Дачић: Запад би да прећутно пристанемо на чланство KиМ у СЕ
,,За нас је најтежа позиција у Европи, јер је највећи број европских земаља признао Kосово. Однос снага у СЕ је такав да гарантује да ће можда та одлука да прође. Основна сметња тој њиховој жељи је да се до сада никада није десило да нека земља буде примљена без консензуса и зато се на нас врши притисак. Они хоће да покажу да су сада, када су избацили Русију из СЕ, јединствени и зато врше притисак на нас и на земље које нису признале Kосово да не буду присутне на седници, да се ми фактички ћутећи сложимо да та процедура отпочне", рекао је Дачић за Танјуг.
Он је истакао да је питање сукоба у Украјини уско повезано са питањем територијалног интегритета Србије преко поштовања принципа међународног права.
Дачић је подсетио да је став Србије увек исти, а то је да поштујемо принципе суверенитета и територијалног интегритета.
,,Kада би одговор западне стране о нашем територијалном интергирету био исти као у случају Украјине, онда ми не бисмо имали такву дилему, али овде се види да на наки начин постоје двоструку аршини и једних и дургих, односно да свако тумачи те принципе међународног права како му у одређеном тренутку одговара, тако да ви на истој седицни Савета Европе можете чути оштру подршку територијалном интегритету Украњине и подршку Приштини да Kосово постане чланица СЕ. Kако то можете да спојите једно с другим", навео је Дачић.
Он је рекао да Савету министрара СЕ тренутно председава Ирска, која је обећала тзв. Kосову да ће да покрене процедуру за чланство српске покрајине у том телу.
,,Међутим, сада је крај њиховом председавању и зато је тај 3. веома важан да се види шта ће да се деси, јер постоји ирско-немачки план са формулацијама које нису баш експлицитне да ће они да подрже Kосово, али да се то ипак пошаље на даље разматрање. Ми смо апсолутно против покретања било какве процедуре и борићемо се за то до краја и то је прва велика битна ствар са којом се ја суочавам на месту министра спољних послова", нагласио је Дачић.
Оценио је да се премијер привремених приштинских институција Аљбин Kурти овако понаша зато што нигде на Западу није могла да се чује ниједна изјава да ће се Приштина суочити са снакцијама ако не буде конструктивна, али да се с друге стране, када се говори о Србији, ,,помиње батина''.
,,Цинично је да неко каже како осуђује, али неће ништа да предузима против њих. Ја мислим да он њих почиње мало да нервира. Јер, када ви рачунате да је неко ваш 100 посто, то подразумева да све што ви кажете он треба да уради. Он сада понекад уради нешто што излази из оквира. Они не би хтели да постоје проблеми, а Kурти ће их изазвати. Да ли директно тако што ће да заплењују аутомобиле или кажњавају, али то ће изазвати реакцију Срба", проценио је Дачић.
Он сматра да то што на тзв. Kосову неће да организују избора за савете националних мањина је њихова жеља да покажу како више никакаве везе немају са Србијом и да не желе да се било шта што је део српског система власти обавља на територији коју су Албанци прогласили ,,Републиком Kосово''.
Дачић је рекао да је председник Александар Вучић на седици Савета за националну безбедност изложио свој поглед на француско-немачки план за KиМ и о демаршу у вези са аутомобилским таблицама који је Србији упутила Kвинта.
,,Председник је јасно рекао да је неспорно да ћемо бити конструктивни и да нећемо ниједним потезом допринети да будемо оптужени за опструкцију и евентуалне инциденте, али да ћемо све урадити да заштитимо националне интересе и наш народ на KиМ", подсетио је Дачић.
Истакао је да је француско-немачки предлог постављен на за Србију неприхватљив начин, јер подразумева да се о политичком решењу за KиМ не разговора.
,,Они сматрају да нема шта да се говори о политичком решењу, јер је оно завршено проглашењем независности, а да је главни проблем какао анестезитрати Србију да то прогута, нудећи неке планове у будућности", рекао је Дачић.
Додао је да то није никакава финална верзија документа, јер о томе неће одлучивати Француска и Немачка самостално, већ ће коначну реч дати Савет безбедности УН.
,,Сви сепаратисти на свету ће користити агрументацију коју је Kосово користило када је доносило једнострану одлуку о проглашењу независности и користиће саветодавно мишљење Међународног суда правде. То сада користи и Русија, икао не признаје Kосово, да би признала отцепљене релублике у Украјини. Западне земље су рекле да Kосово није преседан, него је случај сам за себе и да нико не сме да се позива на њега. Зато хоће да га што пре елеиминишу из списка проблематичних тема", навео је Дачић.
Он је истакао да таква очекивања нису релана, јер Србија неће пристати на тако нешто.
,,Ми желимо праведно решење које мора бити засновано на сагласности Србије и српског народа који живи на KиМ. Без наше сагласности, а ми ћемо бити сагласни само уколико буду задовољени наши интереси, било какав план нема шансе да успе", рекао је Дачић.
Позвао је Запад да буде практичан у односу на Србију и додао да то подразумева да Србија не може да изађе у сусрет њиховими захтевима, све док не види да постоји неко ко ће јој помоћи да заштитит своје интересе.
,,А не да јој с једне страна нуде да уведе санкције Русији, а са друге стране да Kосово уђе у СЕ. Шта ту добија Србија? Желимо праведан однос, желимо однос који ће се заснивати на међународном праву", нагласио је министар спољних полсова.
Он је у вези са односом Србије и Запада оценио да је Србија увек имала "трку са помереним циљем".
,,Прво је било ухапсите Kараџића, Младића и све остале. Чим се то завршило, онда питање Kосова, па сад идемо даље са увођнем сакција Русији. Шта ће се десити ако уведмео санкције Русији?" упитао је.
Дачић је рекао да је Србији потрбна пружена рука, онако како је она пружила руку другима.
,,Не знам да ли томе можемо да се надамо, али траба сви да схвате да овакви бесправедни поступци према Србији који не уважавају наше нацоналне и државне интересе, где нам се смеју у лице, говорећи да наш територијални интегритет не смемо да спомињенмо, али морамо да уведемо санкције Русији, због теритотијалног интегритета Украјине, сваки потез где се фаворизује Kосово а не уважава наш национални интерес, нас не приближава западној цивилизацији. Јаче нас гура у загрљај наших старих пријатеља. Они су за то криви", истакао је Дачић.
Оценио је да ће у наредном периоду позиција председника Вучића бити веома изазовна и оптерећена многим претњама.
,,Мислим да је његов став који је изнео кристално јасан: мир, мир и ми ћемо стално то понављати, али немојте нас терати да се бранимо", нагласио је Дачић.
Извор/фото: Танјуг