Đurić: Srbiju i Kinu veže sveobuhvatno strateško partnerstvo i čelično prijateljstvo
„Ovo je najveća evropska konferencija ove godine koja se fokusira na proučavanje i razumevanje Kine. To naglašava posvećenost Republike Srbije i njenih institucija daljem jačanju čeličnog prijateljstva sa Narodnom Republikom Kinom. Danas su sa nama akademici i istraživači, ne samo iz Evrope i Azije, već i iz Afrike i Južne Amerike, zajedno sa više od deset akreditovanih ambasadora u Srbiji“, naglasio je ministar Đurić.
To svedoči, ocenio je Đurić, da Beograd i Srbija nastavljaju da budu mesto susreta za ljude i zvaničnike vlada i Istoka i Zapada, održavajući našu dugu tradiciju pružanja ruke partnerima širom sveta i njihovog okupljanja u našoj zemlji.
U ovoj godini, podsetio je Đurić, obeležava se nekoliko veoma značajnih jubileja za Kinu, te proučavanje i razumevanje Kine nikada nije bilo značajnije.
„U poslednjih 25 godina, Kina je povećala svoj udeo u globalnoj ekonomiji sa manje od sedam odsto na procenjenih 19 procenata u 2024. godini, prema podacima MMF-a. Srbija ovu promenu vidi pozitivno, prepoznajući prilike koje ona donosi za globalni ekonomski rast i saradnju“, istakao je Đurić.
Srbija, naglasio je šef srpske diplomatije, ostaje posvećena upravljanju ovim promenama kroz diplomatiju i konstruktivni angažman.
„Naša zemlja ostaje odlučna da sprovodi nezavisnu spoljnu politiku zasnovanu na njenim nacionalnim interesima dok gradi partnerstva globalno. Srbija je na svom putu ka EU, a njena spoljna politika, definisana kao strateška nezavisnost sa srpskim karakteristikama, oslanja se na iskustva nacija koje su uspešno prevazišle slične izazove kroz istoriju“, rekao je ministar.
Te lekcije, ukazao je, usmeravaju pristup Srbije u nameri da očuva suverenitet, a istovremeno razvija konstruktivne odnose sa globalnim silama.
„Danas ne mogu da propustim priliku da se osvrnem na značaj i nijanse naših bilateralnih odnosa sa Kinom. Želim da naglasim da su naši politički odnosi izvanredni, karakterisani sveobuhvatnim strateškim partnerstvom i čeličnim prijateljstvom“, ocenio je Đurić.
Prema njegovim rečima, poseta predsednika Si Đinpinga Beogradu pružila je snažan podsticaj za nastavak sveobuhvatnog razvoja srpsko-kineskih odnosa i svedoči o tome da su odnosi Srbije i Kine duboki, ukorenjeni u bliskoj komunikaciji i ličnom prijateljstvu između predsednika Aleksandra Vučića i predsednika Kine.
„Naši odnosi se protežu na međusobnu podršku po pitanjima od vitalnog nacionalnog interesa, posebno u pogledu principa nemešanja u unutrašnje poslove, kao i poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Duboko smo zahvalni Kini na principijelnom stavu po pitanju naše južne pokrajine. Takođe, kada govorimo o onome što je od suštinske važnosti za Srbiju – doslednu podršku u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, pitanja od najvišeg nacionalnog značaja za našu zemlju i narod – veoma smo zahvalni“, poručio je Đurić.
Šef srpske diplomatije, obraćajući se okupljenima na današnjoj konferenciji u organizaciji Instituta za međunarodnu politiku i privredu, naglasio je da Srbija ulazi u period svoje najintenzivnije ekonomske ekspanzije u skorijoj istoriji, najavljujući da će Beograd biti domaćin međunarodne specijalizovane izložbe Ekspo 2027.