Токио: Фестивал посвећен Србији у организацији Друштва пријатељства Јапан-Србија

13. окт 2024.
Друштво пријатељства Јапан-Србија, уз подршку Амбасаде, организовало је фестивал посвећен Србији, током којег су представљени српска култура, обичаји, народна ношња, природне лепоте, туристички потенцијал, гастрономија, вина, мед, производи ручне радиности и др.

Поред Друштва и Амбасаде, на фестивалу су излагали Фуђими, Хофу и Кашивазаки - градови домаћини српским олимпијцима током Олимпијских игара у Токију, док су продајне штандове имали увозници српских производа, укључујући Макото Инвестментс, који је продавао српска вина и ајвар. Сликарка Маријана Анђелић, која живи и ради у Јапану, изложила је неколико својих слика, док је галерија Степс, са којом Амбасада има дугогодишњу сарадњу, такође је приказала неколико дела српских савремених уметника и сликара наиве. 
 
Фестивал су отворили председник Друштва Тадаши Нагаи и амбасадорка Републике Србије у Јапану Александра Ковач, која је изразила захвалност и признање на драгоценој улози и посвећености Друштва продубљивању веза између Србије и Јапана у бројним областима. Оценила је да контакти између грађана Србије и Јапана служе као мост и јачају међусобно разумевање и билатералну сарадњу.

Током отварања прочитана је и порука председника Парламентарне лиге пријатељства Ићира Аисаве о важности продубљивања односа Србије и Јапана. 

Сарадница Амбасаде Тијана Нагато одржала је презентацију о Србији, док су у културно-уметничком делу програма учествовале студенткиње Токијског универзитета за стране језике – чланице фолклорне секције Силанган, које су извеле сплет народних игара из Шумадије, као и председница Удружења за унапређење музичке сарадње са Србијом Ецуко Цунозаки и председница токијског огранка Светског удружења професора клавира Рика Фукуда, које су на виолини и клавиру извеле неке од најпознатијих српских композиција. Одржана је и фолклорна радионица, током које су присутни грађани имали прилику да науче основне кораке српског кола, као и панел на којем су представници Амбасаде и чланови Друштва одговарали на питања заинтересованих посетилаца. 

Једнодневну манифестацију посетило је преко 600 грађана, међу којима је било и припадника дијаспоре. Посетиоци су показали велико интересовање за нашу земљу, културу и производе