Obraćanje ministra Dačića na Godišnjoj skupštini Udruženja italijanskih privrednika Konfindustrije Srbije

04. feb 2020.
Govor prvog potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića na Godišnjoj skupštini Udruženja italijanskih privrednika Konfindustrije Srbije:

,,Dragi predsedniče Zaja,
Dragi prijatelju Patricio,
Dragi prijatelji Srbije i Italije,

Veliko mi je zadovoljstvo da vam se obratim povodom Godišnje skupštine Konfindustrije Srbije, na skupu koji okuplja najznačajnije i najuspešnije privredne subjekte Italije u našoj zemlji.

Dozvolite mi da ovom prilikom iznesem par reči o našim aktuelnim bilateralnim odnosima. Važno je istaći da naše dve zemlje imaju dugu tradiciju uspešne saradnje, koja je vremenom dodatno unapređivana, a iznova se potvrđuje. Na naše odnose upućuje geografska i kulturološka bliskost naših naroda, komplementarnost privrednih struktura i tradicionalno dobri poslovni odnosi. Srbija ima značajnu dijasporu u Italiji, koja doprinosi i vašoj i našoj ekonomiji i predstavlja još jedan most za saradnju. Bez rezerve mogu reći da Italija predstavlja jednog od naših najvećih evropskih prijatelja.

Podsetiću vas da su Italija i Srbija 2009. godine potpisale Deklaraciju o strateškom partnerstvu prilikom prve zajedničke sednice Vlada Srbije i Italije u Rimu. Imajući u vidu da Italija predstavlja prvorazrednog političkog i ekonomskog partnera Srbije namera nam je da u predstojećem periodu budemo domaćini četvrte zajedničke sednice dve Vlade u Beogradu, koju bi mogao da prati i Poslovni samit privrednika dve zemlje. Želeo bih da ukažem na jednu značajnu konstantu: nezavisno od programskih opredeljenja Vlada dve zemlje interes za održavanjem i jačanjem bilateralnih odnosa bio je i ostao neupitan.

Odlične odnose Srbije i Italije potvrđuje učestalost uzajamnih poseta na visokom nivou. Ambasadori Aleksić i Lo Kašo potvrdiće da praktično svakog meseca jedan italijanski ministar zvanično poseti Srbiju ili srpski ministar Italiju. To rečito govori o intenzitetu naše bilateralne saradnje.

Protekle godine u martu mesecu ugostili smo, po prvi put u našem regionu, predsednika Saveta ministara g. Đuzepea Kontea. Ocenjujemo da je to bila veoma značajna poseta. Ona je potvrdila da će Italija u narednom periodu uložiti dodatne napore kako bi podržala proces evrointegracija Srbije i drugih država regiona, kojima tek sledi otpočinjanje pregovora sa EU. Smatramo da je u aktuelnom trenutku to ohrabrujuće, imajući u vidu naše čvrsto uverenje da proširenje EU mora ostati visoko na agendi nove Evropske komisije.

Druga Konteova poruka odnosila se na nesmanjeni interes Italije da doprinese stabilnosti i dobrosusedskim odnosima u našem regionu. Unapređenje dobrosusedske i uzajamno korisne saradnje, predstavlja jedan od osnovnih spoljnopolitičkih prioriteta Srbije. Napori Srbije da bude konstruktivan partner i da na konkretan način doprinese stabilnosti u regionu prepoznati su od strane naših međunarodnih partnera. Mi smo spremni na saradnju na pragmatičnim osnovama, jer samo takav odnos omogućava održiv razvoj i same Srbije i obezbeđuje prosperitet regiona u celini.

Treća ključna poruka u vezi sa kojom smo postigli saglasnost u razgovorima sa italijanskim premijerom jeste da su ekonomski interesi Srbije i Italije podudarni i okrenuti budućnosti. To znači da osim oblasti u kojima saradnja tradicionalno postoji kao što su poljoprivreda, industrija, infrastruktura, odbrana, unutrašnji poslovi, kultura, definisane su i nove perspektivne oblasti saradnje koje su za obe zemlje izuzetno značajne – životna sredina i oblast inovacionih tehnologija.

Dame i gospodo, dragi prijatelji,

Ekonomski odnosi Srbije i Italije mogu poslužiti kao primer uspešne i konsolidovane saradnje. Kao što je poznato, Italija je trenutno drugi spoljnotrgovinski partner Srbije po obimu robne razmene i drugo izvozno tržište. Robna razmena je u 2018. premašila 4 milijarde evra. Italija spada među najveće investitore u srpsku privredu - do sada su italijanske kompanije uložile oko 3 milijarde evra u R. Srbiji i zaposlile jedan prosečan srpski grad, odnosno 26.000 radnika.

Interesovanje i najava priliva novih investicija iz Italije veoma su ohrabrujući i ukazuju na to da je u Srbiji stvoren dobar poslovni ambijent. Srbija se nalazi na 44. mestu „Duing biznis" liste Svetske banke i ta pozicija je iz godine u godinu sve bolja. To su rezultati velikih napora Vlade Srbije i opsežnih reformi koje preduzimamo kako bismo privredni ambijent učinili pogodnijim za poslovanje, a naše društvo spremnije da se uključi u savremene društvene i ekonomske tokove. Tome u prilog ide i činjenica je Srbija prošle godine izvezla aj ti (IT) i digitalne usluge u vrednosti od 1,5 milijardi evra, što govori o tome da naša ekonomija menja strukturu – od zemlje koja je izvozila sirovine, do zemlje čiji bruto društveni proizvod raste zahvaljujući našim mladim i talentovanim ljudima, odnosno našoj solidnoj inženjerskoj bazi. Republika Srbija je podsticajnim merama pružila podršku investicijama brojnih italijanskih kompanija i to će nastaviti da čini i ubuduće.

Saradnja sa Italijom odvija se na svim nivoima i mi smo zainteresovani da je dodatno produbljujemo i razvijamo sa italijanskim regionima. Sporazum u oblasti ekonomskog, socijalnog i kulturnog razvoja između Srbije i regije Veneto, koji su danas potpisali predsednica Vlade gđa Ana Brnabić i predsednik regije Veneto g. Luka Zaja, obezbeđuje dalji razvoj saradnje u novim oblastima kao što su turizam, omladina i sport, savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije. Pored toga, na lokalnom nivou zbratimljeno je više srpskih i italijanskih gradova što predstavlja značajan društveni i ekonomski potencijal i pruža priliku za bliže upoznavanje naših naroda i razmenu lokalnih kultura.

Na kraju, želeo bih da istaknem da mi je izuzetno zadovoljstvo što imam priliku da danas zajedno sa gospodinom Patriciom dei Tosom uručim i nagradu kompaniji Elktroremont za društveno odgovorno poslovanje. Zahvaljujem se i svim učesnicima ovogodišnje Skupštine, kao i svim italijanskim kompanijama koje posluju u Srbiji i koje su se uverile da je Srbija zemlja dobrih mogućnosti. Siguran sam da se nove prilike pred nama.

Želim da na sledećem događaju ovog tipa u Beogradu vidim predstavnike novih italijanskih kompanija koje će, nadam se, zahvaljujući vašim pozitivnim iskustvima i preporukama u međuvremenu doći u Srbiju.

Hvala na pažnji!"