Ministar Dačić uručio ključeve za 40 stanova za izbeglice u Sremskoj Mitrovici

20. jul 2020.
Obraćanje prvog potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića povodom svečanog uručivanja ključeva 40 stanova za izbeglice u Sremskoj Mitrovici:

„Uvaženi gosti,
Dame i gospodo,

Veliko mi je zadovoljstvo što smo se ponovo okupili ovde danas, skoro godinu i po dana nakon što smo zajedno položili kamen temeljac za izgradnju 40 stanova, 17. marta prošle godine. Za mene lično ovaj dan ima posebnu simboliku i budi lepe emocije na veliki uspeh koji smo za kratko vreme postigli. Ovaj trijumf u građevinskom i urbanističkom smislu će omogućiti i nastavak gradnje ljudskih života na potpuno zdravim temeljima. Želim da ukažem da ovih 40 stanova predstavlja prve završene stambene jedinice iz Potprojekta 2 Regionalnog stambenog programa, i upravo zato sam ponosan na ovaj naš današnji uspeh. I ne samo to. Ovi stanovi biće dati na korišćenje socijalno najugroženijem delu našeg stanovništva, našim izbeglim sunarodnicima koji se suočavaju sa posebnim problemima i najtežim životnim izazovima.

Izgradnja 40 stanova na ovom mestu danas finansirana je delom iz Fonda Regionalnog stambenog programa, u iznosu od 680 hiljada evra, a u velikom delu i iz velikodušnog doprinosa grada Sremske Mitrovice, čijem gradonačelniku Vladimiru Sanaderu želim da izrazim posebnu zahvalnost, imajući u vidu da je ova opština obezbedila zemljište za gradnju stanova i svu pripadajuću infrastrukturu, ukupne vrednosti od oko 14,5 miliona dinara.

Podsetio bih da je u okviru Potprojekta 2 trenutno u toku izgradnja 200 stanova u devet gradova. Situacija na ovim gradilištima je različita – stanovi su u različitim fazama izgradnje: ili ona tek treba da počne, ključeve nekih ćemo uskoro ponovo uručivati, a negde će to biti i za nekoliko meseci, ali svakako se tome bližimo. Ostali tipovi stambenih rešenja iz ovog potprojekta, koji je vredan nešto više od 13 miliona evra, skoro su u celosti realizovani – otkupljeno je 250 seoskih kuća u 20 jedinica lokalne samouprave, izgrađeno je 120 montažnih kuća u 28 jedinica lokalne samouprave i devet beogradskih opština, i isporučen najveći deo od 330 paketa građevinskog materijala.

Želeo bih ovom prilikom da ukažem na značaj i našu posvećenost rešavanju izbegličkog pitanja. Pre svega, to je jedan dugotrajan, mukotrpan i kompleksan proces. Ali ne i nemoguć, kao što i danas ovde vidimo. Mislim da se slažemo da izbegla lica koje su krajem prošlog veka bila prinuđena da napuste svoje domove širom bivše Jugoslavije zaslužuju izvesnost i povratak dostojanstva, posle više od 20 godina izbeglištva i uslova često nedostojnih za život čoveka u 21. veku. Upravo zbog toga, Vlada Republike Srbije sa ostalim partnerima ostaje snažno opredeljena i angažovana na sprovođenju Regionalnog stambenog programa, zahvaljujući kojem će biti obezbeđen krov nad glavom za ukupno šest hiljada porodica u Srbiji, od čega je do sada zbrinuto dve hiljade.

Vlada Republike Srbije ulaže značajna sredstva i napore kako bi pomogla svim raseljenim licima. To je složen zadatak, jer u Republici Srbiji boravi, osim izbeglica iz bivše SFRJ, preko 200 hiljada interno raseljenih sa Kosova i Metohije.

Ne treba zaboraviti da obezbeđivanje stambenih rešenja nije samo po sebi dovoljno, cilj je da se obezbedi održivost Programa. Tu pre svega mislim na socijalne i ekonomske uslove za održivi povratak ili integraciju izbeglica u društvo i zato smatram veoma važnim da sve države učesnice Programa u potpunosti sprovode Sarajevski proces. Uspešna implementacija Programa i dobra saradnja zemalja u regionu još više daju na značaju Regionalnom stambenom programu. On prevazilazi državne granice i pokazuje da se saradnjom i zajedničkim trudom, ukoliko postoji volja, mogu naći održiva i trajna rešenja za potrebe izbeglih.

Na kraju, posebno bih zahvalio svima koji su prepoznali značaj Programa i doprineli njegovom razvoju i napretku - Evropskoj uniji, Sjedinjenim Američkim Državama, Nemačkoj, Italiji, Norveškoj, Švajcarskoj, Danskoj, Turskoj, Luksemburgu, Kipru, Rumuniji, Češkoj, Slovačkoj i Mađarskoj, i svim drugim donatorima u želji da nekog ne izostavim. Od posebnog nam je značaja podrška Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice i OEBS-a u sprovođenju Programa, a nezaobilazna je i uloga Razvojne banke Saveta Evrope u upravljanju poverilačkim fondom.

Ponosan sam na sve učesnike u implementaciji Regionalnog stambenog programa i nadam se da ćemo i u periodu pred nama prisustvovati na još mnogo ovakvih događaja.

Želim vam svima sreću i uspeh."