U Briselu održan ministarski sastanak država članica Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust
Na sastanku je usvojena Ministarska deklaracija IHRA 2020, u sklopu obeležavanja 75. godišnjice oslobađanja koncentracionih logora u Drugom svetskom ratu u kojoj se sve zemlje pozivaju da odaju počast žrtvama Holokausta i nacističkog režima. U Deklaraciji se podseća na 20 godina od usvajanja Stokholmske deklaracije, koja predstavlja osnivački akt Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust. Srbija smatra da politička deklaracija IHRA 2020 i principi koji su u njoj sadržani, a koji uključuju i otvaranje arhiva iz perioda Drugog svetskog rata, predstavljaju važan korak u nastavku zajedničke borbe protiv senki prošlosti.
U izlaganju prvog potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, koje je u njegovo ime prenela ambasador Srbije u Kraljevini Belgiji i Velikom Vojvodstvu Luksemburg dr Marina Jovićević, ističe se da Republika Srbija daje punu podršku radu Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust i aktivnim učešćem doprinosi da se strahote prošlosti ne zaborave, da se mesta stradanja obeleže, kao i da buduće generacije uče o prošlosti, istovremeno gledajući u budućnost. U tom smislu, Republika Srbija je na plenarnom zasedanju u Luksemburgu u decembru 2019. predstavila svoj prvi nacionalni izveštaj i od strane predsedavajućeg IHRA pohvaljena je za sve aktivnosti koje je u međuvremenu sprovela na nacionalnom nivou.
Imajući u vidu poštovanje prema žrtvama nacističkog i fašističkog režima tokom Drugog svetskog rata, u izlaganju ministra Dačića ističe se da je Vlada Republike Srbije donela odluku da se lokaliteti Staro sajmište i Topovske šupe, mesta stradanja najvećeg broja Srba, Jevreja i Roma na teritoriji grada Beograda na adekvatan način obeleže. Procedura usvajanja Zakona o memorijalu Staro sajmište i Topovske šupe je u završnoj fazi, nakon čega će se krenuti u realizaciju tog projekta, koji je važan kako za Srbiju, tako za region i međunarodnu zajednicu. Ukazano je i da je Srbija, kao potpisnica Terezinske deklaracije, 2016. godine usvojila i Zakon o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih pravnih naslednika a otpočeta je i procedura usvajanja radne definicije antisemitizma.
Luksemburg, kao predsedavajući IHRA, pohvalio je sve napore koje je Srbija u prethodnim mesecima uložila kako bi osigurala zaštitu mesta stradanja. IHRA je spremna da pruži svu potrebnu podršku kako bi se čitav proces uspešno okončao.
U izlaganju ministra Ivice Dačića podseća se da se ove godine obeležava i 75. godina od oslobađanja jednog od najvećih logora u Evropi – Jasenovca, koji se nalazio na teritoriji tadašnje Nezavisne Države Hrvatske, u kome je tokom Drugog svetskog rata stradalo na stotine hiljada Jevreja, Roma, Hrvata antifašista, a najviše Srba. Dužnost svih je da se prema nevinim žrtvama nacističkog režima u NDH odnose sa jednakim poštovanjem i sećanjem, kao i prema svim drugim žrtvama nacista u Drugom svetskom ratu.
U izlaganju se ukazuje i na činjenicu da neofašistički i neonacistički pokreti i revizionizam jačaju u različitim delovima sveta, kao i da su govor mržnje, rasna diskriminacija i netolerancija prisutni više nego ikada u javnom životu i medijima. Stoga je dužnost svih nas da ne zaboravimo Holokaust i da ne dozvolimo da se ponovi.