Obraćanje ministra Dačića polaznicima Visokih studija bezbednosti i odbrane
Poštovani narodni poslanici,
Uvaženi pripadnici Ministarstva odbrane, Vojske Srbije i drugih institucija Republike Srbije,
Dame i gospodo,
Izuzetno je zadovoljstvo što sada već tradicionalno organizujemo ovakav susret sa polaznicima Visokih studija bezbednosti i odbrane. Današnji razgovori su ujedno i potvrda čvrste spone Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane, ali i visokog nivoa među-resorne saradnje ka kojem sve institucije Republike Srbije treba da teže.
Verujem da su vas moji pomoćnici, sa aspekta nadležnosti pojedinačnih organizacionih jedinica, detaljno uputili u delokrug rada i pojedinačne aktivnosti Ministarstva spoljnih poslova.
Dužnost mi je da ponovim da će diplomatski angažman Srbije i u narednom periodu biti usmeren upravo ka ostvarivanju osnovnih ciljeva i jasno definisanih prioriteta naše spoljne politike. Svakako najteži zadatak pred nama je očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije. Ne treba posebno da izdvajam da je Kosovo i Metohija naše najznačajnije političko-bezbednosno pitanje. Sa eskalacijom situacije u Ukrajini povećana je i usmerenost međunarodne zajednice na pokušaje rešavanja pitanja statusa naše južne pokrajine. U skladu sa tim, a zahvaljujući mudroj politici, formirali smo jasnu i čvrstu pregovaračku poziciju, prema kojoj ne može biti pregovora o bilo kakvim, novim predlozima dok se ne formira Zajednica srpskih opština. Jasno vam je da predstojeća runda razgovora u Briselu ima posebnu težinu, jer želimo da ostanemo istrajni u odbrani naših nacionalnih interesa, prevashodno u cilju zaštite našeg naroda i kulturno-verskog identiteta.
Dragi prijatelji,
Srbija i dalje veruje da je punopravno članstvo u EU dostižno. Samim tim, ispunjavanje kriterijuma na putu do punopravnog članstva ostaje jedan je od ključnih spoljno-političkih prioriteta, koji je ujedno i strateški cilj svih vlada Srbije u proteklih 20 godina. U trenutku kada je i sama Evropska unija na svojevrsnom testu i kada jačaju stavovi o potrebi unutrašnje prekompozicije, naša dosledna i više puta ponovljena poruka je da reforma EU mora biti paralelna sa procesom proširenja. Nastojimo da ubedimo ključne donosioce odluka unutar EU da ovi procesi nisu međusobno suprotstavljeni, već komplementarni. Međutim, svesni ste da na našem evropskom putu postoje brojni izazovi, prevashodno jer punopravno članstvo i dalje ostaje „pokretna meta“ sa zahtevima koji se usložnjavaju i umnožavaju, a koji su u ovom trenutku posebno opterećeni potrebom usklađivanja sa Zajedničkog spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije.
Drage kolege,
Želim posebno da istaknem da je Srbija opredeljena da odnose sa svojim susedima redefiniše, prevazilaženjem otvorenih pitanja iz prošlosti i usmeravanje zajedničkih bilateralnih agendi ka budućnosti. Ovo nastojanje pokazano je i mojim nedavnim odlaskom u Zagreb, kada sam, između ostalog, podvukao značaj izgradnje poverenja i obnavljanja strateške komunikacije i usaglašavanja ciljeva kao garanta bolje budućnosti. Istorijska pitanja i neslaganja moramo prevazići izgradnjom snažnih temelja i mostova zasnovanih na zajedničkoj budućnosti, jer susede ne možemo da biramo, ali apsolutno moramo da radimo zajedno. Posebno smo zainteresovani za sve mehanizme za pospešivanje regionalne saradnje, ali smatramo da regionalno povezivanje ni na koji način ne sme i ne može da nadomesti blagodeti punopravnog članstva u EU.
Svet je u 21. vek ušao sa nagomilanim svetskim bezbednosnim izazovima koji predstavljaju jednu od osnovnih karakteristika koje obeležavaju vreme u kojem živimo. Bez obzira na aktuelni trenutak jedino ujedinjeni možemo da odbranimo naše interese u međunarodnoj areni, a glavno polazište su svakako pojedinačni napori na usavršavanju i unapređivanju individualnih kapaciteta. Upravo zato je i vaša dodatna obuka kao polaznika 12. klase Visokih studija bezbednosti i odbrane od velike važnosti za naš kolektivni uspeh.
Na kraju, želim vam uspeh, dobro zdravlje i ličnu sreću uz podsećanje da računamo na vas.
Hvala na pažnji.