Дачић: Веома је важно због очувања наших цркава и манастира да тзв. Kосово не постане члан међународних организација попут Унеска

20. авг 2020.
Први потпредсеник Владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да ће се на састанку представника Београда и Приштине у Белој кући 2. септембра разговарати о економији, али да не искључује могућност неких политичких тема. То је добро, јер се у Вашингтону никада раније није причало о компромису, пошто су Американци сматрали да је питање тзв. Kосова решено, рекао је Дачић.

Шеф српске дипломатије је изјавио да многе европске земље нису одушевљене што ће САД имати улогу у процесу нормализације односа између Београда и Приштине. Неке европске земље не желе да помажу америчком председнику Доналду Трампу у његовој предизборној кампањи, рекао је Дачић, уз констатацију да пола милиона гласова Срба који живе у САД могу имати битну улогу на председничким изборима.

Он каже да би Трамп добио поене ако би дошло до неког договора у вези питања Kосова али ако би то било решење које је прихватљиво за Србе. Гласове Албанаца неће добити јер они гласају за Бајдена, рекао је Дачић. Говорећи о ефектима кампање о повлачењу признања независности Kосова, Дачић је рекао да он и Вучић гарантују да тзв. Kосово не може да постане члан међународних организација попут Унеска и неких других што је веома важно због очувања наших цркава и манастира на Kосову. Он је навео да тзв. Kосово не може да добије више од 91 глас у УН.

Министар Дачић је приликом гостовања на Телевизији Студио Б изјавио да предстоје озбиљни разговори о будућности Србије и да ће се од Београда тражити да се определи да ли ће бити на страни Москве и Kине. Европска унија сматра да Београд треба да прихвати сваки став Брисела. Ако то учините, вероватно ћете наићи на негативне реакције других држава, рекао је Дачић, уз оцену да Србија више није слаба, пошто је променила своју политичку позицију на међународној сцени.

Министар Дачић изјавио је данас да су Азербејдзан и Јерменија пријатељи Србије и да Београд неће дозволити да оружје које се извози буде употребљено против пријатеља. Поштујемо Азербејдзан и Јерменију. Обе земље су пријатељи, што подразумева равноправан однос и третман, рекао је Дачић и нагласио да Београд поштује територијални интегритет Азербејдзана.

Гостујући на Телевизији Студио Б, Дачић је изнео податак да је вредност оружја извезеног из Србије у Азербејдзан 10 пута већа него у Јерменију.