Селаковић: Не одговарамо на провокације, желимо мир у региону

06. феб 2021.
Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је данас да је став Србије да не одговара на првокације појединих политичара из региона, јер је, истиче, одлучна да остане фактор мира и стабилности у региону. Одговарајући на питање да прокоментарише однос Србије са осталим земљама у региону, а услед, на констатацију новинара, све чешћих провокација на рачун наше земље, Селаковић је одговорио да Србија не жели да одговара на провокације, већ жели да буде протагониста свих добрих иницијатива које региону доносе развој.

„Позиција Србије у региону, политички говорећи, није нимало једноставна, али оно од чега нећемо одустати и у чему смо потпуно решени јесте да Србија јесте, биће и треба да остане фактор стабилности у региону", рекао је Селаковић.

Истиче да тај свој став „фактора стабилности у региону" држава потврђује на неколико начина, а један од њих јесте да прећути и уздржи се од одговора на провокације.

„Тих провокација има стално и као што добро знате у претходним деценијама постојала је нека врста хобија или редовних активности да у време предизборних кампања у региону Србија буде прозивана", навео је Селаковић. Додаје да државни врх никада не одреагује на те провокације на начин на који би могао да нанесе штету и нашој земљи, али и другима.

„С друге стране, ту своју решеност останка фактора стабилности у региону, да бисмо сачували политичку стабилност и мир, ми потврђујемо и својим иницијативама", указао је Селаковић и додао да је једна од њих иницијатива „мини шенген".
Подсетио је да се та иницијатива залаже за једно чврсто тржишно повезивање региона, а иницијатива је, додаје, и шанса за читав регион да јача своју инфраструктуру и економију. Такође, та иницијатива подразумева и слободе на којима почива ЕУ - слободан протак робе, људи, капитала и идеја, додао је Селаковић.
„Србија са таквим иницијативама излази пред своје партнере у региону и Србија је протагониста тих идеја", истакао је Селаковић. Истиче да ће у наредном периоду бити фокус на томе да се и остале земље Западног Балкана прикључе „малом шенгену".

Извор: Тањуг