Đurić u Talinu posetio Međunarodni centar za odbranu i bezbednost
Govoreći o prioritetima spoljne politike Republike Srbije, ministar Đurić istakao je da se spoljna politika naše zemlje zasniva na realizaciji strateških nacionalnih ciljeva: očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta i poštovanju uspostavljenih principa međunarodnog prava, članstvu u Evropskoj uniji, razvoju dobrosusedskih odnosa i unapređenju regionalne saradnje, unapređenju saradnje sa najznačajnijim globalnim političkim akterima u svetu, kao i ekonomskom razvoju i razvoju bilateralnih odnosa sa svim zemljama.
„Naša zemlja ima jednako pravo da kao bilo koja druga zemlja na svetu štiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet, zbog čega pitanje Kosova i Metohije za nas ostaje pitanje od najvišeg nacionalnog i državnog značaja”, naglasio je Đurić.
Šef srpske diplomatije konstatovao je i da članstvo u Evropskoj uniji ostaje jasan prioritet i strateško opredeljenje spoljne politike Republike Srbije, naglašavajući da su brojni koraci i napredak ostvareni u reformskom procesu jasan pokazatelj posvećenosti naše zemlje evropskim integracijama.
Prema njegovim rečima, Srbija posvećuje veliku pažnju unapređenju regionalne saradnje i negovanju što boljih dobrosusedskih odnosa.
Ukazao je da promovišemo „pozitivnu agendu" orijentisanu ka budućnosti, gde bi se težište saradnje, umesto na razlike, stavilo na razvoj ekonomskih i drugih vidova uzajamno korisnih povezivanja.
„Uporedo sa procesom evropskih integracija, nastojimo da razvijamo i jačamo saradnju sa državama iz svih delova sveta, gradeći nova i negujući stara partnerstva i tradicionalna prijateljstva”, rekao je ministar Đurić.
Republika Srbija, naglasio je, vodi samostalnu i nezavisnu spoljnu politiku, zasnovanu pre svega na očuvanju nacionalnih i državnih interesa, ali uvek uz poštovanje osnovnih principa međunarodnog prava. Đurić je istakao i da Srbija neće odustati od zalaganja za univerzalno važenje temeljnih principa Povelje Ujedinjenih nacija, bez obzira na to što još uvek trpimo posledice njihove selektivne primene.
Posebno se osvrnuvši na dijalog Beograda i Prištine, šef srpske diplomatije rekao je da, uprkos činjenici da se u dijalog sa Prištinom ušlo sa spremnošću na kompromis i na poštovanje dogovorenog, nakon više od deset godina dijaloga, nažalost, možemo da konstatujemo da sa druge strane ne postoji spremnost za razgovor i kompromis, kao ni za ispunjavanje dogovora koji su ranije postignuti.
„Suprotno dijalogu, režim Aljbina Kurtija u Prištini čini sve da oteža položaj srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji. Uz svu želju, ne bih mogao da navedem nijedan pozitivan korak koji su privremene institucije samouprave u Prištini poslednjih godina preduzele kako bi olakšale položaj srpske zajednice na Kosovu i Metohiji. Naprotiv, mogao bih da navedem bezbroj primera nasilja, koje je posebno eskaliralo od dolaska Aljbina Kurtija na vlast“, kazao je šef srpske diplomatije.
Posledica toga, podsetio je ministar Đurić, jeste da se samo tokom prošle godine iz srpskih sredina na Kosovu i Metohiji iselilo 12.000 ljudi, dok je samo tokom ove godine zabeleženo više od 80 etnički motivisanih incidenta.
Govoreći o sajber bezbednosti, ministar Đurić je ukazao da su institucije naše zemlje aktivno uključene u međunarodnu saradnju u domenu informacione bezbednosti, kako na bilateralnom, tako i na multilateralnom planu.
Informisao je, tom prilikom, sagovornike da je Srbija daleko najviše napredovala u regionu zapadnog Balkana u domenu sajber bezbednosti, posebno imajući u vidu da jedina ima specijalizovanog tužioca za visoko-tehnološki kriminal i najbrojniju policijsku jedinicu za sajber-kriminal.
„Zainteresovani smo za produbljivanje saradnje sa Estonijom u domenu sajber bezbednosti i sajber diplomatije, imajući u vidu izuzetne potencijale i kredibilitet Estonije u ovoj oblasti, kao i dramatičan porast sajber napada na globalnom i regionalnom nivou“, zaključio je ministar spoljnih poslova Srbije.