Veoma važna poseta Republici Gani radi uspostavljanja što boljih odnosa
Ministar Dačić razgovarao je danas u Akri sa ministarkom spoljnih poslova i regionalnih integracija Gane Širli Bočvej.
Šef srpske diplomatije izrazio je veliko zadovoljstvo povodom njegove posete tradicionalno prijateljskoj zemlji – Republici Gani.
„Želeo bih da izrazim veliko zadovoljstvo zbog moje posete. Poseta je veoma značajna jer je posle dužeg niza godina ovo poseta na najvišem nivou, zapravo posle Titovih poseta tj. njegove prve posete Gani 1961. godine.
Veoma sam srećan što je moja prijateljica i koleginica Širli Bočvej bila u poseti Srbiji prošle godine, kao i to što su u Srbiji bili predsednik Parlamenta i ministarka telekomunikacija. Time su stvoreni uslovi za ponovno podizanje nivoa naših odnosa kakvi su bili u vreme Tita i Krumaha. To su istorijske ličnosti, imajući u vidu da su oni osnivači Pokreta nesvrstanih. Za mene je to neobično važno jer sam ja predsednik bivše Titove partije. Imajući sve to u vidu, veliko mi je zadovoljstvo da radimo zajedno na prevazilaženju svih problema koji koji su bili proteklih godina i uspostavljanju što boljih odnosa. Naši politički i ekonomski odnosi su bili izvanredni, ekonomska razmena od 80 miliona dolara godišnje, dok je napr. prošle godine bila je svega 10 miliona.
Problemi su najpre nastali kada je Gana donela, za nas, neočekivanu odluku da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, januara 2012. godine. Nakon toga je Srbija preinačila, već donetu odluku, da se otvori Ambasada Srbije u Gani.
Ono što je bila naša molba, a i sada je naša molba za sve, jeste da se ima u vidu da dijalog između Beograda i Prištine i dalje traje i da je to veoma teško pitanje - pitanje očuvanja teritorijalnog integriteta jedne zemlje. To je problem koji može da zadesi svaku zemlju na svetu.
Ukoliko se neko rukovodi politikom jednostranih akata, odnosno, da jedna nacionalna manjina može da jednostrano proglasi svoju državu, onda se sve države sveta dovode u opasnost. Molimo sve zemlje da zapravo sačekaju kraj dijaloga, da do tada imaju statusno neutralnu poziciju i da poštuju rezultate tog dijaloga koji će biti iznet u Ujedinjenim nacijama. Time bi se dala podrška dijalogu. Kosovska strana tvrdi da nema potrebe da se vodi dijalog, jer po njihovom proračunu, što je neistina, ima čak 116 zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova. Time poručuju da nemaju potrebe da prave bilo kakve kompromise.
U poslednje dve godine 13 zemalja povuklo je ranije odluke o priznanju Kosova. Kosovo nije uspelo da uđe u Unesko, Interpol, Ujedinjene naciju ili bilo koju drugu veliku međunarodnu organizaciju. To pitanje treba da prevaziđemo kako bismo mogli da ostvarujemo saradnju kakva i treba da bude između dve zemlje.
Takođe, doneli smo odluku o ponovnom otvaranju Ambasade Srbije u Gani i to će biti tokom ove godine.
Ministarka i ja smo na čelu Mešovitog komiteta i potrebno je utvrditi oblasti u kojima možemo jedni druge da podržavamo.
Naša ekonomska saradnja se uglavnom zasniva na uvozu kakaoa iz Gane, svakako je to malo i da ona može biti mnogo bolja. Želim da se stvore uslovi da možemo da razgovaramo o mnogo većim projektima, kao nekad, i da međusobno širimo krug prijateljstava među zemljama koje su naši prijatelji.
Saradnja se može poboljšati u oblasti kulture, obrazovanja. Kada govorimo o povezanosti u oblasti kulture, obrazovanja u Srbiji postoji Muzej afričke umetnosti, tako da smo mi veoma zainteresovani za tu oblast.
Nadam se da ćemo naše odnose razvijati u narednom periodu na obostrano zadovoljstvo naše dve zemlje i naroda. Takođe, nadam se da ćemo imati posete dva predsednika.
Predložili smo, a u toku je i proces odlučivanja kod vas u Ministarstvu, da imenujemo počasnog konzula Srbije u Akri – Stiv Mavuenjega.
Ove godine obeležavamo i 60 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa. Gana je u kolektivnoj memoriji Jugoslavije, a sada i Srbije, označena kao izrazito prijateljska zemlja," istakao je šef srpske diplomatije nakon susreta sa svojom koleginicom Širli Bočvej.