Ministar Dačić na promociji izdanja poštanskih maraka „Nikola Tesla i Mihajlo Pupin – naši geniji“

28. jul 2023.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić prisustvovao je predstavljanju prigodnih poštanskih maraka „Nikola Tesla i Mihajlo Pupin – naši geniji“ u PTT muzeju.

Poštanske marke, koje su objavljene povodom stogodišnjice od prvog objavljivanja autobiografije Mihaila Pupina „Sa pašnjaka do naučenjaka“, nagrađene Pulicerovom nagradom, i 125 godina od prve Tesline javne demonstracije upravljanja putem radio talasa, predstavili su preduzeće „Pošta Srbije“ i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.

Na skupu priređenom ovim povodom, ministar Dačić obratio se prisutnima, nakon čega mu je v.d. direktora „Pošta Srbije“ Zoran Đorđević svečano uručio prigodne marke sa likovima dvojice naučnika.

Govor ministra Dačića prenosimo u celosti:

„Poštovani gospodine Đorđeviću,
Uvaženi ambasadore Hil, 
Dame i gospodo, 

Zadovoljstvo mi je da vam se obratim povodom izdavanja prigodnih poštanskih maraka „Nikola Tesla i Mihajlo Pupin – naši geniji“. Zahvaljujem, pre svega, Pošti Srbije i svima koji su bili uključeni u ovaj projekat, što sa velikom pažnjom vode računa o važnim jubilejima iz naše bogate istorije.

Naročito mi je drago zbog činjenice da ovo izdanje promovišemo baš danas, na dan kada je na Beloj kući podignuta srpska zastava 1918. godine. Toga dana, koji je ostao u posebnom sećanju srpske i američke javnosti, odata je počast srpskom narodu čijim herojskim delima je bio dirnut i sam tadašnji predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Vudro Vilson, inače blizak prijatelj Mihajla Pupina.

Naše dve zemlje i naš zajednički put od 142 godine obavezuju nas da radimo jedni sa drugima. Naša obaveza je da nastavimo da i dalje unapređujemo odnose na temelju zajedničkih vrednosti i gradimo partnerstvo u duhu međusobnog poverenja i poštovanja. U toku dva svetska rata Sjedinjene Američke Države i Srbija su bile saveznice. 

Sa uverenjem da se ratovi ne smeju ponoviti, naša zemlja se svesrdno zalaže za ostvarivanje regionalnog mira i stabilnosti i ulaže napore kako bi postala deo ujedinjene, demokratske Evrope. 

Veoma cenimo podršku koju je Amerika do sada pružala našim naporima u ostvarivanju ovih ciljeva i iskreno se nadam da će to činiti i ubuduće.

Dame i gospodo,

Dug put od snova do stvarnosti prelaze samo odvažni i  istrajni, oni koji veruju u sebe i svoju ideju.

Veliki naučnici Nikola Tesla i Mihajlo Pupin svoj životni put su započeli na ovim prostorima. Skromnog porekla ali velikog talenta, imali su istinsku veru u nauku i nepokolebljivu viziju napretka čovečanstva. Put ih je dalje vodio u Sjedinjene Američke Države gde su ostvarili svoj puni naučni potencijal. Oni će zauvek biti simboli našeg partnerstva. 

Mihajlo Pupin je tokom svog naučnog rada dao izuzetan doprinos na planu razvoja telegrafije i telefonije, a za svoje autobiografsko delo „Od pašnjaka do naučenjaka“ dobio je Pulicerovu nagradu. Za Srbiju je jednako važan i njegov društveni angažman u kontekstu diplomatije, politike i publicistike za vreme i posle Velikog rata, čime je neposredno uticao na sudbinu naše tadašnje države.

Nikolu Teslu, Pupinovog savremenika, kojeg se danas sećamo povodom 125 godina otkako je prvi put javno demonstrirao upravljanje putem radio talasa, mnogi smatraju Prometejem XX veka. Pronalazač u oblasti elektrotehnike, radiotehnike i fizike, imao je više od 700 patenata i inovacija zbog čega je njegovo ime upisano u Dom slavnih pronalazača Amerike. 

Ova dva genija zadužili su čovečanstvo svojom posvećenošću napretku, ali zadužili su naročito obe naše nacije neprekinutom ljubavlju prema narodu iz kojeg su potekli, i prema zemlji koja im je pružila mogućnost da dostignu vrh svetske nauke – i onog i današnjeg doba. 

Neka nas i ovo današnje prigodno sećanje na dva genija – Teslu i Pupina, kao i na 28. jul 1918, obaveže da nastavimo putem saradnje i dobrobiti naša dva naroda. Onako kako su to hteli naši slavni prethodnici. 

Zahvaljujem vam se na pažnji.“