Дачић: Евакуисани сви с аеродрома, сада вратити оне који желе
Министар је најавио да би данас могла да буду организована два лета за Малту, као и да се разматра повратак људи из Абу Дабија, САД и организовање лета за Стокхолм у понедељак.
"Спољна политика сада се углавном своди на борбу против вируса, не само наша, него у целом свету, а када има спољнополитичких активности, оне се обављају преко видео конференција или позива.
Нама је припао задатак да координирамо ту заједничку активност коју Влада спроводи, у договору са председником Александром Вучићем, како да помогнемо да се реши питање наших грађана који су се затекли у иностранству", рекао је Дачић.
Он је додао да су у почетку биле велике гужве на аеродромима и границама.
"Сада више нема никога на аеродромима да је заглављен", рекао је Дачић, истичући да су те "ургентне ствари" решене пошто је Влада Србије огранизовала два пута дневно авионе "Ер Србије" који су летели до неке дестинације, где је било највише наших грађана.
Сада се, како је навео, разматра друга врста приоритета. "Не они који су на аеродорму, већ они који негде бораве и желе да се врате", објаснио је шеф дипломатије.
Истакао је да је из Немачке дошло 24 медицинских радника који су, како је рекао, ризиковали своја радна места не само у Немачкој, већ у целој ЕУ, додајући да је око 200 или 300 наших медицинских радника заинтересовано да се врати у Србију.
Он је додао да су проблем удаљене дестинације, до којих наши авиони не могу да стигну, али да Србија користи механизам који ЕУ има да се наши грађани превезу, када се превозе и држављани ЕУ из удаљених дестинација.
Тако би, како је навео, требало да стигне и 12 српских држављана из Перуа у Беч, а потом ће се размотрити како ће они бити пребачени до Београда.
Он је рекао да се разматра и питање Америке и истакао да би данас требало да буду организована и два лета за Малту.
"На Малти немамо наше људе који су заглављени, али има иначе доста наших људи, који су добили отказе или имају неке друге проблеме - неки су болесни, неки су студенти....", рекао је Дачић и додао да неки наши људи желе да се врате, али да одустану када чују да треба одређено време да проведу у карантину.
"Данас смо разматрали то питање за један или два лета за Малту. Један лет је већ отишао за Малту, ако буде потребе, биће и други лет у току дана. Мислим да би тим летом за Малту требало да дође и четири, пет лекара. Разматра се и Абу Даби, као и могућност лета за Стокхолм у понедељак", рекао је Дачић.
Он је додао да српских грађана нема више на границама, када је реч о друмском саобраћају.
"Разрешили смо то питање између аустријске и мађарске границе", рекао је Дачић додајући да "ако се неко докопа неког града у суседним земљама" онда се то решава за сваког појединца.
Kоментаришући солидарност и помоћ коју земље показују у овим ситуацијама, министар Дачић је рекао да је то други сегмент рада Министарства спољних послова, који се састоји од тога да се помогне државним организмима, председнику и Влади Републике Србије, да се реализују "неке ствари око тих међународних контаката".
Он је истакао да је Kина највише помогла Србији, не само јер је дала донације, већ због тога што је омогућила да купимо средства која нису могла нигде на свету да се купе.
Указао је и да је ЕУ дала Србији 7,5 милиона евра за борбу против Цовид-19, а да су у помоћ притекле и Норвешка и Уједињени Арапски Емирати.
Он је додао да је направљен и списак тога шта Србија треба да добије од Русије.
Министар је указао и на проблем да када се купи нека роба, не постоји сигурност да ће она бити испоручена, истичући да је Србија од Индије купила четири милиона маски и 7,7 милиона заштитних рукавица.
"Али као што сте видели, Индија је прогласила ванредно стање и забранила извоз свега тога", рекао је Дачић додајући да је разговарао са министром иностраних послова Индије како би се решило то питање.
Он је нагласио и да је неистина да је Србија отела респираторе Црној Гори.
"Србија никоме ништа није отела, посебно не респираторе у овом тешком кризном времену", рекао је Дачић.
Он је објаснио да је Србија купила респирторе од фирме "Медикал иновејшнс", по легалној процедури.
"Ни у једном треунутку нико није рекао фонду да је реч о неким респираторима које су они имали, комерцијални уговор да продају Црној Гори, и то не та фирма 'Медикал' од које смо ми купили, него неко од кога је 'Медикал' купио. То су комерцијални уговори који су постојали са Владом Црне Горе, од наших приватних фирми. Нити је нас Влада Црне Горе, нити ико из Црне Горе о томе обавестио. Имајући све то у виду, председник је рекао да смо спремни да донирамо, и видели како је то решено", рекао је Дачић.
Он је оценио да је "жалосно да у оваквим временима када је потребна међусобна солидарснот, постоје такви потези који показују мржњу, а више није ни битна жеља за добрим међукомшијским односима".