Дачић: Кинеском народу и Кини желимо да победе ову опаку болест
Сви моји саговорници истакли су да је Кина поносна на то што има таквог пријатеља, као што је Србија, а са друге стране Србија је поносна што јесте и што може да буде пријатељ Кине. Вођен тиме у име Републике Србије изразио сам дивљење за све што Кина ради у борби против овог вируса.
Саговорници су ме информисали о томе да су постигнути веома значајни резултати у заустављању ширења ове епидемије, као и да је број излечених већи од 20.000, а да је јуче број нових случајева ван провинције Хубеј био свега пет, што показује да су постигнути значајни кораци у заустављању епидемије.
Ми желимо кинеском народу да искажемо дивљење и поштовање за све што ради, као и нашу подршку у томе. Ускоро ће стићи помоћ коју је Влада Републике Србије упутила, пре свега у медицинској опреми.
Кинеском народу и Кини желимо да победе ову опаку болест!
Република Србија осуђује све политичке манипулације овом епидемијом које се користе за ширење антикинеске атмосфере у свету, а нарочито у неким западним земљама и мислимо да сви треба да се понашају управо супротно од тога, а то значи да сви дају подршку Кини, зато што је Кина начином организације и одговорним приступом овом проблему много помогла читавом свету налазећи се на бранику у борби против ове епидемије и помогла земљама да се боље организују у случају да се тај вирус прошири на друге континенте и регионе.
Разговарали смо и о билатералним односима, а као што знате, наши односи су изузетно добри, стратешког карактера.
Пренео сам поздраве и поруку председника Вучића председнику Си Ђинпингу и његову најаву да ће он сигурно доћи на заседање, односно самит Кине и ЦИЕЗ-а седамнаест земаља централноисточне Европе који треба да буде одржан 15. и 16. априла у Кини. Он је један од првих званичника, који је већ најавио сигуран долазак, чиме се показује још једном наше пријатељство и солидарност. Такође, министар Ванг Ји ми је пренео поруку за председника Вучића да је већ почетак јесени, односно септембар, можда један од термина за посету председника Си Ђинпинга Србији.
Ја сам још једном изразио захвалност Кини на принципијалној подршци коју нам пружа везано за наш територијални интегритет и суверенитет, када је реч о Косову и Метохији, а са друге стране смо још једном изразили подршку политици Кине, односно очувању и заштити територијалног интегритета и суверенитета Кине.
Мислим да је јако важно то што су истакли министар Ванг Ји и министар Сун Тао да је моја посета била прва посета једног министра спољних послова у овој специфичној ситуацији - та порука је специфична због тога што је и Србија, као што је и Кина у најтежим тренутцима за српски народ за време бомбардовања била присутна и подносила жртве исто као и Срби, те смо и ми спремни да будемо солидарни и да дајемо подршку кинеском народу и руководству у данима када је њима тешко." – изјавио је шеф српске дипломатије Ивица Дачић завршавајући своју посету НР Кини.