Амбасадор Филиповић учествовао на Другој конференцији Минског форума за дијалог

08. окт 2020.
Вршилац дужности помоћника министра за безбедносну политику амбасадор Бранимир Филиповић учествовао је на Другој конференцији Минског форума за дијалог о европској безбедности, која је одржана у Минску 7. и 8. октобра 2019.године.

Учествујући на трећем пленарном делу Конференције амбасадор Филиповић указао је на приоритете спољне и безбедносне политике Србије, посебно наглашавајући допринос Србије регионалном миру и стабилности, као основном услову за укупан напредак региона и настојање да се сва отворена питања решавају дијалогом уз међусобно разумевање и тражење заједничких интереса. Нагласио је опредељење Србије, које се спроводи у спољнополитичком наступу, да се односи између балканских земаља заснивају на миру, стабилности и међусобном уважавању, као и да се сваки заједнички договор у доброј вери испуни и донесе конкретне резулате значајне за све људе у региону, што је све од крупног значаја за укупну европску безбедност и стабилност.

Пошто је овај део пленарне седнице био посвећен и контроли наоружања као битном услову стабилности, амбасадор Филиповић је указао на примену Подрегионалног споразума (као делу Дејтонског споразума) који стране више од 20 година веома успешно примењују, уз смањење свих категорија наоружања испод лимита и висок степен сарадње и међусобног поверења. Такође, указао је и на допринос Србије у контроли лаког и стрељачког наоружања, као и на чињеницу да Србија према извештајима реномиране организације „Small Arms Survay" из Женеве, већ више година дели једно од првих пет места у свету по транспарентности промета овог наоружања.

Форум се састојао из пет пленарних заседања током оба дана скупа која су се односила на модалитете сузбијања конфронтације на европском континенту, кооперативну безбедност, пропаганду и контрапропаганду и могућност заједничких правила новинског извештавања, контролу наоружања, односе ЕУ и Евроазијске економске уније. Одржано је посебно пленарно заседање на највишем нивоу посвећено теми проналажења агенде за мир и сарадњу у Европи, на којој је говорио председник Републике Белорусије Александар Лукашенко.

Мински дијалог је инициран почетком 2015, како би пружио непристрасну прилику за разматрање спољнополитичких и безбедносних питања у Источној Европи, уз учешће експерата, дипломата и високих државних званичника. Инаугурална конференција Минског форума за дијалог одржана је маја 2018, када је окупила преко 500 експерата и дипломата из 59 земаља, као и званичнике многих међународних организација попут ОЕБС-а, НАТО, ОДКБ, Савета Европе и Савета балтичких држава. Друга конференција овог форума окупила је око 700 учесника из 63 земље и међународних организација, а представници ОЕБС-а, НАТО-а и ОДКБ-а имали су посебно предвиђене панеле на скупу. Овај форум, као партнере, окупио је многе од најзначајнијнијих института који се баве питањима спољне и безбедносне политике широм света.