VIZNI REŽIM
REŽIM ULASKA DRŽAVLjANA REPUBLIKE SRBIJE U USLOVIMA PANDEMIJE COVID-19 Nema informacija. ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Državljani Republike Srbije mogu ući u NR Bangladeš uz dokaz o potpunoj vakcinaciji vakcinom odobrenom od strane SZO (jedna ili dve doze u zavisnosti od vakcine). Nevakcinisanim putnicima dozvoljen je ulazak uz negativan PCR test urađen u roku od 72 sata od vremena polaska. Za decu mlađu od 12 godina nije neophodan PCR test. Kada putuju sa porodicom, moraće da poštuju iste zdravstvene formalnosti koje će se odnositi i na članove porodice po dolasku.
SOCIJALNI SPORAZUMI Nije zaključen socijalni sporazum. KORISNE INFORMACIJE ZDRAVSTVENA SITUACIJA – Vakcinacija nije obavezna (izuzev u gore navedenom slučaju žute groznice) s tim što se pre dolaska u Bangladeš često preporučuje primanje vakcina protiv hepatitisa A, hepatitisa B, tifusa, besnila. Opšta sanitarna situacija u Bangladešu je složena i zahteva visoki oprez prilikom konzumiranja vode, hrane i održavanja lične higijene. Ne preporučuje se konzumiranje vode sa česme nego isključivo flaširane vode. Konzumiranje hrane kupljene od uličnih prodavaca, takođe, nije preporučljivo zbog nepostojanja sanitarne kontrole. Hrana koja se jede bi trebalo da bude termički obrađena, a u svežem obliku samo na mestima koja ispunjavaju potrebne higijenske uslove. Neophodno je redovno, a naročito pre jela, prati ruke sapunom i vodom ili, ukoliko to nije izvodljivo, koristiti za to predviđena dezinfekciona sredstva. Poseban aspekt zdravstvene situacije u Bangladešu predstavljaju opasnosti od bolesti koje prenose komarci - malarije i dengi groznice. Malarija je uglavnom ograničena na pojedina ruralna područja, naročito u oblasti Čitagong, dok je dengi groznica česta pojava kako u seoskim tako i gradskim sredinama, uključujući i Daku. Preporučuje se preduzimanje preventivnih mera, prvenstveno u vidu korišćenja krema protiv ujeda komaraca i nošenja odgovarajuće garderobe sa dugim rukavima i nogavicama prilikom boravka napolju, odnosno zaštita prostorija prilikom boravka u zatvorenom prostoru (zatvaranje prozora koji nemaju mreže za komarce, korišćenje električnih aparata protiv komaraca i sl.) BEZBEDNOSNA SITUACIJA – Državljanima R. Srbije koji borave ili nameravaju da putuju u Bangladeš, usled opasnosti od mogućih terorističkih napada, savetujemo dodatne mere opreza. Postoje indicije da ciljevi terorističkih napada mogu da budu mesta masovnih okupljanja, uključujući hotele, restorane i barove, turističke lokacije, pijace i tržne centre, koje većinom posećuju turisti. Potrebno je voditi računa o poštovanju lokalnih običaja i pridržavati se istih. TRANSPORT – Železnička mreža, iako pokriva gotovo celu teritoriju zemlje, ima relativno staru infrastrukturu. Železnički saobraćaj sa generalno odvija sporo, sa čestim zastojima i zakašnjenjima. Putovanje rečnim i morskim trajektima, ukoliko postoji potreba za korišćenjem ovih prevoznih sredstava, zahteva takođe odgovarajući oprez s obzirom da broj putnika često prevazilazi njihove kapacitete, te stoga postoji opasnost od prevrtanja ili incidenata druge vrste, što je naročito izraženo za vreme religijskih festivala i drugih praznika. OSTALO – Novčana valuta u Bangladešu je bangladežanska taka (BDT). U svim većim gradovima u Bangladešu (Daka, Čitagong, Bogra, Silet, Narajangandž, Kulna) postoje bankomati – ATM (dostupni uglavnom u filijalama "Standard Chartered Bank" i u nekim većim hotelima).
Kontakti: Prilikom boravka u Bangladešu, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Ambasadi Republike Srbije u Republici Indiji, putem sledećeg kontakt telefona: +91 11 26872095 i elektronske adrese: embassyofserbiadelhi@hotmail.com, koja na nerezidencijalnoj osnovi pokriva Bangladeš. |
||||||
(Poslednje ažurirano petak, 05. februar 2021.) |
