Ministar Dačić održao brifing za ambasadore akreditovane u Republici Srbiji
Obraćanje ministra Dačića prenosimo u celosti:
„Ekselencije,
Uvaženi gosti,
Najpre bih vam poželeo dobrodošlicu u ime Ministarstva spoljnih poslova i u lično ime. Izuzetno mi je drago da ste se odazvali pozivu da prisustvujete promociji naše kandidature za mesto u Izvršnom savetu Uneska, u mandatu 2023-2027 godina, na izborima koji će se održati 15. i 17. novembra u Parizu, tokom 42. zasedanja Generalne konferencije.
Kao mala evropska zemlja koja je privržena poštovanju fundamentalnih principa u međunarodnim odnosima, zasnovanih na međunarodnom pravu i Povelji Ujedinjenih nacija, Srbija se zalaže za jačanje multilateralizma kao osnove za naše dalje aktivnosti i delovanje u širim međunarodnim okvirima. U tom okviru, vidimo i našu kandidaturu za Izvršni savet Uneska, organizacije sa mandatom da kroz međudržavnu saradnju i dijalog u oblasti obrazovanja, nauke i kulture doprinese trajnoj izgradnji mira. Nesumnjivo je uloga Uneska danas još značajnija i još vidljivija nego u proteklom periodu.
Sa zadovoljstvom mogu da istaknem da su ovo bile i osnove kojima smo se rukovodili tokom našeg predsedavanja Izvršnim savetom, koje će se uskoro okončati. U izuzetno teškim globalnim okolnostima Srbija je, kao predsedavajući Izvršnog saveta, nastojala da efikasno i pragmatično doprinese kompromisnom rešavanju svih pitanja u Unesku u cilju jačanja uloge ove organizacije.
Polazeći od ovih ključnih osnova našeg delovanja, dozvolite mi da u kratkim crtama iznesem neke od prioriteta na kojima će se zasnivati naše aktivnosti u Izvršnom savetu, ukoliko budemo izabrani. Pri tome, i ovu kandidaturu treba sagledati u okviru naših sveukupnih strateških spoljnopolitičkih prioriteta, zasnovanih na našoj evropskoj orijentaciji.
1. Srbija u kontinuitetu i svestranim angažovanjem podržava Uneskov „Prioritet Afrika“ u skladu sa Agendom 2030, Agendom Afričke unije 2063 i potrebama i prioritetima samih afričkih zemalja. Republika Srbija je jedan od srebrnih donatora Afričkog fonda za svetsku baštinu i osnivača Grupe prijatelja Afrike u Unesku. Srbija, sada već tradicionalno, sprovodi program Vlade Svet u Srbiji kojim se godišnje stipendira oko dve stotine studenata iz zemalja u razvoju, beleži izuzetne rezultate i demonstrira naše trajno opredeljenje da negujemo i razvijamo saradnju za zemljama Afrike.
2. Spremni smo da, sa zemljama u razvoju, podelimo izuzetna iskustva i dostignuća koja je Srbija zabeležila u proteklom periodu na primer u oblasti kreativnih industrija, gde je od 2014. godine zabeležen rast od 60%, a za samo dve godine (2019-2021) skok BDP od 6%, kreiranje 155.138 novih radnih mesta za mlade od 25-45 godina, od čega je 45% visoko obrazovanog kadra, a 49% čine zaposlene žene. U saradnji sa partnerima naša iskustva u oblasti kreativne ekonomije i veštačke inteligencije mogu doprineti da Unesko ponovo postane razvojni centar i mesto okupljanja i razmene ideja što za zemlje u razvoju predstavlja šansu od posebnog značaja.
3. Za nas je obrazovanje stub i pokretač održivog razvoja i Agende 2030 - Cilja održivog razvoja 4 (SDG 4), te smatramo da je Unesko sa pravom dobio vodeću ulogu u njegovom sprovođenju. Ukupni doprinos Srbije, gde je osnovno i srednje obrazovanje besplatno, kao i visoko obrazovanje za talentovane i studente loše materijalne situacije, ogleda se i u uključivanju migranata i interno raseljenih lica u ostvarivanju jednog od osnovnih prava - prava na obrazovanje. Nacionalnim manjinama omogućeno je učenje na maternjem jeziku. Sa posebnom pažnjom obrazovni sistem Srbije brine o marginalnim grupama romske nacionalnosti, radi se na smanjivanju broja dečaka koji napuštaju školu, a posebno devojčica Romkinja čime se pridružujemo državama članicama koje u kontinuitetu realizuju inkluzivne programe u obrazovanju.
4. Republika Srbija nastavlja da preduzima korake u skladu sa Strategijom za rodnu ravnopravnost od 2021. do 2030. godine. Usvojili smo Zakon o rodnoj ravnopravnosti 2021. godine koji je usaglašen sa pravnim tekovinama EU, što je u skladu sa svim međunarodnim obavezama. Na lokalnom nivou stremimo uspostavljanju mehanizama u cilju efikasne implementacije principa i preporuka za rodnu ravnopravnost.
Spremni smo da podelimo naša iskustva na Uneskovim forumima posvećenim ovom pitanju.
5. Kultura je moć koja se u Unesku prelama preko poštovanja normativnih instrumenata kulturnih konvencija i programa koji tu moć na pravi način sublimiraju. Republika Srbija je izuzetno posvećena i nastaviće da se zalaže za poštovanje i primenu konvencija od kojih su među državama članicama najpopularnije Konvencija o zaštiti nematerijalnog kulturnog nasleđa i Konvencija o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine.
6. Srbija prepoznaje nematerijalno kulturno nasleđe kao važan faktor u održavanju kulturne raznolikosti u uslovima rastuće globalizacije i za nas je razumevanje nematerijalnog kulturnog nasleđa različitih zajednica sredstvo za uspostavljanje dijaloga među kulturama kojim se podstiče uzajamno poštovanje drugih načina života, koje ćemo dodatno promovisati. Srbija će i u narednom periodu aktivno učestvovati u radu Regionalnog centra za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa Jugoistočne Evrope pod pokroviteljstvom Uneska sa sedištem u Sofiji i Mreže stručnjaka za nematerijalno kulturno nasleđe Jugoistočne Evrope pod pokroviteljstvom Uneska. Do sada smo dva puta bili domaćini sastanak mreže eksperata JIE (u maju 2011. i u junu 2023).
7. Jedan od naših prioritetnih zadataka, kao i većine država članica, je podizanje svesti o sve većoj ugroženosti svetskog nasleđa usled različitih faktora kao što su klimatske promene, oružani sukobi i često odsustvo primene adekvatnih mera koje preporučuje Konvencija o zaštiti svetskog kulturnog i prirodnog nasleđa.
Poštovani,
Republika Srbija će nastaviti svoje aktivnosti i redovno učešće u pripremi i promociji međudržavnih nominacija koje, u skladu sa osnovnim ciljevima organizacije pospešuju i utvrđuju međunarodnu i regionalnu saradnju u oblasti zaštite prirodnog i kulturnog nasleđa na našim prostorima.
Dozvolite mi da vas podsetim na neke od primera:
- Na Uneskovoj listi Pamćenje sveta upisana je dokumentacija koja daleko prevazilazi nacionalni značaj blaga poput Miroslavljevog jevanđelja i Tesline zaostavštine, kao i istorijski dokumenti koji su obeležili sudbonosne momente ne samo za Srbiju već i za čitav svet.
- Srpska slava, pevanje uz gusle, zlakuska grnčarija, kolo i društvene prakse u izradi nacionalnog pića od šljive – čuvene šljivovice prepoznatljivi su i priznati kao nematerijalno nasleđe izuzetnih svojstava ne samo u Unesku već mnogo šire, postaju srpski brend, odraz su različitih vidova kulturnih aktivnosti, pružaju neupitan doprinos razvoju naše zemlje i privlače posetioce iz celog sveta.
- Srednjovekovni nadgrobni spomenici Stećci, zajednička regionalna nominacija na Listi svetske baštine Uneska okupila je stručnjake iz BiH, Hrvatske, Crne Gore i Srbije, a pentalateralni rezervat biosfere Mura - Drava - Dunav koji se prostire u pet država našeg regiona, zbog svojih izuzetnih svojstava i prostranstva nazvan je Evropskim Amazonom. Ovakve nominacije Uneska u kojima je Srbija jedan od ključnih učesnika daju nemerljiv doprinos regionalnoj saradnji, stabilnosti u regionu i čvrstom opredeljenju za mir na njenom putu ka EU.
- Posebno smo ponosni na činjenicu da je srpski manastir Sopoćani jedan od prvih upisa na Listu svetske baštine Uneska što je bilo davne 1979. godine.
Dame i gospodo,
Kao što vam je već poznato, Srbija je izuzetno bogata raznovrsnim kulturnim nasleđem koje obuhvata period od praistorije do kulturnih celina savremenog doba. Vrhunac srpskog srednjovekovnog umetničkog izraza na najreprezentativniji način je predstavljen u četiri srpska manastira na Kosovu i Metohiji upisanih na Listu svetske baštine: Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška. Kulturno istorijsko nasleđe na Kosovu i Metohiji gde se nalazi 1300 svetinja čini stub našeg nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta.
Nažalost, to nasleđe ne samo da je konstantno izloženo pokušajima preimenovanja i revizije nepobitnih istorijskih činjenica nego je već duži niz godina fizički ugroženo. Sa žaljenjem konstatujem da se ovi spomenici nalaze i na Listi Uneska u opasnosti zbog konstantnih napada, pretnji i rizika sa kojima su naš narod i naša zaostavština na Kosovu i Metohiji u kontinuitetu suočeni.
Međunarodne snage za sa zadatkom da čuvaju srpsku kulturnu baštinu su raspoređene samo na pojedinim kulturnim dobrima. Verujem da su Vam detaljno poznate tragične činjenice kada je reč o našoj kulturnoj baštini na Kosovu i Metohiji i permanentna ugroženost njene zaštite.
Ekselencije, dragi prijatelji,
Dozvolite mi da Vam se na kraju iskreno zahvalim na dosadašnjoj sveobuhvatnoj saradnji i podršci koju imamo sa svim Vašim zemljama. Članicama Uneska. Očekujemo nastavak zajedničkih aktivnosti u skladu sa potrebama savremenog doba. Zato nam je od izuzetne važnosti Vaša podrška i pozivam Vas da zajedno pogledamo kratku filmsku prezentaciju. Dobijanje Vaše podrške našoj kandidaturi vidimo i kao reafirmaciju principa razumevanja, poštovanja kulturne raznolikosti i posvećenog iznalaženja rešenja u skladu sa ustavom Uneska i težnjom ka ostvarenju ciljeva organizacije koji mogu značajno doprineti promociji mira i tolerancije. Uveravam vas smo da smo spremni da damo takav doprinos.
Hvala!“