
VIZNI REŽIM
Diplomatski i službeni pasoši: | Viza nije potrebna za boravak do 30 dana |
Obični pasoši i druge putne isprave: | Viza nije potrebna za boravak do 30 dana |
Napomena: | Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza |
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
Na snazi je bezvizni režim (za sve vrste pasoša) do 30 dana, s tim da je ukupan period boravka ograničen na 90 dana tokom kalendarske godine. Ukoliko se ovaj period prekorači, mora se izdati dozvola za boravak ili privremena dozvola za boravak. U slučajevima kada je potrebna viza (boravak preko 30 dana, školovanje, stručno usavršavanje, zapošljavanje i dr.), viza se može, besplatno, dobiti u Ambasadi R. Belorusije u Beogradu. Prilikom ulaska u R. Belorusiju obavezno je posedovanje polise zdravstvenog osiguranja koja mora ispunjavati uslove sledeće uslove: (1) visina osigurane sume od minimum 10.000 evra i (2) kao teritorija važenja polise mora biti naznačena ili Republika Belorusija ili ceo svet. Na ulasku u R. Belorusiju obavezno se popunjava emigraciona karta (služi za registraciju) koju treba čuvati i nositi sa sobom u pasošu sve do izlaska iz R. Belorusije, kada se vraća pograničnom službeniku. Stranci koji privremeno borave u R. Belorusiji su dužni, da u roku od pet dana (osim nedelje, neradnih državnih i prazničnih dana), izvrše registraciju boravka u Republici Belorusiji u Upravi za državljanstvo i migraciju, organa unutrašnjih poslova po mestu stvarnog privremenog boravka ili putem sajta jedinstvenog državnog portala elektronskih usluga: https://portal.gov.by/. U slučaju boravka u hotelima, hostelima, rehabilitacionim centrima ili drugim kolektivnim oblicima smeštaja, registraciju privremenog boravka stranih državljana vrši administracija tih ustanova prilikom dolaska i smeštaja lica.
U R. Belorusiju ograničen je unos alkohola i piva, i to ne više od 3 litara po osobi starijoj od 18 godina, kao i unos cigareta, i to ne više od 200 cigareta ili 50 cigara ili 250 grama duvana po punoletnoj osobi.
Uvoz životinja i biljaka u R. Belorusiju je dozvoljen samo uz odgovarajuće veterinarske i medicinske dozvole.
Zabranjen je unos vatrenog oružja, vojne opreme, narkotika, otrova, radioaktivnih i eksplzivnih supstanci.
VAŽNO: Izlazak/ulazak državljana Republike Srbije iz pravca Belorusije na teritoriju Poljske, Rusije, Litvanije i Letonije
Između Poljske i R. Belorusije jedini granični prelaz otvoren za putnički saobraćaj je granični prelaz Terespol (Poljska) - Brest (Belorusija).
Tranzit državljana R. Srbije preko Poljske prema Belorusiji nije zabranjen ali čekanje na graničnom prelazu Terespol - Brest može značajno varirati u zavisnosti od trenutne frekvencije i prazničnih perioda. Vreme čekanja je veoma dugo, ponekad čak i do 40 sati!
Od trenutka izbijanja pandemije COVID-19, nadležni organi Poljske zabranili su ulazak strancima trećih zemalja koji žele da pređu kopnenu/drumsku granicu iz Belorusije i Rusije (Kalinjingradska oblast) kako bi ušli u Poljsku radi tranzita. Ulaz je dozvoljen samo državljanima Poljske, EU, državljanima iz šengenske oblasti, stranim diplomatama ili strancima koji imaju regulisan boravak u Poljskoj ili nekoj od zemalja EU ili Šengena (boravišna karta ili viza D za duži boravak). Ostalim stranim državljanima, uključujući i državljane R. Srbije koji ne poseduju Šengen vizu - ulazak u Poljsku se odobrava u krajnje opravdanim slučajevima (zdravstveni problemi, smrt i sl.), a konačnu odluku o ulasku donosi dežurni pripadnik granične policije Poljske u trenutku dolaska lica na konkretni granični prelaz, u konsultaciji sa neposrednim rukovodstvom i centralom Granične policije u Varšavi.
Mole se državljani R. Srbije koji žele da se vrate u R. Srbiju iz Belorusije i Rusije (Kalinjingradska oblast) preko Poljske da ne kreću na put pre nego što kontaktiraju Ambasadu Republike Srbije u Varšavi, putem imejla embassy.warsaw@mfa.rs.
Takođe se pozivaju državljani R. Srbije da razmotre mogućnost korišćenja alternativne rute kroz Litvaniju, kako za ulazak, tako i za izlazak iz R. Belorusije. U funkciji su dva granična prelaza Medininkai (Litvanija) – Kameni Log (Belorusija) i Šalčininkai (Litvanija) – Benjakoni (Belorusija), na kojima su gužve često manje, a vreme čekanja kraće u poređenju sa prelazom Terespol - Brest (iako i ovde može doći do zadržavanja u trajanju i preko 20 sati). Napominjemo da državljani R. Srbije na ovim graničnim prelazima mogu izaći iz Belorusije bez prethodne najave. Litvanija se nalazi u sastavu Evropske unije i Šengenske zone, tako da nakon ulaska na njenu teritoriju više nema graničnih kontrola sve do Mađarske, odnosno do granice sa R. Srbijom.
Link na kome možete pratiti onlajn elektronsku listu čekanja, koja pokazuje broj vozila u redu na beloruskoj strani na graničnom prelazu Terespol - Brest: https://gpk.gov.by/situation-at-the-border/punkty-propuska/brest/ .
Ulazak stranih državljana u Belorusiju iz Rusije i obrnuto
Važno obaveštenje za međunarodne o prelasku kopnenih granica: Dana 11. januara 2025. godine stupio je na snagu Sporazum između Vlade Republike Belorusije i Vlade Ruske Federacije o međusobnom priznavanju viza i drugim pitanjima u vezi sa ulaskom stranih državljana i lica bez državljanstva na teritorije država potpisnica Ugovora o osnivanju Savezne države (u daljem tekstu Sporazum).
Sporazumom se menja ranije utvrđena procedura prelaska zajedničke granice država članica Savezne države za strane državljane i lica bez državljanstva, uključujući i kopneni deo zajedničke granice, koji je ranije bio otvoren samo za državljane Belorusije i Rusije. Naime ulazak stranih državljana u Belorusiju iz Rusije i obrnuto pored vazdušnog puta moguć je, kako preko međunarodnih kontrolnih punktova preko državne granice, tako i direktno na korišćenim pravcima međunarodnog železničkog, kao i na pravcima drumskog saobraćaja navedenim u Aneksu Sporazuma.
Trenutno, Sporazum predviđa šest takvih deonica:
Юhoviči – Doloscы (Opočka – Novopolock),
Ezeriщe – Nevelь (Kiev – Sankt-Peterburg),
Liozno – Kruglovka (Vitebsk – Smolensk),
Redьki – Krasnaя Gorka (Minsk – Moskva),
Zvenčatka – Dubovička (Bobruйsk – Moskva),
Seliщe – Novozыbkov (Gomelь – Brяnsk).
Prelazak kopnenog dela zajedničke granice Belorusije i Rusije u drugim oblastima nije dozvoljen i smatraće se kršenjem državne granice. U skladu sa Sporazumom, strane međusobno priznaju vize koje stranim državljanima daju pravo ulaska i boravka na teritoriji Belorusije i Rusije, kao i oznake za prelazak spoljne granice Savezne države. Period boravka stranih državljana i lica bez državljanstva u Belorusiji i Rusiji računa se od dana ulaska na teritoriju jedne od država sa teritorije treće države. Sporazum se ne odnosi na strane državljane i lica bez državljanstva kojima je zabranjen ulazak na teritoriju jedne od dve države. Svaka strana zadržava pravo da odbije ulazak ili skrati period boravka na svojoj teritoriji bilo kom stranom državljaninu ili licu bez državljanstva, kao i da proveri njihovu usklađenost sa pravilima ulaska, izlaska, tranzita ili režima boravka.
VAŽNO: Obaveštavaju se državljani R. Srbije, koji planiraju putovanje i boravak u RF, da će u periodu od 30. juna 2025. do 30. juna 2026. godine biti dužni, shodno odluci Vlade RF, da pre ulaska na teritoriju RF izvrše postupak registracije u Jedinstvenom sistemu identifikacije i autentifikacije, najkasnije 72 sata pre planiranog ulaska na teritoriju RF, a u izuzetnim slučajevima najkasnije 4 sata ranije (lečenje, teška bolest ili smrt bliskog rođaka – za sve navedeno je potrebno imati dokumentovani dokaz).
Registracija ulaska se vrši elektronskim putem uz primenu mobilne aplikacije „ruID“ https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.gosuslugi.migrant
Tokom registracije morate priložiti fotografiju i biometrijske podatke u realnom vremenu kroz pomenutu mobilnu aplikaciju i popunite elektronski formular i dostavite neophodna dokumenta u zavisnosti od svrhe putovanja.
Mobilna aplikacija „ruID“ dostupna je u prodavnicama aplikacija od 23. juna 2025. godine.
Strani državljani koji ulaze po bezviznom režimu (uključujući i državljane R. Srbije), imaju obavezu pravovremenog dostavljanja potrebnih biometrijskih podataka, uz popunjavanje ankete i određivanja cilja putovanja putem predmetne mobilne aplikacije. Procedura izdavanja viza ostaje ista za sve strane državljane kojima je ona neophodna.
Razlog za uvođenje identifikacije stranaca na osnovu biometrijskih podataka jeste „kreiranje digitalnog profila stranaca, a u cilju prevencije povratka na teritoriju RF stranaca – prestupnika, kojima je to ranije uspevalo, pre svega zahvaljujući promeni imena i/ili prezimena, kao i identifikacija stranaca koji se nalaze na poternicama sopstvenih država.“
Od navedene obaveze izuzete su sledeće kategorije lica: državljani Belorusije; diplomate akreditovane u RF i članovi njihovih porodica; službena lica i predstavnici međunarodnih organizacija (MO) akreditovani u RF i članovi njihovih porodica; predstavnici MO koji dolaze na službeni put u RF; nosioci diplomatskih, službenih i građanskih putnih isprava koji dolaze u RF službeno ili kao članovi zvaničnih delegacija i članovi njihovih porodica; strani državljani koji u građanskom pasošu poseduju diplomatsku ili službenu vizu; stranci i lica bez državljanstva uzrasta do 6 godina.
Na granici Litvanije sa Belorusijom trenutno su funkciji samo dva granična prelaza: Medininkai (Kameni Log) i Šalčininkai (Benjakoni). Podsećamo da je Litvanija, počev od 1. marta 2024. godine, zatvorila dva granična prelaza: Lavoriškes (Kotlovka) i Raigardas (Privalka). Državljani Republike Srbije mogu ulaziti u i izlaziti iz Litvanije bez ograničenja. Ipak, na postojećim prelazima vreme čekanja može biti izuzetno dugo, a u ekstremnim slučajevima dostiže i preko 20, pa čak i do 50 sati.
Link na kome možete pratiti onlajn elektronsku listu čekanja, koja pokazuje broj vozila u redu na beloruskoj strani na graničnom prelazu Medininkai - Kameni Log: https://gpk.gov.by/situation-at-the-border/punkty-propuska/stone_log/ .
Link na kome možete pratiti onlajn elektronsku listu čekanja, koja pokazuje broj vozila u redu na beloruskoj strani na graničnom prelazu Šalčininkai - Benjakoni: https://gpk.gov.by/situation-at-the-border/punkty-propuska/benekainys/ .
Na granici između Letonije i Belorusije radi samo jedan granični prelaz za putnički saobraćaj Paternieki (Grigorovščina). Letonija je 19. septembra 2023. godine zatvorila granični prelaz sa Belorusijom Silene (Urbani). Državljani Republike Srbije mogu ulaziti u i izlaziti iz Letonije bez ograničenja. Međutim, imajući u vidu da je otvoren samo jedan granični prelaz, potrebno je računati na duža zadržavanja koja mogu trajati i do nekoliko dana.
Link na kome možete pratiti onlajn elektronsku listu čekanja, koja pokazuje broj vozila u redu na beloruskoj strani na graničnom prelazu Paternieki - Grigorovščina: https://gpk.gov.by/situation-at-the-border/punkty-propuska/grigorov/ .
SOCIJALNI SPORAZUMI
Nije zaključen socijalni sporazum.
KORISNE INFORMACIJE:
ZDRAVSTVENA SITUACIJA - U R. Belorusiji paralelno funkcionišu državni i privatni zdravstveni sistem. Strancima su dostupne sve medicinske ustanove, laboratorije i apoteke. Zdravstvena situacija je zadovoljavajuća. Za više informacija posetiti sajt Svetske zdravstvene organizacije.
BEZBEDNOSNA SITUACIJA - R. Belorusija je bezbedna država. Organizovano delovanje na suzbijanju svih oblika kriminala i rigorozna kaznena politika doprinose niskoj stopi kriminala.
TRANSPORT - Juna 2021. godine obustavljena je direktna avio linija beloruske avio kompanija „Belavia” između Beograda i Minska.
Tokom turističkog boravka u R. Belorusiji možete da upravljate motornim vozilom sa međunarodnom vozačkom dozvolom, uz važeću nacionalnu vozačku i potvrdu o registraciji vozila (saobraćajna dozvola), kao i međunarodnim osiguranjem vozila (zeleni karton) do tri meseca, od datuma ulaska u državu.
Ako je osobi u Belorusiji izdata boravišna dozvola ili pasoš, onda u roku od 90 dana mora da dobije belorusku vozačku dozvolu, za koju mora da položi teoretski ispit u saobraćajnoj policiji. Nakon ovog perioda, njegova nacionalna vozačka dozvola će se smatrati nevažećom na teritoriji Belorusije. Belorusku vozačku dozvolu izdaje Državni automobilski inspektorat (analogno saobraćajnoj policiji) samo ako ste prošli posebnu obuku u autoškoli u R. Belorusiji (ili drugoj zemlji ZND) i uspešno položili ispite o saobraćajnim pravilima i vožnji automobila. Period obuke za vožnju automobila u auto-školi traje 3 meseca.
Na teritoriji R. Belorusije funkcioniše sistem elektronske naplate putarina.
Savetuje se strogo poštovanje saobraćajnih i drugih propisa jer su predviđene stroge novčane kazne.
OSTALO - Shodno propisima dozvoljeno je unošenje i iznošenje novca u gotovini bez deklarisanja u iznosu do 10.000 USD (ili ekvivalent).
Lokalna valuta u R. Belorusiji je beloruska rublja. Devize se menjaju u beloruske rublje u bankama i menjačnicama. Platne kartice domaćih i inostranih banaka se mogu koristiti uz uobičajene troškove konverzije. Zamena gotovine, zbog male razlike u kursu, se može vršiti u bankama ili menjačnicama.
Kontakti:
Prilikom boravka u Republici Belorusiji, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Ambasadi Republike Srbije u Minsku (adresa: Rumяnceva 4, 220034 Minsk), putem sledećih kontakt telefona: +375 17 284 29 84 i +375 17 284 29 90 i elektronske adrese: embassy.minsk@mfa.rs