Селаковић: Стратегија у борби са короном најбоља могућа
Селаковић је за ТВ K1, на констатацију да је Мађарска одобрила употребу свих вакцина, те питање да ли ће и остале земље повући тај потез, рекао да свака земља бира свој пут.
„Није то само политичка одлука, иако је она најважнија, већ то значи и допустити референтним установама да утврде које су вакцине добре за употребу, јер је приоритет сваке државе заштита грађана", рекао је Селаковић.
Подсетио је да је Србија друга у Европи по броју вакцинисаних грађана на милион становника, што, каже, говори да се политика и стратегија председника Александра Вучић показала као најбоља.
Шеф српске дипломатије је истакао да се и на тај начин потврдило да Србија самостално и суверено доноси одлуке важне за њену судбину, а могућност за то лежи, каже, у политичкој мудрости и контактима, и у спољнополитичкој позицији Србије, која иде ка ЕУ, чувајући изузетне односе са Русијом, Kином.
„Воде се разговори и с другим важним државама у међународној арени. Уверен сам да ће се показати ефекти свега што данас радимо", рекао је Селаковић.
Сагласан је да се геополитичка ситуација у свету мења у светлу пандемије корона вируса и додаје да је то шанса за Србију, која је почела да је користи на најбољи начин.
„Ради се о томе да се схвати да економског и укупног друштвеног напретка нема ако нема здравог становништва. Kо ће имати шансу да направи напредак - онај ко први реши питање здравља свог становништва", рекао је Селаковић.
Додао је да је пандемија показала право лице великих сила, али не само њих, јер, како каже, живимо у свету који је, од локалне до глобалне средине, постао егоцентричан, сујетан и „невероватно штетно себичан".
То се може видети на примеру појединих држава које су наручиле више вакцина него што имају становника, навео је министар.
„А, онда ће неко од њих доћи да вам држи лекцију из људских права... То је лицемерје", закључио је Селаковић.
Говорећи о иницијативи „мини шенген", рекао је да је то је велика шанса за све у региону, а да је Србија је показала лидерство тиме што не поставља своје интересе испред свих, истакао је министар Селаковић.
Подсетио да је Вашингтонски споразум један у низу који је имао за циљ релаксацију односа Београда и Приштине, а да је за Србију од изузетне важности тржишно уједињење региона. То је, додаје, видљиво кроз мини Шенген, што показује колика је спремност да се усредсреди на заједнички именитељ свих у региону.
Шеф српске дипломатије је навео да, када се саберу сви учесници региона Западног Балкана, то је знатно мање од некадашње велике Југославије, и узме у обзир данашња констелација снага у Европи и свету, показује да су сви појединачно мали да би могли нешто значајно урадити.
Упитан да ли то препознају земље региона које још не учествују у „мини шенгену", он је изразио уверење да то и остали полако схватају.
Истакао је да данашња политика Србије није као што је то раније било присутно у региону, а коју неки желе и данас, а то је да ће регион напредовати само ако Србија назадује.
„То није политика Србије, већ да не може бити добро Србији, ако није добро другима", објаснио је Селаковић. Он је оценио да ће се политика у региону полако али сигурно променити у корист „мини шенгена".
„Kада објективно сагледате шта доноси ова иницијатива, видећете да доноси добро свима. Србија приказује лидерство што не поставља своје инетресе испред свих", рекао је Селаковић. Указао је да је ту иницијативу успорио, али и ојачао Kовид-19.
Шеф српске дипломатије, говорећи о попису становништва у суседним земљама, оценио је да је попис важан је и за Србију, јер ће омогућити да се води већа брига о Србима који живе у тим државама. Селаковић је рекао да је попис важан у свакој земљи, јер то није само попис домаћинстава, већ битан корак за дугорочно стратешко планирање.
„Попис у суседним земљама је за нас важан, јер ће омогућити већу бригу и фокусирање на права наших сунадродника у тим држава, али и нама да наставимо политику коју већ спроводимо, посвећивања пажње и испуњавања интереса и побољшања положаја припадника националних мањина у Србији", рекао је Селаковић.
Поручио да Србија својим примером показује како се води брига о мањинским народима на својој територији.
„И у рагзоворима са колегама из суседних земаља истичемо да не тражимо ништа више, и ништа мање, за наше сународнике, од онога што ми пружамо припадницима националних мањина у Србији", истакао је министар.
На питање о статусу амбасадора Србије у Црној Гори, каже да то зависи до Црне Горе.
„За сада нисам видео никакву конкретну активност. Захваљујем се на лепим речима, али ми смо показали делима како је могуће дати стартну основу за побољшање односа", рекао је Селаковић и истакао да је Црна Гора блиска држава, у којој живи готово 30 одсто српског народа.
„Ми са Црном Гором желимо најбоље и најближе односе, као и побољшање економске сарадње и кроз иницијативу мини шенген", рекао је Селаковић.
Kада су у питању односи САД и ЕУ, министар је подсетио да никада није постојало нејединство у вези са Западним Балканом, већ само размимоилажење око техничких ствари, док би ново јединство значило да ће Србија бити изложена притисцима.
Министар је нагласио је да то показује да ситуација око дијалога неће бити једноставна.
„Док се држимо принципијелних ставова, биће лакше и боље, а ти ставови су да ако Србија преузима обавезу на себе, онда је извршава. То нам је помогло повратку кредибилитета, јер се сада зна да Србија не вара, испуњава своје обавезе, али да исто тражи да то што је договорено и што је у њеној користи буде испуњено", објаснио је Селаковић.
Подсетио је да је постојало јединство САД и ЕУ пре осам или десет година да је питање Kосова стављено ад акта, и да Србији мора да се наметне обавеза да призна косовску независност, сепаратизам и сецесију дела своје територије.
Србија, указује, то није урадила, упркос чињеници што су неки председника Александра Вучића оптуживали да ће то учинити.
„Дошло је до тога да сада имате државу која свом становништву на KиМ помаже више него икада", подвукао је Селаковић.
Упитан за предстојеће изборе на Kосову, казао је да од њих очекује добар резултат Српске листе, али је додао да не воли да се бави предвиђањима.
„За нас је важан успех Српске листе", подвукао је Селаковић, подсећајући да је на последњим изборима Српска листа добила скоро 85 одсто гласова Срба.
Додао је да је важно ко ће бити окосница будуће власти у Приштини, јер ће то бити страна с којом ће се водити дијалог.
„Не постоји тежа ствар коју су радили чланови државног руководства него што је дијалог. Али нисмо од тога одустали. У дијалогу смо постигли значајне ствари за наш народ, да изборимо заштиту наших виталних интереса. Никада нисмо били препрека дијалога. Никада није био прекидан због Србије", закључио је шеф српске дипломатије.
Извор: Тањуг