Ministar Dačić učestvovao na Konferenciji novinara i medija dijaspore i Srba u regionu

26. dec 2019.
Uvodno obraćanje prvog potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića na Devetoj konferenciji novinara i medija dijaspore i Srba u regionu:

„Poštovani učesnici 9. konferencije novinara i medija dijaspore i Srba u regionu,
Uvaženi organizatori,
Dame i gospodo,

Veliko mi je zadovoljstvo da vam se obratim i ove godine. Iskoristio bih priliku da zahvalim na srdačnom pozivu. Sama činjenica da danas prisustvujemo devetoj Medijskoj konferenciji i da se ovaj vid događaja uspešno i u kontinuitetu organizuje već godinama unazad, svedoči da informisanje dijaspore i Srba u regionu predstavlja vitalan segment saradnje matične države i dijaspore, odnosno matične države i Srba u regionu.

Naša je, ne samo moralna, već i ustavna obaveza, ali i svakodnevni zadatak, da unapređujemo odnos matice sa našim državljanima i sunarodnicima u inostranstvu. Temelji ovakvih naših nastojanja ogledaju se u Deklaraciji Vlade Republike Srbije iz 2006. godine, kojom su odnosi između matice i rasejanja proglašeni odnosima od najvećeg državnog i nacionalnog interesa. Takođe, naknadno su usvojeni Zakon o dijaspori i Srbima u regionu, kao i Strategija očuvanja i jačanja odnosa matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu. Upravo u ovoj Strategiji oblast informisanja je tretirana kao značajan instrument u ukupnim naporima za očuvanje srpskog jezika i identiteta.

 

 

 

 

 

Dame i gospodo,

Ukazao bih da informisanje jeste dvosmeran proces. Jedan smer je onaj na relaciji matica – rasejanje i on se, u skladu sa delokrugom našeg rada, odnosi na informisanje dijaspore i srpskog naroda u regionu o politici R. Srbije. Bitno je ovde ukazati da se protok informacija u ovom smeru ne zaustavlja među našima u inostranstvu, već posredstvom naše dijaspore glas Srbije često odjekuje i u stranoj javnosti. To se do sada pokazalo izuzetno važnim, naročito onda kada se radilo o temama od značaja za zaštitu naših nacionalnih interesa, poput zaštite prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, kao i našeg istorijskog i kulturnog nasleđa.

Drugi smer, onaj kojim se informacije prenose iz inostranstva ka matici, posebno je važan za nas koji u matičnoj državi pratimo položaj dijaspore i Srba u regionu, te svojim radom nastojimo da unapredimo i jačamo veze između nas. Upravo današnja konferencija treba da pruži doprinos povezivanju i budućoj razmeni informacija, sa krajnjim ciljem da se o aktivnostima dijaspore i Srba u regionu, prevashodno na planu očuvanja kulturnog i jezičkog identiteta u rasejanju, što više zna.

Uvaženi učesnici konferencije,

Postojeći i dobro poznati mehanizmi saradnje i podrške dijaspori i pripadnicima srpskog naroda u regionu usmereni su prevashodno ka očuvanju kulturnog i jezičkog identiteta. Među njima bih posebno istakao sufinansiranje kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu i medija Srba iz regiona, koje sprovodi Ministarstvo kulture i informisanja, kao i projektno sufinansiranje koje sprovodi ministarstvo na čijem sam ja čelu, posredstvom Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Takođe, pomenuo bih i značajnu ulogu koju u ovim aktivnostima ima Ministarstvo pravde, tj. Uprava za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama i, najzad, veliku ulogu mreže dopunskih škola, koju organizuje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, na osnovu sporazuma naša dva ministarstva. U ovom kontekstu, ne bih izostavio ni program stipendiranja visokoškolaca pripadnika srpskog naroda iz regiona pod nazivom „Srbija za Srbe iz regiona", koji beleži konstantan porast zainteresovanih polaznika. Napori da se visokoškolci zadrže ili trajno povežu sa Srbijom kao svojom maticom, rezultirali su novim i praktičnim pristupom naučnoj dijaspori.

 

Želim posebno da naglasim da je u proteklom periodu Vlada R. Srbije posebnu pažnju posvetila upravo naučnoj dijaspori. Usvajanje potpuno novog Programa saradnje srpske nauke sa dijasporom Fonda za nauku R. Srbije rezultat je potrebe prilagođavanja i unapređivanja postojećih mehanizama saradnje tzv. novom visokoobrazovanom iseljeništvu. Istovremeno, kroz predani rad na izgradnji regionalne stabilnosti i unapređivanje ekonomskih uslova, trudimo se da podstaknemo ideju povratka, time makar ublažavajući proces odliva visokoobrazovane radne snage iz matice, posebno one koja je nosilac savremenih tehnoloških trendova i koja, kao takva, može imati krucijalnu ulogu za dalji razvoj naše države i društva.

Srbiji su potrebni odvažni i hrabri ljudi, jer isuviše smo mali da bismo se lako odricali kvalitetnih ljudskih resursa koji su nezamenjivi i nenadoknadivi. U kontekst ukupnih napora da ove prostore učinimo privlačnijim mestom za život sasvim logično se uklapa i inicijativa za osnivanje tzv. Malog Šengena, u kojem bi se, kroz obezbeđivanje uslova za uspostavljanje slobodnog protoka ljudi, robe, usluga i kapitala, radilo na povezivanju i stvaranju održivih rešenja za izazove iz prošlosti koji nas opterećuju, ali i za izazove koje će budućnost tek staviti pred nas.
 

Uvaženi učesnici Konferencije,

Na kraju svog izlaganja istakao bih iskrenu nadu da će upravo događaji poput ovog, kojima se neguje ideja zajedništva i učvršćivanja profesionalnih kontakata između matice i rasejanja, doprineti jačanju zajedništva unutar srpskog korpusa i svih naših građana, ma gde oni živeli.

Želim vam uspešan rad i svako dobro.

Živela Srbija!"