Цирих: 35. година постојања Удружења српских привредника у Швајцарској
Амбасадор Републике Србије у Швајцарској Горан Брадић је говорио о политичким и економским приликама и односима са Швајцарском Кондеферацијом. Нагласио је да је Србија политички и економски стабилна држава која се, као и остале земље у ЕУ, тренутно суочава са појединим негативним ефектима неповољних прилика на међународном и регионалном нивоу, али и поседује добре механизме одбране од кризе. Подсетио је на умерен ниво спољног дуга који је значајно мањи од 60% БДП колико је прописано мастрихтским критеријумом конвергенције, који не испуњавају многе земље ЕУ. Иако је инфлација релативно висока, односно у априлу је била око 15%, бележи постепен пад у односу на фебруар ове године. Указао је на повољну пословну климу, посебно на развој домаћег ИТ сектора.
Рекао је да Влада Србије спроводи низ мера за подршку привреди, укључујући пореске подстицаје, субвенције и регулаторне реформе. Истакао је да је Влада Србије 23. маја 2023. године изменила Уредбу о одређивању критеријума за доделу подстицаја ради привлачења директних улагања, чиме је подигнут праг за минимално улагање. Нагласио је да се уредба односи и на стране и на домаће инвеститоре, те да су нетачне тврдње, које је често могуће чути од стране наших грађана на боравку у Швајцарској, да Србија подстицаје даје само страним инвеститорима. Позвао је присутне српске и швајцарске привреднике да у смислу глобалног тренда тзв. ниршоринга, уоче предности улагања у РС.
Када су у питању билатерални односи са земљом домаћином, амбасадор Брадић је рекао да су политички односи добри, а економски, посебно у области науке и технологије, веома добри.
Ниво робне размене могао би бити значајно виши, док у размени услуга Швајцарска спада у најважније партнере Србије. Присуство швајцарских инвестиција се последњих година појачава, иако и у овој области постоји значајан простор за развој сарадње. У оквиру робне размене вредност извоза из Србије је у периоду 2017-2021. године повећан за 75%. У поменутом периоду укупна размена је повећана је за 70%, а наш увоз за 67%. У размени са Швајцарском присутан је константан дефицит на нашој страни. Истакао је да је један од циљева Амбасаде Републике Србије у Берну и Генералног конзулата у Цириху да, поред привлачења страних инвестицијам, раде на нивелисању овог дефицита.
Удружење српских привредника уручило је захвалнице својим истакнутим члановима, као и Амбасади Републике Србије у Берну за дугогодишњу подршку и помоћ у раду. Захвалница је уручена и бившем ГК РС у Цириху Зорану Јеремићу.