Đurić razgovarao sa šefom kineske diplomatije Vang Jiem
Izrazivši zadovoljstvo što je u prvoj poseti Narodnoj Republici Kini u kapacitetu ministra spoljnih poslova, kao i zahvalnost na toploj dobrodošlici, Đurić je istakao da mu je posebna čast što o pitanjima iz domena bilateralne saradnje Srbije i Kine i najznačajnijim globalnim pitanjima razgovara sa ministrom Vangom.
Ministar Đurić je, u srdačnom i sadržajnom tročasovnom razgovoru, čestitao velike jubileje koje Kina obeležava ove godine – 75 godina od osnivanja Narodne Republike Kine, 70 godina od osnivanja Svekineskog narodnog kongresa i 103 godine od osnivanja Komunističke partije Kine.
Šef srpske diplomatije istakao je da su odnosi Srbije i Kine dostigli najviši nivo od uspostavljanja diplomatskih odnosa, kao i da je sveobuhvatno strateško partnerstvo između dve zemlje dodatno produbljeno tokom posete predsednika Si Đinpinga Srbiji ove godine i podignuto na nivo Zajednice sa zajedničkom budućnošću u novoj eri.
Ministar Đurić je sagovorniku zahvalio na podršci politici predsednika Aleksandra Vučića i Vlade Srbije.
Takođe, naglasio je da će Srbija nastaviti da pruža podršku i aktivno učestvuje u saradnji u okviru inicijative kineskog predsednika Si Đinpinga „Pojas i put“, kao i mehanizmu saradnje Kina-CIEZ.
Kako je naveo ministar, posebnu vrednost u odnosima dve države čini međusobna podrška u pitanjima od vitalnog nacionalnog interesa, što se, pre svega odnosi na princip poštovanja suvereniteta i teritorijalne celovitosti.
Đurić je i ovom prilikom zahvalio na principijelnoj poziciji Kine po pitanju Kosova i Metohije i podršci koju nam u tom smislu pruža kako bilateralno, tako i u međunarodnim organizacijama.
Šef srpske diplomatije objasnio je da jednostrani potezi Prištine, osim što su usmereni protiv srpskog stanovništva u pokrajini, za cilj imaju i pokušaj remećenja odnosa Srbije sa stranim partnerima.
Osvrćući se na rastuću ekonomsku saradnju Srbije i Kine, Đurić je istakao da je Srbija zainteresovana za još intenzivnije prisustvo kineskih kompanija u oblastima infrastrukture, rudarstva i visokih tehnologija, ali i za bolju povezanost ljudi kroz razmenu usluga u oblasti turizma.
Ministar je kazao da su izvanredni politički odnosi Srbije i Kine i strateško partnerstvo doveli do značajnog intenziviranja ekonomske saradnje u kojoj su postignuti impresivni rezultati, posebno napominjući značaj stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini. Đurić je sa zadovoljstvom konstatovao da je Kina postala jedan od važnih motora ekonomskog razvoja Srbije a naročito pojedinih njenih regiona, služeći kao primer delotvornosti inicijativa kakve su Kina-CIEZ i „Pojas i put“.
Šef srpske diplomatije istakao je da će nastavak saradnje sa Kinom omogućiti Srbiji da po stopi rasta ostane među prvim zemljama Evrope.