Дачић: "Шпанија снажно подржава интегритет Србије"
Министар Борело је истакао да Косово и Каталонија не могу да се пореде. „Оно што се десило на Косову нема везе са Каталонијом. Оваква поређења немају тежину. Свакако се заговорницима независности Каталоније свиђа да праве поређења такве врсте. Ниједну од ситуација које имамо у Европи у вези сепаратистичких процеса немогуће је поредити", објаснио је он.
Шпански министар такође је подвукао да Шпанија подржава евроспку перспективу Србије. „Подржавамо жељу Србије да се придружи европској породици, а реформе показују да Србија напредује великом брзином", констатовао је он.
Министар Дачић захвалио је Шпанији на снажној подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије, као питању од највећег националног интереса Србије и истакао да наша земља пружа чврсту подршку територијалном интегритету Шпаније.
"Подршка територијалном интегритету је питање од највећег националног интереса за Србију и веома је важно да Шпанија као велика земља чланица ЕУ није признала једнострани акт Приштине", рекао је Дачић.
Шеф српске дипломатије је истакао да Србија пружа чврсту подршку територијалном интегритету и суверенитету Шпаније, да се противи покушајима интернационализације каталонског питања и да нема контакте са сепаратистима из Каталоније.
Он је истакао да су Србија и Шпанија традиционално пријатељске земље, имају добре односе, сарадњу на свим нивоима, уз тренд унапређења редовних односа.
Дачић је подсетио да је Југославија била једна од ретких земаља која никада није признала Франкову владу и да су, у том смислу, пријатељски односи у последњим деценијама још више учвршћени.
Министар је указао да би било важно да добре политичке односе прати и унапређење еконосмких односа, где су забележни помаци у протеклом периоду. Дачић је рекао да је спољнотрговинска размена око пола милијарде евра, односно између 450 и 500 милиона евра.
"Већа је него што је била, али је релативно мала у односу на могућности које се пружају", рекао је Дачић.
Зато, подвукао је, Србија са нестрпљењем очекује привредни форум у Мадриду који је планиран за другу половину ове године, који би требало искористити за даље унапређење економских односа.
Такође, Дачић је поздравио и одлуку да се уведу редовне авио-линије Београд - Мадрид и Београд - Барселона.
Шеф српске дипломатије додао је да су Србија и Шпанија заједно присутне у мултилатералним операцијама, попут оне у Либану, где је 117 припадника Војске Србије у саставу шпанског батаљона, као и да је добра сарадња министарстава одбране и унутрашњих послова две земље.