Министар Дачић: Задужење МСП је било да помогне људима да се врате и пређу границу
„Ванредно стање ће бити укинуто, али људи имају нереална очекивања за оно што следи. Није могуће да се живот замрзне, ове мере ће остати нешто дуже на снази. Чак у Америци кажу да ће социјално дистанцирање остати до наредне године, нормалност ће бити схваћена другачује", рекао је шеф дипломатије Ивица Дачић.
Министар Дачић је истакао да ће ванредно стање бити укинуто, али не и све мере ограничења, већ ће се морати доносити полако одлуке.
„Суспедовање одређених грађанских слобода и права, мобилисање структура, једноставно здравствена ситуација вас приморава да се уводе те мере. Од забране кретања јавног окупљања и свега осталог. Међутим постоје мере и без ванредног стања које ће се спроводити. Ствар Скупштине је да ли ће се у наредној недељи укинути ванредно стање, то неће бити пре него што струка не каже када је право време за то ", рекао је Дачић.
Шеф српске дипломатије током гостовања на ТВ Прва објаснио је и шта ће бити са нашим границама и да ли ћемо ове године моћи да путујемо несметано.
„Kада је реч о Министарству спољних послова, моје задужење је било да помогнем људима да се врате и пређу границу, 37 хуманитарних летова је било око 10.000 људи се вратило у земљу, то је сада престало јер је изгубило смисао и сада имамо другу категорију људи, оне који су остали без посла. Имали смо из Малте три лета, људи су одустајали нису хтели да се врате из те земље. Ми и даље помажемо људима који се колима враћају, нико данас не може да пређе границу без наших папира", објаснио је Дачић и додао: „Свим земљама које се граниче са Србијом послата је нота са мерама које смо донели, за сада је Мађарска заинтересована за договор, за остале ћемо видети у наредном периоду."
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је и да је са Мађарском постигнут договор да се отвори граница за наше путнике, док се са Румунијом и Бугарском разматрају неке од опција по том питању.
„Ми смо разговарали о нормализацији саобраћаја, али то зависи и од земаља у које неко жели да иде. Донели смо одлуку да се отворе границе за околне земље и Мађари су били јако заинтересовани за то и са њима смо се једино за сада усагласили", рекао је Дачић.
Kако каже, обавио је разговоре са министрима околних земаља, поручујући да није наишао на адекватне одговоре у Хрватској, Црној Гори и БиХ, прецизирајући да је министар одбране БиХ реаговао оштро одговоривши да ће ухапсити сваког ко пређе њихову границу.
Говорећи о другим земљама, Дачић каже да Европска унија неће донети одлуку да се сад може путовати у све земље, већ ће како је рекао, свака земља такву одлуку доносити постепено.
Од 18. маја крећу летови са београдског аеродрома, па ће сходно томе грађани моћи да путују у оне земље где су такође аеродроми отворени.
„Људи могу да излазе из Србије, али где ће да иду...", напомиње Дачић.
Он је подсетио да постоји категорија људи која спада у тзв. малогранични појас, што је, додаје, неких 50 километара с једне и друге стране границе, упућујући на то да ти људи имају и своју имовину и посао са друге стране границе, те да би било важно да они имају могућност проласка.
Поручује да свако ко буде желео да у наредном периоду путује авионом, треба да зна да ће тај процес и даље функционисати уз помоћ државе, односно да ће и даље свако од њих морати да има гаранцију да ће их наша земља примити.
Министар Дачић је нагласио да Србија неће моћи у будућности да доноси самостално одлуке, оцењујући да је неопходна већа реакција ЕУ.
„Европска унија нема јединствен став и вероватно га неће ни имати. У почетку није постојала ни та јединствена мера солидарности", навео је Дачић.