једнострано проглашеном независношћу тзв. Косова.

Говорећи о тренутној ситуацији на КиМ, министар је указао да је српска заједница изложена систематском шиканирању, кршењу колективних људских, политичких и економских права.

„Мислим да ова тема завређује да буде предмет не само проучавања, већ и јавног и јасног изјашњавања шире академске заједнице“, истакао је Ђурић.

Министар је организаторима скупа честитао на њиховом преданом раду и пожелео успешан скуп, те истакао наду да ће закључци и препоруке са ове међународне научне конференције допринети још квалитетнијем разумевању међународних односа.