Starović: Razgovori tokom posete Šolca Beogradu biće veoma sadržajni

09. jun 2022.
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović izjavio je da će teme razgovora tokom sutrašnje posete nemačkog kancelara Olafa Šolca Beogradu biti ekonomska saradnja, pridruživanje Srbije EU, ali i pitanje Kosova i Metohije koja je velika tema o kojoj imamo suštinsko i ozbiljno neslaganje.

Starović je, gostujući na Radio-televiziji Srbije, rekao da će sutrašnji dan biti dinamičan ne samo u Srbiji već i u čitavom regionu i da će poseta nemačkog kancelara Beogradu biti od veoma velikog značaja, da neće biti vremenski dugačka, ali da će biti veoma sadržajna, kao i da će najvažniji susreti biti sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Starović je naglasio da će najzastupljenije teme tokom sutrašnjih sastanka biti pre svega ekonomija i ekonomska sradnja, oblast saradnje u kojoj smo veoma uspešni jer je Nemačka naš spoljnotrgovinski partner broj jedan i iz te države dolazi najviše stranih direktnih investicija.

„Imajući u vidu značaj ekonomske saradnje, logično je da nam je i politička saradnja od sve veće važnosti“, rekao je Starović.
Državni sekretar je naveo da je velika tema o kojoj imamo suštinsko i ozbiljno neslaganje pitanje Kosova i Metohije i dodao da gaji umereni optimizam i nadu da ćemo naći najmanji zajednički iminetelj koji se svodi na zajedničko viđenje o tome da je potrebno očuvati mir i stabilnost na Balkanskom poluostrvu uprkos različitim političkim vizijama ili viđenjima.
„Verujem da je moguće tu vrstu konsenzusa postići i sa kancelarom Šolcom i da će to biti ozbiljna tema sutrašnjih razgovora“,  kazao je Starović.

Kako je naveo, očekuje da će kancelar Šolc ponoviti da je potrebno da se Srbija pridruži režimu sankcija prema Rusiji, ali da veruje da će Šolcu biti razumljiv argument da je sasvim sigurno da bi evetualno zavođenje sankcija Rusiji daleko više štete nanelo Srbiji nego Rusiji. 
„Sam kancelar Šolc je pre izvesnog vremena, govoreći o sankcijama koje Nemačka sa partnerima iz EU zavodi Rusiji, rekao da sankcije moraju biti ozbiljne i žestoke, ali da ne smeju naneti više štete Nemačkoj nego Rusiji. Mi taj argument možemo da razumemo ali se nadamo da može biti primenjen i na naš slučaj“, rekao je Starović.

Prema njegovim rečima, naš stav je tu jasan, principijelan i definisan je zaključcima Saveta za nacionalnu bezbednost od 25. februara kojih se čvrsto držimo.
Starović je naglasio da je među univerzalnim principima i vrednostima kojih se čvrsto držimo najvažniji poštovanje teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država, a drugo su vitalni nacionalni interesi Srbije, među kojima je zaštita našeg teritorijalnog integiteta, ali i obezbeđivanje boljeg života za sve građane.
„Put ka tome vodi preko članstva u EU“, dodao je Starović.

Državni sekretar je naveo da posle posete Beogradu kancelar Šolc odlazi u Prištinu, gde se očekuju takođe suštinski razgovori.
Kako je naveo, nije tajna da je Nemačka, nažalost, jedan od glavnih međunarodnih sponzora prištinske administarcije, da je podržala najnovije kršenje Briselskog i Vašingtonskog sporazuma od strane Prištine i njihovu kandidaturu za članstvo u Savetu Evrope.

„Nadamo se da ćemo naći zajedničku tačku sa nemačkom administracijom koja će značiti njihovu privrženost stabilnosti i miru na Balksnakom poluostrvu i da će poruka koja će biti preneta Aljbinu Kurtiju biti da se ipak uzdrži od jednostranih poteza koji su obeležili manadat njegove druge vlade i da ćemo svi shvatiti da nam je mir preko potreban. Druga poruka za koju verujem da će kancelar Šolc  uputiti Kurtiju jeste da je, bez obzira koliko nam bio važan pravno obavezujući sporazum, apsolutno nemoguće da prihvatamo nove obaveze na sebe sve dok Priština ne ispuni ono na šta se obavezala Briselskim sporazumom iz 2013. godine“, naveo je Starović i naveo da se to odnosi na Zajedincu srpskih opština.

On je rekao da se nada da će te principijelne poruke biti propraćene konkretnim aktivostima i pritiscima na Kurtijevu administraciju u Prištini.

Starović kaže da, za razliku od predednika Vučića koji veoma često govori o potrebi za kompromisom, svedočimo već dugi niz godina, pogotovo u poslednjih godinu i po dana, da ne postoji apsolutno nikava spremnost za kompromisom od strane Prištine.