Konstantan napredak u odnosima Srbije i Francuske
Ministar Selaković konstatovao je da su politički dijalog i sveukupna saradnja Srbije i Francuske veoma intenzivni i da beleže stalan napredak, istakavši da značajan doprinos takvim vezama daju i lični prijateljski odnosi predsednika Vučića i Makrona. Poručio je da su Srbija i Francuska strateški partneri, da su u proteklom periodu dodatno produbile saradnju u nizu oblasti i izrazio uverenje da će takav trend biti nastavljen i u budućnosti.
Ministar je ukazao i na kontinuitet saradnje na najvišem nivou tokom pandemije Kovid-19, podsetivši na obraćanje predsednika Vučića i Makrona, putem video-linka, na ceremoniji otvaranja Pariskog foruma o miru i na veoma značajnu posetu francuskog ministra zaduženog za spoljnu trgovinu i investicije Franka Ristera.
Selaković je istakao da je Francuska jedan od najznačajnijih ekonomskih partnera Srbije i veliki investitor u našu privredu, i s tim u vezi izrazio je nadu se da će se u narednom periodu dodatno intenzivirati privredna saradnja, kao i da će biti realizovane nove francuske investicije u Srbiji.
Šef srpske diplomatije je kazao da je punopravno članstvo Srbije u EU jedan od naših najznačajnijih strateških spoljnopolitičkih prioriteta, zahvalivši predsedniku Makronu i Francuskoj na podršci evropskom putu Srbije.
Ministar Selaković izrazio je zainteresovanost i posvećenost Srbije da postane punopravna članica Međunarodne organizacije Frankofonije.
Selaković je naglasio da je Srbija u potpunosti posvećena normalizaciji odnosa sa Prištinom, da za Beograd to znači postizanja kompromisnog rešenja koje će biti održivo, primenjivo i prihvatljivo za obe strane, uz primenu, kako je istakao, svih postojećih dogovora postignutih u ovom procesu prethodnih godina.
Ministar Selaković je podvukao da je od ključnog interesa očuvanje stabilnosti u regionu i orijentacija zemalja Zapadnog Balkana ka što intenzivnijoj saradnji. Govoreći o značaju inicijative „mini šengen", šef srpske diplomatije je objasnio da će se stvaranjem jedinstvenog ekonomskog prostora i olakšavanjem slobode kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala, region učiniti kompetitivnijim za investiranje, da će obezbediti veću mobilnost radne snage, uštedu u troškovima trgovinske razmene, kao i druge ekonomske ali i političke benefite.