Ministar Dačić otvorio izložbu "Lov - običaji i verovanja naroda zapadne Afrike"
„Vaše Ekselencije,
Dame i gospodo,
Dragi prijatelji,
Veliko mi je zadovoljstvo što sam pozvan da otvorim izložbu „Lov – običaji i verovanja naroda zapadne Afrike", kojom je javnosti predstavljen deo lovačke zbirke nekadašnjeg jugoslovenskog ambasadora u Maliju i Gani i osnivača Muzeja, dr Zdravka Pečara.
Kao nekada Jugoslavija i Republika Srbija nastavlja politiku prijateljstva sa zemljama afričkog kontinenta. Na ovu činjenicu smo veoma ponosni. Oduvek smo podržavali borbu bratskih, prijateljskih afričkih naroda za nezavisnost i slobodu, što su vrhovni ideali i Srbije i srpskog naroda. Poznato je da je naša zemlja kroz istoriju dala mnogobrojne žrtve u borbi za očuvanje slobode. Zajednička borba sa narodima Afrike za pravdu i ravnopravnost bila je najvidljivija u aktivnostima Pokreta nesvrstanih zemalja, što je platforma u okviru koje i danas sarađujemo.
Tadašnja Jugoslavija je bila u grupi država koje su prve pružile podršku legitimnoj, antikolonijalnoj borbi afričkih naroda i među prvima je priznavala nezavisnost afričkih država. Slobodarski duh i borba za pravdu i pravičnost u međunarodnim odnosima, koji, nažalost, često izostaju u savremenom svetu, a čega smo svedoci, naša su najjača veza. To je nešto što nas spaja i što nam niko ne može oduzeti.
Sa zadovoljstvom mogu da konstatujem da su naši afrički prijatelji, takođe, prepoznali borbu koju Republika Srbija vodi za očuvanje svog teritorijalnog integriteta i suvereniteta, u čemu imamo njihovu podršku. Nedavno je još jedna velika afrička zemlja, Gana, povukla priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Od ukupno 17 zemalja, Gana je deseta afrička država koja je to učinila i sa zadovoljstvom ističem da dve trećine zemalja afričkog kontinenta podržava Republiku Srbiju u očuvanju svoje teritorijalne celovitosti. Nastavićemo da sarađujemo sa našim afričkim prijateljima i da gradimo strateška partnerstva u čijoj osnovi je miroljubiva i odmerena spoljna politika zasnovana na poštovanju međunarodnog prava i osnovnih načela Povelje Ujedinjenih nacija.
Republika Srbija nastoji da dodatno jača bilateralne i ekonomske veze sa čitavom afričkim kontinentom. Zainteresovani smo za uspostavljanje bližih kontakata i na ostalim poljima, a posebnu pažnju pridajemo obrazovanju i kulturnoj saradnji. Želimo da afrički studenti svoja akademska znanja stiču u Srbiji, da upoznaju našu zemlju i da ovde ostvare dugotrajna i neraskidiva prijateljstva. Dozvolite mi da vas obavestim da je Vlada Republike
Srbije kroz program „Svet u Srbiji" opredelila 200 stipendija za strane studente, od kojih je najveći broj za one koji dolaze iz Afrike. Nastavićemo da razvijamo i podržavamo i saradnju u oblasti kulture, a podsetiću vas da se u našoj zemlji redovno održava i manifestacija Dani Afrike, te da je Vlada Republike Srbije donela odluku kojom je 25. maj proglašen Nacionalnim danom prijateljstva sa Afrikom.
Na kraju hteo bih da kažem, a to je i direktorka rekla, da mi sa ponosom ističemo da imamo Muzej afričke umetnosti u Beogradu. Srbija je jedna od retkih zemalja koja ima takav muzej i zato je naša obaveza da pomažemo, razvijamo i unapređujemo.
Dozvolite da još jednom pomenem da je ključna reč za prepoznavanje naše zemlje sa narodima Afrike – Tito, kao osnivač Pokreta nesvrstanih i kao predsednik zemlje koja je među prvima podržavala borbu za nezavisnost i priznavala nezavisnost afričkih zemalja.
Kada je predsednik Vlade Gvineje Bisao došao u Beograd rekao je da mora da poljubi zemlju Maršala Tita. Vlasti Malija su uvek govorile da sve što imaju u svojoj borbi za nezavisnost duguju Titu i Jugoslaviji. Alžir - Tito je poslao snimatelja, koji je nedavno umro, i to su jedini filmski dokumenti o Alžirskoj revoluciji. U Keniji – prvi međunarodni telefonski poziv tadašnji predsednik je imao sa Titom. Kada sam bio u Kairu i dok su me vozili do zgrade MSP prolazili smo pored hotela Hilton i rekli su mi da su tu zgradu otvorili Naser i Tito. Isto objašnjenje bilo je i za objekat u kojem se nalazi Državna televizija Egipta.
U okviru podržavanja naroda Afrike Tito je inicirao i formiranje Organizacije afričkog jedinstva i tadašnji etiopski car Hajle Selasije je u čast Tita zakazao Osnivački konferenciju Organizacije afričkog jedinstva za 25. maj i to je danas Dan Afričke unije.
I dan danas u Adis Abebi jedan od glavnih bulevara nosi njegovo ime. Mi zato nastavljamo tu politiku saradnje sa našim bratskim zemljama ne samo Afrike, nego i Azije, Bliskog Istoka, Latinske Amerike.
Želeo bih još jednom da ponovim da mi je veliko zadovoljstvo što imam priliku da otvorim ovu izložbu i da vas pozovem da zajedno uživamo u izloženim eksponatima iz Lovačke zbirke Muzeja afričke umetnosti.
Hvala na pažnji.
Živela Srbija, živela Afrika!"