Govor ministra Dačića na sastanku Jadransko-jonskog saveta i Ministarskom savetu sastanku Strategije Evropske unije za jadransko-jonski region

08. maj 2019.
Istupanje prvog potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića na sastanku Jadransko-jonskog saveta i Ministarskom savetu sastanku Strategije Evropske unije za jadransko-jonski region:

„Vaše ekselencije,
Poštovane kolege,
Dragi gosti,
Dame i gospodo,

Dozvolite mi da izrazim svoje zadovoljstvo što učestvujem na Četvrtom forumu Strategije Evropske unije za Jadransko-jonski region. Zahvaljujem domaćinu na odličnoj organizaciji ovog događaja, kao i svih drugih sastanaka koji su održani tokom prethodnih godinu dana. Želeo bih i da srdačno pozdravim predstavnike Republike Severne Makedonije, koja je postala deveta članica Jadransko-jonske inicijative. Republika Srbija je spremna da pruži svu moguću podršku i pomoć gde god je to neophodno uz nadu da će procedura uključivanja Severne Makedonije u Strategiju EU za Jadransko-jonski region biti ubrzana. Takođe, želim srdačnu dobrodošlicu predstavnicima Republike San Marino, koja će postati deseta članica Jadransko-jonske inicijative.

Ovom prilikom bih želeo da istaknem odličnu saradnju koju imamo sa svim državama Jadransko-jonskog regiona, a posebno sa partnerima iz Republike Italije, sa kojima delimo obavezu koordinacije drugog stuba Strategije EU za Jadransko-jonski region: „Povezivanje regiona". Neophodno je, takođe, istaći i napore koje Republika Srbija preduzima u jačanju saradnje u drugim stubovima Strategije EU za Jadransko-jonski region, a to su održivi turizam, plavi rast i kvalitet životne sredine, radi pružanja podrške partnerskim zemljama učesnicama u ispunjavanju zacrtanih ciljeva.

Drage kolege,

Kao što znate, pristupanje Evropskoj uniji ostaje ključni spoljnopolitički prioritet Republike Srbije, te je neophodno istaći da Republika Srbija preduzima reformske procese usmerene ka punoj afirmaciji ovog cilja. Štaviše, jasna perspektiva članstva u EU je bila i ostala glavni pokretački faktor niza reformskih aktivnosti i pozitivnog razvoja u regionu. Za Republiku Srbiju, politika proširenja EU predstavlja jedan od najvažnijih instrumenata Unije ne samo u stabilizaciji regiona i pomoći postizanju ekonomskog prosperiteta, već i u postizanju stabilnosti i bezbednosti Unije kao celine. Stoga, proširenje EU na prostor Zapadnog Balkana nije u interesu samo kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo, već je u interesu same EU i njenih država članica. U ovom smislu, neophodno je istaći specifičnost Strategije EU za Jadransko-jonski region u odnosu na ostale makro-regionalne strategije EU, koja se ogleda u učešću velikog broja država koje još uvek nisu postale članice, zbog čega sama Strategija i učešće u njoj nesumnjivo predstavljaju dodatan podstrek procesu integracije.

Regionalna saradnja ostaje, takođe, jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Republike Srbije, uz isticanje da je za puno ostvarenje saradnje u regionu neophodno učešće svih, kao i ispunjavanje obaveza koji su u tom procesu preuzete. Drugim rečima, regionalna saradnja nije jednosmerna ulica, već zahteva angažovanje svih strana. U pružanju doprinosa jačanju regionalne saradnje, Republika Srbija posebnu pažnju pridaje aktivnostima u okviru ,,Berlinskog procesa", ali i važnim aktivnostima drugih regionalnih inicijativa. Srbija podržava primenu zajednički usaglašenih regionalnih projekata, posebno kada je reč o infrastrukturnim projektima, ulaganjima u saradnju mladih, kao i usaglašavanje eventualno novih zajedničkih projekata u drugim oblastima koji bi doveli do boljitka života u regionu i pre formalnog pristupanja EU.

Dame i gospodo,

Mi vidimo Strategiju EU za Jadransko-jonski region kao okvir za bližu i produbljenu praktičnu saradnju sa drugim državama regiona, kako članicama EU, tako i onima koje članstvu u EU teže, kao i za građenje infrastrukturnih, privrednih i kulturnih veza radi postizanja sinergije u aktivnostima od zajedničkog interesa. Poslednji Izveštaj Evropske komisije o implementaciji makro-regionalnih strategija EU, iz januara 2019. godine, na pravi način identifikuje izazove sa kojima se makro-regionalne strategije suočavaju, ali i dodatnu vrednost koju donose. Evropska komisija je, takođe, ponovila nalaze Saveta EU i Evropskog parlamenta da makro-regionalne strategije predstavljaju jedinstveni integrativni okvir za suočavanje sa zajedničkim izazovima, kao i da predstavljaju relevantni mehanizam za optimalno korišćenje postojećih finansijskih resursa EU. U tom smislu posebno pozdravljamo napore koji su preduzeti od strane zemalja učesnica u ugrađivanju prioriteta i projekata od makro-regionalnog značaja u instrumente EU kojima će biti regulisani Evropski investicioni i strukturni fondovi i Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) u narednom finansijskom okviru. Prepoznato je i da Republika Srbija ulaže velike napore u dalju izgradnju svojih institucionalnih kapaciteta, za šta koristi, u punoj meri, sve raspoložive mogućnosti za što tešnju saradnju sa EU i njenim državama članicama, a sve u cilju ubrzavanja procesa evropskih integracija. Produbljivanje saradnje u okviru Strategije Evropske unije za Jadransko-jonski region za nas je od ogromnog značaja, s obzirom na prenošenje iskustva u vezi sa funkcionisanjem institucija Evropske unije kroz neposrednu saradnju i prepoznavanje zajedničkih interesa sa državama članicama EU koje se nalaze u Jadransko-jonskom regionu.

Zadovoljstvo mi je da Vas obavestim da su predstavnici Republike Srbije ozbiljno pristupili pripremama za preuzimanje predsedavanja Jadransko-jonskoj inicijativi i Strategiji EU za Jadransko-jonski region, radi što bržeg definisanja prioriteta i kalendara predsedavanja. Imajući u vidu da je Republika Srbija, još uvek, jedina od 8 država članica Strategije koja nema direktan izlaz na more, suština našeg predsedavanja će biti na značaju funkcionalne i sinergetske povezanosti morskog priobalja sa kontinentalnim zaleđem regiona. Republika Srbija će, naravno, uložiti napore u nastavljanju prioritetnih aktivnosti koje su započete tokom prethodnih predsedavanja.

Dame i gospodo,

Dozvolite mi da još jednom zahvalim kolegama iz Crne Gore na organizaciji ovog događaja i čestitam na odličnoj organizaciji predsedavanja Jadransko-jonskoj inicijativi i Strategiji EU za Jadransko-jonski region. Potvrđujem spremnost Republike Srbije da u koncipiranju svog predsedavanja nastavi sa produbljivanjem saradnje u Jadransko-jonskom regionu oslanjajući se na iskustva prethodnih predsedavajućih i sarađujući sa budućim predsedavajućim, uz pomoć i znanje Stalnog sekretarijata JJI iz Ankone.

Hvala!"