Obraćanje ministra Dačića na novogodišnjem prijemu

13. jan 2023.
Kompletan tekst govora prvog potpredsednika Vlade i ministra spoljnih poslova Republike Srbije Ivice Dačića na današnjem novogodišnjem prijemu.

Ekselencije,

Uvaženi članovi Vlade Srbije,

Uvažene kolege iz Ministarstva spoljnih poslova,

Uvaženi predstavnici medija,

Drage kolege i prijatelji,

Velika mi je čast da vas pozdravim na tradicionalnom novogodišnjem prijemu Ministarstva spoljnih poslova za diplomatski kor. Kao što vam je već poznato, trudimo se da negujemo tradiciju ovakvih okupljanja na dan dočeka Nove godine po julijanskom kalendaru, koja se ovde kolokvijalno, ali sa ponosom zove i srpska nova godina. Uz najlepše želje i prevashodno dobro zdravlje, uveren sam da ćete, kao i do sada, u Ministarstvu spoljnih poslova pronaći adekvatnog sagovornika i kredibilnog partnera po svim pitanjima od interesa. Naše diplomate, čiji rad i zalaganje ovom prilikom i javno pohvaljujem će nastaviti sa svojim neiscrpnim angažmanom u cilju podizanja ugleda Srbije i predstavljanja naše principijelne pozicije u međunarodnoj areni.

Diplomatske aktivnosti Srbije će i u periodu pred nama biti usmerene ka ostvarivanju osnovnih ciljeva i prioriteta naše spoljne politike, a to su - očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, punopravno članstvo u EU, razvoj dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje, unapređenje bilateralnih odnosa sa svim državama u svetu a naročito negovanje naših tradicionalnih partnerstava, aktivni doprinos multilateralizmu uz puno poštovanje principa međunarodnog prava, doprinos Srbije miru i bezbednosti, kao i nastavak angažmana na pomoći i podršci našim građanima svuda u svetu. Mir u svetu je ugrožen. Ratu u Urajini poprimio je obeležje svetskog sukoba sa posledicama po ceo svet.

Dragi prijatelji,

Upravo zato ćemo se zalagati za mir, za detant, za poštovanje univerzalnih principa suvereniteta i teritorijalnog integriteta, što je prioritet našeg državnog poretka i u skladu sa tim Republika Srbija usmerava i svoje spoljnopolitičke aktivnosti. Pred nama je, nažalost, težak put u ostvarivanju ovog na izgled jednostavnog, a zapravo izuzetno komplikovanog i kompleksnog zadatka. Tim više negativno smo iznenađeni slobodnim i selektivnim tumačenjem međunarodnog javnog prava, jer smatramo da snaga svakog principa počiva na njegovoj potpunoj i univerzalnoj primeni i bezuslovnom pridržavanju. Dozvolite mi da i ovom prilikom istaknem zahvalnost državama koje dosledno ne priznaju JPNK i onima koje su svoje stavove korigovale i koje će ih korigovati do pronalaska kompromisnog i održivog rešenja.

Istovremeno želim da istaknem našu jasnu i više puta ponovljenu poziciju da je svaki pokušaj rešavanja kosovskog pitanja moguć jedino kroz uspostavljeni mehanizam dijaloga Beograda i Prištine. U svom nastupu u dijalogu sa privremenim institucijama Prištine Beograd ima tri crvene linije –

Pod jedan, sve što je do sada potpisano mora biti sprovedeno, rezolucija UN 1244, Briselski sporazum, Vašingtonski sporazum,

Pod dva, Srbija ne može da prizna nezavisnost i da se složi sa članstvom Prištine u UN i,

Kao treće, možda i najvažnije, želimo da osiguramo puna prava i potpunu bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji.

I u protekloj godini videli ste našu punu posvećenost dijalogu u Briselu, koja svedoči o iskrenoj opredeljenosti da se pronađu rešenja za postojeće probleme. Istovremeno, zastupamo jasan, čvrst i konzistentan stav da osnova bilo kakvog rešenja mora biti zasnovana na kompromisu, uz puno uvažavanje naših pozicija i interesa. Nažalost, svedoci smo da aktuelno rukovodstvo u Prištini jednostranim potezima nastavlja da svesno i sistematično izaziva tenzije, stvarajući atmosferu nepoverenja. Poslednja u nizu posledica destruktivnog ponašanja Prištine je pokušaj ubistva srpske dece kod Štrpca na Badnji dan, u predvečerje najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića i hapšenja u F. Smatramo da je potrebna šira osuda ovakog delovanja i incidenata od strane međunarodne zajednice, uz pravilno uočavanje uzroka koji su nas doveli do trenutne situacije. Međunarodne misije KFOR, UNMIK i EULEKS imaju poseban značaj za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji. Bezbednosna situacija u Pokrajini zahteva, nažalost ako ne veće, bar nesmanjeno prisustvo ovih misija. Pored toga, naše multilateralne aktivnosti su podređene i zaštiti naših vitalnih interesa u međunarodnim forumima, gde prevashodno mislim na sprečavanje članstva tzv. Kosova u međunarodnim organizacijama. Naš stav je da u ovoj fazi dijaloga moramo imati potpuno usmerenje na pronalazak kompromisnog rešenja, te da preko potrebnu pažnju u dijalogu ne bi trebalo uzaludno rasipati. Zbog toga je, takođe, nedopustivo tolerisanje nastojanja Prištine da iskoristi trenutnu međunarodnu situaciju za ispunjavanje svoje političke agende. Sa naše strane, uveravam vas da ćemo nastaviti sa snažnim angažmanom u cilju očuvanja mira i stabilnosti, da ćemo nastaviti da branimo međunarodno pravo, a pogotovo onaj deo koji se odnosi na teritorijalni integritet i suverenitet država članica UN.

Srbija i dalje veruje da je punopravno članstvo u EU dostižno i da obećanje iz Soluna predstavlja realističan i ostvariv cilj. Samim tim, ispunjavanje kriterijuma na putu do punopravnog članstva ostaje jedan je od ključnih spoljno-političkih prioriteta, koji je ujedno i strateški cilj svih vlada Srbije u proteklih 20 godina. U trenutku kada je i sama Evropska unija na svojevrsnom testu i kada jačaju stavovi o potrebi unutrašnje prekompozicije, naša dosledna i više puta ponovljena poruka je da reforma EU mora biti paralelna sa procesom proširenja. Smatramo da ovi procesi nisu međusobno suprotstavljeni, već komplementarni, a cilj svakako ostaje postizanje jedinstva i solidarnosti na evropskom kontinentu.

Dame i gospodo,

Od izbijanja oružanog sukoba u Ukrajini mogu se čuti sve glasnija pitanja da li Srbija treba da postane članica EU. Naš odgovor je jasan – Srbija pripada evropskoj porodici i zajednici naroda u svakom smislu. Pritom u ovom pogledu se ne rukovodimo samo ekonomskim pokazateljima i činjenicom da je Evropska unija naš glavni ekonomski partner. Naprotiv, Srbija je izabrala evropski put prevashodno zbog transformacione moći pregovaračkog procesa, jer smo uvereni da će naša posvećenost reformama omogućiti bolji život i svetliju budućnost naših građana. Međutim, za dostizanje ovog, verujemo obostrano korisnog cilja, potrebno nam je da održimo evropsku perspektivu živom, jer je ona katalizator reformi i prosperiteta ne samo u Srbiji, već i celom regionu. Stoga su nam potrebni jasni iskoraci i opipljiv napredak u pregovorima uz istovremeno povećavanje spremnosti pojedinih članica Evropske unije za prijem novih članica. Šansa za iskorak postoji već tokom aktuelnog švedskog predsedavanja Savetu Evropske unije.

Samo sa punom integracijom regiona Zapadnog Balkana projekat EU može biti uspešno okončan, čime će se otključati mogućnost ujedinjavanja evropskog kontinenta.

Ne mogu, a da se ne osvrnem na još jednu značajnu temu. Srbija je posvećena intenzivnoj saradnji sa Evropskom unijom u oblasti spoljne i bezbednosne politike. Podsećam da još uvek nismo zemlja članica i ne učestvujemo u kreiranju spoljne politike Evropske unije. U periodu do pristupanja, Srbija je u obavezi da postepeno usaglašava svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa politikama Evropske unije. Mi upravo nastojimo da postepenim prilagođavanjem dođemo do potpunog usaglašavanja u ovoj oblasti, ali je izuzetno nefer očekivati iskorake u trenucima kada izostaje konkretan napredak, kada se spremnost za prijem novih članica dovodi u pitanje, kao i očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta zbog dvostrukih standarda. Pored toga u okviru vizne politike, nastavljen je rad na usklađivanju našeg viznog sistema sa standardima i preporukama EU. Potrebna nam je kohezija stavova država članica prema politici proširenja i jasan politički signal da je proširenje živo i realno.

Dame i gospodo,

Naš evropski put ne isključuje opredeljenost za razvoj saradnje sa državama drugih regiona i negovanje tradicionalnih prijateljstava sa afričkim, azijsko-pacifičkim i južnoameričkim zemljama. Bez obzira na geografsku udaljenost negujemo veliko međusobno poštovanje, simpatije i interes za produbljenje i proširenje naše saradnje i prijateljstava između naših naroda.

Želim posebno da istaknem da je Srbija opredeljena da odnose sa svojim susedima redefiniše, prevazilaženjem otvorenih pitanja iz prošlosti i usmeravanje zajedničkih bilateralnih agendi ka budućnosti. Ovo nastojanje pokazano je i mojim nedavnim odlaskom u Zagreb, kada sam, između ostalog, podvukao značaj izgradnje poverenja i obnavljanja strateške komunikacije i usaglašavanja ciljeva kao garanta bolje budućnosti. Istorijska pitanja i neslaganja moramo prevazići izgradnjom snažnih temelja i mostova zasnovanih na zajedničkoj budućnosti, jer susede ne možemo da biramo, ali apsolutno moramo da radimo zajedno. Posebno smo zainteresovani za sve mehanizme za pospešivanje regionalne saradnje, ali smatramo da regionalno povezivanje ni na koji način ne sme i ne može da nadomesti blagodeti punopravnog članstva u EU. Svesni ste da je punopravno članstvo spojnica u političkim agendama regiona. U pogledu regionalnih inicijativa, posebno bih izdvojio Otvoreni Balkan kao primer autohtonog povezivanja, formiranog u regionu sa ciljem stvaranja boljih uslova za život. Pored neupitnih zajedničkih ekonomskih prednosti ove inicijative, ona ima i širu dimenziju, pre svega u spajanju ljudi različitih kultura i promocije kulturnog diverziteta, što svakako doprinosi opštem razvoju društava u ovom delu Evrope. Zajedno sa Albanijom i Severnom Makedonijom, Srbija je u ovoj inicijativi prepoznala brži put za ekonomsko-socijalni razvoj, za naučno-tehnološki prosperitet i dalje jačanje kulturnih veza naših naroda, uz nadu da će inicijativa ubuduće obuhvatiti ceo region. Srbija i na ovaj način, zapravo, nastavlja da doprinosi miru, stabilnosti i procesu pomirenja u regionu, a čime svakako daje značajan doprinos i bezbednosti na globalnom nivou. 

Na multilateralnom planu Srbija nastoji da ojača svoju međunarodnu poziciju i pruži aktivni doprinos daljem razvoju multilateralizma. Čvrsto smo uvereni da je multilateralizam jedini odgovor na sve globalne izazove, koji se svakodnevno usložnjavaju prevazilazeći pojedinačne kapacitete država bilo da je u pitanju pandemija ili klimatske promene ili dostizanje ciljeva održivog razvoja. Za tako nešto nam je neophodan širi nastup, solidarnost i ujedinjavanje na globalnom nivou. Srbija je opredeljena da u međunarodnoj saradnji pronalazi odgovore na sve savremene bezbednosne izazove. Kao ključni forum i instituciju kojoj moramo povratiti pređašnji ugled vidimo Ujedinjene nacije, jer smatramo da samo UN ima potrebne kapacitete za širi i inkluzivniji dijalog radi formulisanja zajedničkog odgovora na izazove aktuelnih svetskih tokova.

U oblasti bezbednosne politike, pored očuvanja regionalnog mira i stabilnosti, Srbija prioritet daje svom učešću u mirovnim misijama i operacijama EU i UN. Na ovaj način pružamo aktivni doprinos u stabilizaciji svetskih prilika. Istovremeno, pokazujemo našu spremnost da podelimo odgovornost u suočavanju sa bezbednosnim izazovima na globalnom nivou. Poseban kuriozitet je da učešće u misijama i operacijama EU i UN u odnosu na broj stanovnika Srbiju svrstava u sam vrh država kontributora, što na najbolji način opisuje našu mirnodopsku politiku.

Kada je reč o brizi o našim građanima, u Novoj 2023. godini, u planu je dalje širenje i modernizacija konzularne mreže, kao i podizanje kvaliteta konzularnih usluga našim državljanima u svetu. Istovremeno, inicirane su aktivnosti u cilju liberalizacije viznog režima kroz zaključivanje više bilateralnih sporazuma, tako da će se i u 2023. godini nastaviti sa širenjem kruga zemalja u koje naši državljani mogu putovati bez viza. Državljani Srbije mogu putovati bez vize u 136 zemalja, a pasoš Srbije je rangiran na 38. mestu prema najnovijoj projekciji Henley Passport Index-u za 2023. godinu. Mi nastavljamo da aktivno radimo na očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta dijaspore i Srba u regionu, istovremeno jačajući položaj manjina u Srbiji.

Želim da istaknem podršku politi Aleksandra Vučića, politici mira i stabilnosti, kao i da izrazim zahvalnost Kabinetu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na izvanrednoj saradnji. Takođe želim da izrazim zahvalnost Kabinetu predsednice Vlade Ane Brnabić i Vladi Srbije, kolegama ministrima, kao i predstavnicima drugih institucija Republike Srbije koji su danas ovde prisutni, uz uverenje da ćemo nastaviti uspešnu koordinaciju i komunikaciju u dostizanju zajednički definisanih ciljeva.

Na kraju, uz veliku zahvalnost što ste se okupili u velikom broju želeo bih da svojim prestonicama i sedištima vaših organizacija prenesete poruku čvrste opredeljenosti Srbije za razvoj svestrane i razgranate saradnje sa vašim državama i organizacijama u svim oblastima od zajedničkog interesa. Srbija je pouzdan partner koji nastoji da ojača bilateralne i multilateralne veze kroz intenziviranje dijaloga na svim nivoima, jer, na kraju dana, naša uloga je da razgovaramo, čak i kada neke stvari ne vidimo isto, jer jedino kroz dijalog možemo pronaći zajedništvo.

U to ime želeo bih da nazdravimo za mir u svetu, mir i stabilnost u našem regionu i zemlji, kao i za buduće uspehe i to upravo šljivovicom, koja je od prošle godine na Uneskovoj listi nematerijalne kulturne baštine.

Živeli!

Foto: MSP