Пекинг: Симпозијум о високо квалитетном развоју Иницијативе „Појас и пут“
На симпозијуму, организованом поводом 10. годишњице од покретања иницијативе „Појас и пут“, који је водио заменик МИП Кине Сун Веидунг, размењена су мишљења о значају ове иницијативе на глобалном плану, као и перспективи њеног даљег развоја.
Поред амбасадорке Стефановић, на Симпозијуму су иступали и амбасадори Индонезије, Узбекистана, Пакистана, Етиопије, резидентни координатор УН у Кини, шефови различитих агенција УН, као и чланови Саветодавног тела “Појаса и пута“, међу којима су били ранији председник Владе Египта Есам Шараф, ранији стални представник Сингапура при УН Кишоре Махбубани, Ерастус Мвенча, претходни заменик председавајућег Афричке Уније, представници Азијске инфраструктурне инвестиционе банке и Нове развојне банке и др.
У уводном излагању заменик министра иностраних послова НР Кине Сун Веидунг је, између осталог, истакао да је Кина поносна на резултате остварене у оквиру иницијативе „Појас и пут“, којој се до сада прикључило 140 земаља и међународних организација и у оквиру које је реализовано преко три хиљаде пројеката у вредности од око хиљаду милијарди УСД, те оценио да је протекла деценија била период повезивања, умрежавања и стратешке сарадње.
Сви учесници су се афирмативно изразили о значају „Појаса и пута“ као глобалне инклузивне иницијативе, која поред великих резултата у погледу јачања међуповезаности, посебно у инфраструктурном смислу, има потенцијал даљег развоја у свим областима. Фокусирали су своја излагања на конкретне бенефите, које су пројекти у оквиру „Појаса и пута“ донели земаља учесницама.
Амбасадорка Стефановић је указала на значај који Република Србија придаје учешћу у иницијативи „Појас и пут“ од њеног покретања и упознала присутне са конкретним резултатима, у смислу имплементације пројеката инфраструктурног повезивања Србије, попут модернизације железнице, изградње ауто-путева и др. Указала је да је Србија значајна тачка преко које ће Поморски пут свиле за 21. век, од Грчке, преко Северне Македоније, Србије и даље Мађарске, Кинеско-еврoпском експресном транспортном линијом, бити повезан са северном Европом.
Осврнула се и на значај доласка великих кинеских инвестиција у Србију, које су резултат веће видљивости Србије на инвестиционој мапи Кине и света. Поред тога, посебно је истакла потенцијале у сарадњи у оквиру Дигиталног пута свиле, на којој ће бити фокус у наредном периоду, имајући у виду да је ИТ индустрија један од најперспективнијих сектора привреде Србије, те да су дигитализација и вештачка интелигенција приоритети Владе Републике Србије.
Током посете Харбину реализован је и сусрет учесника Симпозијума са гувернером Провинције Хеилунгђијанг Лианг Хуилинг. У краћем одвојеном разговору амбасадорке Стефановић са гувернерком Лианг изражен је обострани интерес за јачање сарадње Србије са провинцијом Хеилунгђијанг у области пољопривреде, индустрије и ИТ. Наглашен је и значај сарадње Харбина и Ужица за даљи укупан развој две земље и упућен позив гувернерки да посети Србију.