Stojanović na sastanku Strategije EU za Dunavski region
Ukazujući na značaj Strategije za Srbiju i Zapadni Balkan, Stojanović je istakao da saradnjom na ravnopravnoj osnovi sa državama članicama EU i fokusiranjem na praktične projekte, približavamo konkretne rezultate EU integracija građanima naše zemlje.
Naglasio je da su Program i Prioriteti predsedavanja Austrije Dunavskom strategijom u potpunosti komplementarni prioritetima Vlade Republike Srbije.
„Prvi prioritet predsedavanja – doprinos stabilnosti i jasnoj evropskoj perspektivi za ceo Dunavski region – u potpunosti je komplementaran sa našim strateškim ciljem punopravnog članstva u Evropskoj uniji. Imamo ambiciozan plan reformi koji je usmeren na postepenu i brzu integraciju u jedinstveno evropsko tržište u okviru „Plana rasta EU“ do 2027. godine i u skladu sa tim, ubrzani napredak u evropskim integracijama. Računamo na programe u okviru EUSDR da dopune i podrže ove ambiciozne reformske planove“, ukazao je državni sekretar.
Prema njegovim rečima, i drugi prioritet predsedavanja – podsticanje inovacija, razvoj veština i poslovnih mogućnosti u Dunavskom regionu, takođe je snažno usklađen i u korelaciji sa prioritetima Republike Srbije.
„Imamo ambicioznu agendu – da postignemo cilj od 100 milijardi evra BDP-a do kraja 2027. godine. Želimo to da ostvarimo snažnim fokusom na digitalizaciju, veštačku inteligenciju, biotehnologiju i obrazovanje. Upravo sinergija i komplementarnost sa zemljama Dunavskog regiona obezbediće dodatni zamah ovim ambicioznim ciljevima“, istakao je Stojanović.
Osvrnuvši se na treći prioritet – unapređenje ekosistema Dunavskog regiona, upravljanje vodama i zelenu tranziciju, ocenio je da je reč o oblasti u kojoj su Srbija i njeni građani videli najopipljivije rezultate od EUSDR.
„Na osnovu zajedničke inicijative Mađarske i Srbije, uspostavljen je projekat Vodni bilans Dunava kako bi se poboljšala efikasnost prekograničnog i međusektorskog upravljanja vodama u slivu reke Dunav (SRD), rešavajući pitanja količine vode“, naglasio je državni sekretar.
Posebno ukazujući na značaj buduće finansijske podrške zemljama kandidatima, istakao je da bi jedinstven, sinhronizovan sistem olakšao integraciju administrativnih kapaciteta razvijenih tokom perioda pre pristupanja u okvir politike kohezije, dodajući da je takav pristup od suštinskog značaja za podsticanje održivog razvoja i EU integracije na Zapadnom Balkanu.
Državni sekretar Stojanović zaključio je da su očekivanja od predsedavanja Austrije u potpunosti opravdana i čestitao na svim postignutim rezultatima u protekloj godini i tom prilikom poželeo uspeh sledećem predsedavajućem - Bosni i Hercegovini.