Intenzivna saradnja sa prijateljskom Kinom i drugim zemljama koje su uključene u inicijativu „Pojas i put“
„Cenjeni prof. Cvetkoviću,
Uvažena ekselencijo ambasadore Čen Bo,
Dame i gospodo,
Dragi prijatelji,
Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo da Vam se danas obratim na otvaranju međunarodne naučne konferencije „Pojas i Put: Srbija i inicijativa 16+1 (iskustva, dostignuća i perspektive)", koju već treću godinu zaredom organizuju Fakultet bezbednosti i Ambasada Narodne Republike Kine.
Pre samo nedelju dana u Dubrovniku je održan Osmi samit premijera Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (11-12. april 2019), na kome je učestvovala predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. A, svega nedelju dana nas deli od Drugog međunarodnog foruma „Pojas i Put" u Pekingu (25-27. aprila 2019), na kome će učestvovati predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, pored 37 drugih šefova država i vlada, predstavnika 137 zemalja i 80 međunarodnih organizacija, kao i oko dve hiljade delegata na raznim nivoima. Peking će sledeće nedelje biti u centru pažnje međunarodne zajednice, a Republika Srbija je spremna da pruži svoj doprinos uspehu ovog međunarodnog foruma koji je van svake sumnje jedan od najznačajnijih ove godine.
Raduje nas intenzitet sa kojim zajednički izgrađujemo i razvijamo saradnju sa prijateljskom Kinom, kao i drugim zemljama regiona i šire međunarodne zajednice, uključene u inicijativu predsednika Si Đinpinga „Pojas i put", svakako jednu od najznačajnijih u modernoj istoriji čovečanstva. Želim da naglasim da Srbija pridaje veliki značaj mehanizmu saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, koju prožima inicijativa "Pojas i put", unapređujući veze u oblasti ekonomije, infrastrukture i energetike, zdravstva, medija, kulture, nauke, prosvete, sporta, turizma, saradnje regiona i gradova i saradnje u međunarodnim organizacijama i forumima. Posebno smo zadovoljni zbog činjenice što je Beograd, u okviru saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, tokom prethodne godine bio domaćin dve značajne manifestacije - Trećeg sastanka ministara saobraćaja i Sastanka gradonačelnika prestonica, održanih oktobra 2018, a u 2019. godini Srbija će biti domaćin važnog sastanka o saradnji Kina-CIEZ u oblasti inovacija.
Dame i gospodo,
Upravo je na nedavno održanom Osmom samitu Kina-CIEZ u Dubrovniku potvrđena vitalnost ovog mehanizma saradnje, što se manifestovalo prvim proširenjem formata od njegovog ustanovljavanja, prijemom Grčke u punopravno članstvo. Prerastanje mehanizma „16+1" u „17+1" nosi velike potencijale, imajući u vidu međunarodni i regionalni značaj Grčke, njen strateški položaj na raskršću Evrope, Azije i Afrike i ekonomski potencijal za sveukupnu trgovinsku saradnju između Kine i Evrope.
I Srbija je na evropskom kontinentu jedna od važnih tačaka Novog puta svile. Geostrateški položaj otvorio je našoj zemlji mogućnost da bude jedna od tačaka ukrštanja Novog puta svile i Ekspresne pomorsko-kopnene linije Kine i Evrope, čiji će simbol biti nova brza železnica između Beograda i Budimpešte, sa kojom i druge države u regionu izražavaju interes za saobraćajno povezivanje.
Do sada su ostvareni mnogi rezultati i postignut značajan napredak u jačanju sveukupne ekonomske saradnje, iako je pred nama još mnogo rada. Izuzetno cenimo aktivnosti i konstruktivne predloge kineske strane i napore svih učesnika na jačanju efikasnosti, kao i definisanju okvira i strukture saradnje, posebno kada je reč o konkretnim projektima. Sa zadovoljstvom možemo da konstatujemo da je na Osmom Samitu Kina-CIEZ u Dubrovniku Srbija sa NR Kinom potpisala sporazume koji se tiču putne infrastrukture (deonice Požega-Boljare i Novi Beograd-Surčin), kao i saradnje između „Poštanske štedionice" i Kineske razvojne banke. Spremni smo za potpisivanje još većeg broja sporazuma za nekoliko dana u Pekingu, a koji se pre svega tiču infrastrukturnih saobraćajnih projekata, dok će značajno biti i usvajanje Plana bilateralne saradnje između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine u okviru Inicijative „Pojas i put".
Takođe, u poslednje dve godine primetan značajan rast obima kineskih direktnih investicija. Najznačajnija ulaganja kineskih partnera u Srbiji - investicija Hbisa u Smederevsku železaru, Ziđina u RTB Bor, kao i dolazak „Šandong Linglonga" u Zrenjanin dokazuju da Kina ima poverenja u Srbiju i da ovim ulaganjima kineski partneri realizuju stabilne investicije, na korist i dobrobit Republike Srbije i njenih građana.
Raduje nas i što kineski građani u sve većem broju prepoznaju posebnosti Srbije, kapije između Istoka i Zapada, zemlje bogatog kulturno-istorijskog nasleđa, koja privlači sve više kineskih turista, a čiji broj je u 2018. u odnosu na prethodnu godinu porastao za 100%.
Na kraju, želeo bih i ovom prilikom da naglasim odlične bilateralne odnose, sveobuhvatno strateško partnerstvo i tradicionalno prijateljstvo koje postoji između Republike Srbije i NR Kine. Naši odnosi, koje obostrano ocenjujemo kao „svevremensko čelično prijateljstvo", ispunjeni su međusobnim poverenjem i poštovanjem, uz zajedničku želju za razvijanje veza u svim oblastima.
Želim, takođe, da iskoristim ovu priliku da Narodnoj Republici Kini i prijateljskom kineskom narodu poželim sreću i dalje uspehe u svim oblastima razvoja, i to posebno u godini kada se navršava veliki jubilej, 70. godišnjica od formiranja Narodne Republike Kine, na čemu srdačno čestitamo.
Uz želje za uspeh konferencije, zahvaljujem Vam na pažnji i želim uspešan rad.
Hvala!"
|